Back to top

Відповідально ставитись до батьківства та свідомо планувати сім’ю

Автор фото Василь Сосюк.

А ще навчати здоровому способу життя, зміцненню репродуктивного здоров’я, одно слово, посилити освітню роботу з молоддю в рамках програми, розрахованої на три роки, планують голова представництва Дитячого фонду ООН/ЮНІСЕФ в Україні Юкіе Мокуо та директор Швейцарського бюро співробітництва в Україні Гуідо Бельтрані.

У короткому виступі він розповів, що за 15 років, упродовж яких бюро проводить навчання й тренування, в основному медичних працівників, допомагає обладнанням та устаткуванням. Але є один, дороговартісний, бік медалі. Саме тому вирішили об’єднати зусилля з ЮНІСЕФ і направити їх більше на профілактику захворювань, ніж на лікування. Чому районний етап національного проекту, на думку пана Бельтрані, найважливіший? Насамперед, це конкретна і безпосередня співпраця всіх причетних служб. Про це вони повідомили на зустрічі минулої п’ятниці, що відбулася при голові райдержадміністрації Анатолію Остапчуку. Серед питань, що обговорювали, - набутий досвід і результати співробітництва з ЮНІСЕФ і самого проекту. Крім того, функціонування Сімейного центру як моделі міжсекторальної кооперації на рівні громади, перспективи в рамках нового проекту «Комунікації щодо зміцнення репродуктивного та здоров’я матері й дитини».
Серед гостей на Сарненщину завітали Петро Ільків, координатор проектів з питань репродуктивного здоров’я Швейцарського бюро співробітництва в Україні, Валерія Таран, керівник проектів з питань здоров’я та розвитку дітей представництва ЮНІСЕФ в Україні. В розмові за круглим столом, під головуванням Анатолія Остапчука, взяли участь його заступник Тетяна Сухарева, начальники відділів освіти й охорони здоров’я РДА Людмила Макриця та Володимир Кіт, заступник головного лікаря з охорони материнства та дитинства Олена Дударик, начальник районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді Світлана Садовніч, керівник Сімейного центру й голова громадської організації «Зоря» Людмила Мариніна, представники ЗМІ.
Хочу нагадати, що співпраця з фондом почалася у 2010 році. Тоді, щоб підвищити якість медичних послуг для матерів і дітей, надали обладнання для виходжування новонароджених. А в селі Цепцевичі на базі лікарської амбулаторії загальної практики сімейної медицини допомогли створити Сімейний центр, що надає послуги та консультації сім’ям із дітьми (медичні, соціальні, педагогічні, психологічні тощо). Уже в липні на Сарненщину завітає група технічних експертів, яка після вивчення громадської думки щодо очікування від проекту розробить програму з наповнення його змістом. Це потрібно, пояснили, задля більшої ефективності. Висловити своє бачення з цього приводу Гуідо Бельтрані попросив Анатолія Остапчука. Анатолій Миколайович вів мову про позитивну демографічну ситуацію в районі, проаналізував спільну роботу, проведену в Сімейному центрі села Цепцевичі, та отримані позитивні результати, про плани в майбутньому створити подібні в Клесові, Степані, Тинному, Любиковичах. Проблемами залишаються нестача фінансування, незабезпечення в повній мірі ФАПів, амбулаторій, лікарень хорошим діагностичним обладнанням. Зазначив, що завданням номер один для влади є створення таких умов для спеціалістів, в яких вони могли б працювати й надавати якісні послуги.
Як проводиться профілактика й інформування населення, молодих батьків і матерів, розповіла Тетяна Сухарева. Навела приклад того, як, завдячуючи одержаному обладнанню від ЮНІСЕФ, реалізували партнерські пологи. Зупинилась на відкритті Сімейного осередку і ролі громади та керівника Людмили Мариніної, яка консолідувала її зусилля. Назвала перші кроки з впровадження нового проекту, зокрема профілактики захворювань на ранніх стадіях, збереження репродуктивного здоров’я молоді.
Олена Дударик, розвиваючи останню тему, повідомила про отримане звання медичного закладу «Лікарня – доброзичлива до дитини». Тож цей статус зобов’язує працювати з дитячим населенням усього району. А народжувати приїжджають на Сарненщину навіть з інших. Про реформування медичної галузі вела мову Юкіе Мокуо. Підкреслила, що в соціальній сфері з одного боку приємно, що є багатодітні сім’ї, а з іншого хотілося б, аби вони мали необхідну підтримку, як найменш захищені. Подякувала керівництву району за відданість справі і все, що зроблено заради дітей. Висловила надію на детальне обговорення піднятих проблем у липні.
Учасники делегації мали нагоду ознайомитись із районним часописом «Сарненські новини» та послухати інформацію про висвітлення ним питань, що обговорювали. Директор ТРК «Полісся» Віра Шашук розповіла, як галузеве радіомовлення повідомляє про події, пов’язані з діяльністю ЮНІСЕФ. Щодо перспективи, то Віра Артемівна сподівається висвітлювати впровадження проекту в постійній радіопередачі за участю працівників медичної галузі.

І школа відповідального батьківства, і кабінет планування сім’ї
Головний лікар КЗ «Сарненська ЦРЛ» Ярослав Романюк подякував представникам ЮНІСЕФ за допомогу пологовому відділенню. Позитивним моментом у рамках співпраці є той факт, що організація надала медичне обладнання на загальну суму 146,9 тис. грн. Функціональні стільці для пологів, набір для первинної реанімації педіатричний, реанімаційний стіл для новонароджених з підігрівом та інше отримане обладнання позитивно вплинуло на якість медичних послуг, що надають породіллям. Співпраця з Дитячим фондом ООН продовжилась із впровадження ініціативи «Сарненський район – територія, дружня до дитини».
- Разом із вами ми дали життя 2 тисячам нових людей, - сказав Ярослав Романюк.
А показником того, що на Сарненщині жінки народжують, є зареєстрована лише за півроку тисяча майбутніх мам, які стали на облік у жіночій консультації. Чимало їх побачили в коридорі, де чекали своєї черги на прийом до лікаря. Психолог Світлана Зеленовська розповіла, як здійснюють супровід вагітності й підготовку до пологів, надають консультації щодо грудного вигодовування, партнерських пологів тощо. З приводу останніх, то їх - 82%. Після проведених занять жінки знають, як треба поводитися під час народження первістка. Олена Дударик зауважила, що в пологовому відділенні функціонують школа відповідального батьківства та кабінет планування сім’ї.
Гості ознайомились і з відділенням, родильним залом, палатами, в яких перебувають породіллі й новонароджене маля з дихальними розладами та легеневими проблемами під пильним наглядом двох лікарів–неонатологів Світлани Корень і Лариси Чайки. Поспілкувались з Мирославою Гончар, яка народила напередодні й почувалася досить комфортно зі своїм дитинчам. Тетяна Сухарева висловила сподівання на розширення співпраці в майбутніх проектах.
- Вже сьогодні є можливість долучатись до багатьох ініціатив, - порадив Гуідо Бельтрані. – Це телевізійна медична платформа, розробка перинатального реєстру на Волині, інші, впроваджені в Україні, якими швейцарці можуть ділитись із українцями. Є навчання і тренінги, що проводять он-лайн, учасниками яких можна бути без додаткових ресурсів, не витрачаючи кошти на переїзд до того чи іншого міста. І наскільки активними будете в тому процесі, таким вийде і результат.

Переваги створення Сімейного центру
Після сильної зливи знову засяяло сонце, тож на подвір’ї центру, куди дісталися, як і в приміщенні, побачили і дітей, і їхніх батьків. Пан Бельтрані звернув увагу на гарний одяг малечі. Зустрічали гостей Людмила Мариніна і тутовицький сільський голова Галина Савчик. Очільник громади, до складу якої входять 5 населених пунктів, висловила щиру подяку за можливість мати осередок на базі лікарської амбулаторії в найбільшому з них. А Людмила Василівна розповіла про його переваги. Озвучила проблеми, які існували до його створення та зміни, що відбулися згодом. Якщо раніше, скажімо, переважали пологи вдома, то тепер їх не лише немає, а 46% із них - партнерські. Про останні розповіла безпосередня їх учасниця Марія Наконечна. А Юкіе Мокуо висловила своє захоплення трьома дітьми молодої мами. З інтересом іноземні гості послухали й переглянули презентаційні матеріали про всі консультаційні послуги спеціалістів центру батькам і дітям та індивідуальну й групову роботу з ними, школу відповідального батьківства. Ознайомилися з конкретними цифрами та фактами. Здивувала гостей інформація, що лише в минулому році в Цепцевичах народилось 120 дітей, як і та, що з такого віддаленого села молодь не виїжджає, що вже робить його унікальним. А за статистикою, у 2011 році народжуваність у селі була найбільшою в Україні.
Згідно з чинним законодавством Сімейний центр не може бути самостійною юридичною організацією, тож минулоріч підписали угоду про секторальну співпрацю з надання послуг між відділами освіти, охорони здоров’я, районним центром для сім’ї, дітей і молоді соціальних служб та громадською організацією «Зоря» села Тутовичі. Утримує саме приміщення, як і сплачує всі комунальні послуги, медичний сектор, що здійснює також виплату заробітної плати працівникам сфери. Психолог і соціальний педагог є працівниками Цепцевицької ЗОШ І-ІІІ ступенів і з-поміж посадових обов’язків мають ті, що виконують у сімейному закладі. Педагог-вихователь працює за домовленістю з громадською організацією.
Гуідо Бельтрані цікавило, чи стан доріг не є перешкодою для жителів населених пунктів, щоб дістатися сюди. Найпереконливішою була відповідь Галини Сергійчук із сусіднього села Висове, яка часто відвідує центр із донькою Галинкою, що має обмежені фізичні можливості. Найголовніше – удівчинки - багато друзів серед однолітків, які, на відміну від нас, дорослих, не помічають її вади. Вона з любов’ю обіймала й цілувала гостей, які зробили не одне фото разом із малечею і запевнили її маму, що в майбутньому її дитина обов’язково проявить свої сховані таланти. Юкіе Мокуо хотіла дізнатись про наявні труднощі як об’єднання, так і молодих матерів. Крім того, почути думку про створення подібних в інших населених пунктах району й отримання підтримки Фонду ООН/ЮНІСЕФ, зважаючи при цьому на його обмежені фінансові можливості. Серед проблем, розповіла Людмила Василівна, - відсутність нормативно-правової бази для створеного осередку, недостатня кількість інформаційної продукції. А матеріальні, висловила сподівання, допоможе вирішити районна влада. Там, де будуть створені центри чи школи відповідального батьківства, є потреба допомогти облаштувати кімнати, як і навчити спеціалістів, які проводитимуть роботу з громадськістю, друкованими та відеоматеріалами. Задовольнила відповідь Людмили Мариніної директора Швейцарського бюро про участь громади в інших міжнародних проектах, які приносять їй користь, про що неодноразово писали «Сарненські новини».
Отримавши чимало позитивних емоцій і насамкінець зробивши ще декілька фото на згадку, гості поїхали з візитом до сусіднього Рокитнівського району. А я хочу завершити розповідь про подію, що відбулася, словами Анатолія Остапчука: «Я переконаний у тому, що люди, які мають серце й душу, вирішують проблеми не лише у своїх країнах, а й хочуть допомогти це зробити нам, заслуговують на велику повагу та шану». І запевнив, що кожен реалізований у районі проект матиме тверде підґрунтя, а ще принесе задоволення і дітям, і їх батькам.
Марія КУЗЬМИЧ.

Новини: 

Схожі матеріали

У НВК «Школа-колегіум» м. Сарни школярі вивчають польську мову. Нещодавно, під час тижня зарубіжної літератури, у навчальний заклад завітала консул з...
«Відправляючи дітей на спортивні змагання в Польщу, ви робите великі інвестиції в їх майбутнє», - такими напутніми словами зустрів міський голова...
Минула п’ятниця була насиченим днем в історії регіону. Адже краяни відзначали 70-ту річницю створення Рівненської області 4 грудня 1939 року...
Позавчора в Сарни завітав голова Народного руху України, колишній міністр закордонних справ Борис Тарасюк. Представляючи іменитого гостя та його...
Любити ліс – означає любити батьківщину, країну, в якій живемо. А є чимало людей, для яких збереження та примноження лісового багатства – справа...