Опубліковано СН
Автор фото Василь Сосюк.
На продовольчому ринку, що по вулиці Пушкіна в райцентрі, можна придбати продукти харчування рослинного й тваринного походження не лише промислового виробництва, а й вирощені в підсобних господарствах селян чи завезені з інших регіонів, навіть країн.
Купуючи їх, кожен покупець сподівається, що вони якісні, безпечні й приносять здоров’ю лише користь. Усю продукцію, що реалізовують на ринку, як стверджують головні державні санітарний лікар та інспектор ветеринарної медицини району Олександр Войнелович та Ігор Запухляк, перевіряють, досліджують лабораторно, відстежують наявність супроводжуючих документів, що засвідчують їх якість і продовольчу безпеку.
На початку тижня працівники редакції завітали на ринок, аби переконатись у всьому самим. Першим, до кого підійшли, був приватний підприємець Ярослав Кедрук. Представив редис із півдня, огірки з Кедрів та Осової, капусту з Закарпаття, помідори – від «Зорі» до Нідерландів. Розповів, що овочі здають на лабораторний аналіз, але сертифікати зберігаються на складі. Чоловік, який реалізовував єдиний товар – огірки - назвався продавцем, а продукт привозить господар із Тутович, де вирощує їх у теплиці. Пообіцяв познайомити з ним, якщо прийдемо через день. Документів же на зібрані з ранковою росою зелені огірочки, що легко визначити, не було.
«Зоря», Клевань, Закарпаття, Херсон - така географія продукції приватного підприємця Алли Добриднік. Херсонський редис, чернівецькі яблука, овочі та фрукти, які не вирощують в Україні, – з Іспанії та Італії. Господиня підтвердила, що при перевищенні вмісту нітратів у продукції сертифікат на неї не видається. А взагалі намагається придбати її не в перекупників, а в селян. Крім того, повідомила, перевіряють працівники районної санітарно–епідеміологічної служби. При виявленні порушень накладають штраф. Тож зацікавлена, аби продукція була чистою.
Черга стояла біля лотка підприємця Анатолія Мелещука. Запитали в покупців, чи часто саме тут купують необхідні продукти харчування. Отримали не лише ствердну, а й схвальну відповідь. Сам Анатолій одразу показав усі документи на сертифіковану продукцію. Вміст нітратів, скажімо, в огірках - 160 мг/кг при нормі 400, у помідорах - 24,9 (300 мг/кг). До слова, продукцію, яку реалізовує Анатолій Мелещук, купують і дитячі садочки.
Полуницю з Турції, італійський виноград, помідори з Іспанії та «Зорі», місцеві огірки й закарпатську капусту можна придбати в підприємця Ніни Бик. У документах порівняли цифри допустимого рівня вмісту нітратів до норми. Так, у редису виявлено 139 мг/кг при нормі 800, у помідорах – 73 (400), в огірках - 94 (400). А капуста, можна сказати, найчистіша на ринку - 37 мг/кг (норма - 400).
Не пощастило потрапити, бо був вихідний день, до лабораторії ветеринарно–санітарної експертизи на ринку. Але, розповідають Олександр Войнелович та Ігор Запухляк, спеціалісти стежать, щоб на стіл мешканців не надходили овочі та фрукти з підвищеним вмістом нітратів і нітритів. До слова, сама лабораторія є акредитованою та забезпечена необхідним обладнанням, приладами й реактивами для проведення таких досліджень. Цьогоріч провели тисячу експертиз овочів і фруктів. У 12 випадках не допустили до продажу майже 680 кг недоброякісної продукції.
Звісно, приватні підприємці, які продають свою продукцію не один день і не один рік, свіжу доставляють, як сказали, у вівторок вночі. Особисто для себе їм також цікаво мати достовірну інформацію про овочі та фрукти, які реалізовують. А випадки, зізнаються чесно, бувають різні. Скажімо, перший редис майже весь викинули на смітник.
Якщо вже вирішили вживати весняні продукти, то хочу поділитись порадами, які дав знайомий лікар. Насамперед, овочі потрібно ретельно вимити й замочити на 2-3 години в холодній воді. Маю на увазі парникові – ті, які отримують підкормку добривами. Якщо ж вони зі свого городу і людина впевнена, що ніякими мінеральними добривами їх не обробляли, то їжте спокійно. Якщо надумали давати дитині, то також обов'язково після замочування. Овочі чи фрукти ще потрібно додатково обдати окропом, а з огірка та яблук - знімати шкірку.
Зелень так само ретельно вимийте і замочіть, тому що вона найбільше контактує з землею, де є патогенна мікрофлора, що може потрапляти на листочки. Капусту, огірок чи буряк потрібно порізати на 2-3 великі шматки й вимочувати впродовж 15-20 хвилин - до 20-30% нітратів підуть у воду. При варці зникне 50-60% нітратів, а то й більше, тільки потім відвар потрібно злити й не використовувати для бульйонів, супів чи борщів. Помідор не дуже накопичує нітрати. Найнебезпечнішими є буряки, редис, листя салату, кріп. Навіть якщо не вносять мінеральні добрива, а використовують звичайний гній, то він теж дає велику кількість нітратів у продукції рослинного походження, якщо його забагато. Усе потрібно робити з розумом і вносити потрошки.
Щоб уберегти своє та здоров’я рідних, прислухайтесь до порад фахівців, які радять не купувати продукти харчування в місцях стихійної торгівлі, вимагайте в продавців як рослинної, так і тваринної продукції висновок про її якість і продовольчу безпеку.
Марія Кузьмич.