Back to top

Сарненщина ввійшла в друге півріччя 2012 року

з добрими результатами як в економічній, так і соціальній сфері

Так стверджують статистичні дані соціально-економічного розвитку району за перше півріччя ц.р. З цифрами не посперечаєшся. А озвучили їх під час засідання колегії райдержадміністрації, в якому взяли участь голова РДА Анатолій Остапчук і його заступники, заступник голови районної ради Валентин Цупріян, міський голова Сергій Євтушок, голови сільських, селищних рад, керівники структурних підрозділів райдержадміністрації, територіальних органів міністерств і відомств України, окремі керівники підприємств, установ, організацій району.

Промислове виробництво зростає
- У промисловості району щомісячно спостерігався ріст обсягів виробництва та реалізації продукції впродовж усього звітного періоду, - інформував перший заступник голови РДА Олексій Хомич. - Загалом з початку року підприємства району виробили промислової продукції на загальну суму 213,3 млн. грн., що на 38,8 млн. грн. більше до відповідного періоду минулого року. Обсяг реалізованої промислової продукції (у фактичних цінах) становить 212,9 млн. грн., а це 115,8% від минулорічного показника.
Добре спрацювали майже всі галузі промисловості: добувна, машинобудування та оброблення металу, харчова. Як зазначив доповідач, найбільших приростів досягли ТОВ «Вирівський кар'єр», ТОВ ККНК «Технобуд», Клесівське кар’єроуправління, Катеринівська виправна колонія № 46, ТОВ «Завод металевих виробів», ПАТ «Сарненський хлібозавод», ЗВП «Таврида».
Та є й невтішні цифри. Наприклад, у деревообробній галузі, починаючи з першого кварталу, спостерігається спад виробництва продукції. Так, перше півріччя Клесівська деревообробна філія завершила з показником -24,5%, ДП «Клесівське лісове господарство» – 19,7%, а НДБ «Експорт» зовсім призупинило свою діяльність. Основною причиною цього, наголосив перший заступник голови РДА, є залежність перших двох підприємств від іноземних замовників (вся продукція орієнтована на експорт), що стосується НДБ «Експорт», то власник прийняв рішення про передачу (продаж) контрольного пакету акцій іншим зацікавленим особам.
Зменшився й обсяг будівельних робіт. У першому кварталі галузь мала 50% спаду до відповідного періоду минулого року. Проте в другому обсяг будівельних робіт перевищив рівень відповідного періоду минулого року на 11,6%. Високими темпами велось будівництво індивідуального житла. З початку року ввели його в експлуатацію 10,343 тис. кв. м, що більше, ніж втричі перевищує показник першого півріччя 2011 року.
Аналізуючи зовнішньо-економічну діяльність, Олексій Хомич зазначив, що за січень-березень ц.р. оборот зовнішньої торгівлі товарами зріс проти відповідного періоду минулого року на 32,8%. Зовнішньоторговельні операції здійснювали з партнерами 23-х країн світу. Майже 80% експорту з району спрямовано до держав СНД, 18% - до країн Європейського Союзу. Найбільші обсяги експортно-імпортних операцій мали з партнерами із Російської Федерації, Польщі, Німеччини, Румунії та Угорщини.

Перше місце в області
Хоча й важко дається хліб селянинові, та зі своєю роботою аграрії Сарненщини все ж справляються. Як повідомив Олексій Хомич, згідно із результатами рейтингової оцінки, що проводить облдержадміністрація, у І півріччі район посів перше місце в області за показником – темп росту виробництва валової продукції в сільськогосподарських підприємствах. А зросло воно у всіх категоріях господарств на 6,6% до відповідного періоду минулого року, в тому числі в сільськогосподарських підприємствах - на 21,9%. Лідирують, як зазвичай, СГПП «Маяк» і «Случ». Та разом з тим відбувся спад поголів’я великої рогатої худоби і свиней. Щоб заохотити селян утримувати та зберегти молодняк ВРХ, держава виплачує спеціальну бюджетну дотацію. За станом на 1 липня, оформили її на 105 голів молодняку на суму 39 тис. грн.

За 19 показниками
визначали рейтинг діяльності місцевих рад
Оголошуючи результати роботи органів місцевого самоврядування, голова райдержадміністрації Анатолій Остапчук зауважив, що ці показники свідчать про роботу очільників громад. І тому, хто потрапив на останні місця, варто було б уже задуматись, як виправляти ситуацію. А на першому місці, сказав голова РДА, - міська рада, на другому – Клесівська селищна, на третьому – Степанська селищна. А от Кузьмівська, Люхчанська та Карасинська сільські опинились на найнижчих щаблях рейтингової таблиці.
Анатолій Остапчук звернув увагу голів рад і на те, що не можна нині вичікувати, а необхідно задіяти весь наявний потенціал для розвитку громад. Наприклад, перейняти досвід аграріїв інших регіонів країни, які розвивають, і успішно, овочівництво та садівництво, а це дасть змогу відкрити й переробні підприємства. Що у свою чергу вирішить питання зайнятості сільського населення. Подякував керівникам підприємств, які нарощують виробництво, наповнюючи бюджети. Та вкотре зауважив на благоустрої територій. Адже навести лад у районі – спільна справа всіх його мешканців.

У полі зору влади – садочки, школи та дороги…
З початку року на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження Великовербченської сільської ради, за рахунок субвенції з державного місцевим бюджетам профінансовано 304,1 тис. грн. із передбачених на рік 606,3 тис. грн., інформував перший заступник голови РДА Олексій Хомич. Зокрема, на капітальні ремонти дитячого навчального закладу у Великому Вербчому (7,02 тис. грн.), Великовербченської ЗОШ І-ІІІ ст. (99,9 тис. грн.), Бутейківської ЗОШ І-ІІІ ст. (166,9 тис. грн.), на поточний ремонт приміщення ДНЗ в с. Бутейки (30,3 тис. грн.)
Крім того, на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності в населених пунктах району (всього 85 об’єктів) передбачена субвенція державного та обласного бюджету в сумі 6,4 млн. грн. Уже освоєно 1,2 млн. грн. У серпні розпочнуть роботи з реконструкції ДНЗ у Ремчицях. Уже виготовили проектно-кошторисну документацію та провели тендер. Загальна вартість проекту 7,1 млн. грн. У стадії виготовлення проектно-кошторисна документація на будівництво шкіл у селах Клесів і Чабель, добудови навчального закладу в с. Вири.

Готуй сани влітку…
Основним завданням житлово-комунального господарства нині є вчасно та на належному рівні підготуватись до роботи в осінньо-зимовий період. Як зазначив Олексій Хомич, за станом на 1 липня ц.р., готові до роботи взимку на понад 50% об’єкти різного призначення: теплового господарства - на 75,4% (із 65 котелень фактично підготовлено 49); житловий фонд - на 49%, а це 123 будинки із 251; соціально-культурного - на 51,1%, у тому числі навчальні заклади – на 70%, дошкільні та заклади охорони здоров’я – на 43%, культури – на 46,9%.
Для належного утримання в зимових умовах дорожньо-мостового господарства заготовили 15,3% посипного матеріалу. Всього у розвиток і функціонування житлово-комунального господарства у січні-червні з усіх джерел фінансування спрямовано коштів на 36,5% більше відповідного періоду минулого року.

Вагома частка в надходженнях до бюджету
У формуванні економічного потенціалу району значну роль відіграє сфера внутрішньої торгівлі та ресторанного господарства. Питома вага торгівлі у структурі валової доданої вартості району є достатньо значною - 23%. Тож вагомою є частка галузі у відповідних надходженнях до бюджету. Сфера торгівлі розвивається. За 6 місяців ц.р. на Сарненщині почали працювати 14 закладів, з них: 8 магазинів, торгові відділ і павільйон, аптека, кафе.
Перший заступник голови РДА зазначив, що створюють також належні умови для реалізації місцевими агропромисловими підприємствами продукції власного виробництва на ринках району. З початку року провели вже 43 ярмарки з продажу сільськогосподарської продукції. А з метою підвищення якості торговельного обслуговування населення, посилення захисту внутрішнього ринку від незаконно ввезених, виготовлених і фальсифікованих товарів відповідні служби проводили постійні перевірки торговельних об’єктів та ринків щодо дотримання ними санітарних норм. Всього їх за півроку здійснили 147. Під час яких виявили факти реалізації товарів невідомого походження, без відповідних супровідних і документів, що засвідчують якість і безпечність харчових продуктів, реалізацію з терміном придатності, що минув, та алкогольних напоїв дітям до 18 років. Відповідальних осіб притягнули до адміністративної відповідальності. На жаль, нині ще багато закладів торгівлі не відповідають нормам естетики та не можуть забезпечити високу культуру обслуговування.

Підприємництву – сприятливі умови
Одним із ключових елементів забезпечення реалізації в районі державної регуляторної політики є ефективна діяльність районних центрів із видачі документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності. Олексій Хомич зазначив, що у першому півріччі районний дозвільний центр видав 1461 документ дозвільного характеру, проти 43 рік тому. Сьогодні в центрі уваги всіх гілок влади залишається також питання налагодження діалогу між державними органами та підприємницькими структурами з метою зменшення тиску на їх діяльність з боку контролюючих і правоохоронних органів, і така робота в районі проводиться. Зростає й внесок малого бізнесу в бюджетних надходженнях. Загальна сума його до зведеного бюджету зросла проти рівня першого півріччя
2011 року на 28%, до місцевих бюджетів – на 37%.

Особлива увага - соціальним питанням
Різного роду пільгами скористалося 6436 краян. Загальна сума нарахованих і отриманих допомог становила 74,9 млн. грн., що на 15,8 млн. грн. більше відповідного періоду минулого року. Окрім того, з початку року нараховано субсидій на суму 812,4 тис. грн., що на 75 тис. грн. більше, ніж за відповідний період минулого року. Підвищення державних соціальних стандартів сприяло зростанню середнього розміру пенсій із 1033,44 до 1156,11 грн., ріст становить 11,8%. До речі, з початку року в районі виплачено на соціальні пільги та допомоги понад 250 млн. грн.

Ринок праці
Пріоритетним у районі також є питання зайнятості населення. Створено 631 нове робоче місце, що становить 40,2% від завдання на 2012 рік (1570 робочих місць). Упродовж першого півріччя послугами районної служби зайнятості скористалося 3042 незайнятих трудовою діяльністю громадян, що на 20% менше, ніж у відповідному періоді 2011 року. Статус безробітного мали 2496 осіб. Соціальні послуги надавали не лише незайнятим громадянам за місцем реєстрації, а й іншим групам населення: працюючим особам, які бажають змінити роботу, молоді, що навчається, членам особистих селянських господарств тощо. Всього на фінансування активних форм зайнятості використали в звітному періоді 6,1 млн. грн.

Ситуація у фінансово-бюджетній сфері – стабільна
Про стан виконання місцевих бюджетів Сарненського району за перше півріччя 2012 року доповіла на засіданні колегії РДА начальник фінансового управління райдержадміністрації Тетяна Коханевич. Зокрема, вона зазначила, що бюджет району з власних доходів загального фонду за перше півріччя виконаний на 104,1%. Ріст надходжень мають 17 місцевих рад з 22. Районний бюджет з власних доходів загального фонду – на 99,1%, тобто лише одна рада не справилась із запланованими показниками. Відповідно до статті 78 Бюджетного кодексу України 19 місцевих рад мають право на внесення змін до своїх бюджетів у бік збільшення власних доходів загального фонду. Найвищий показник виконання має Карасинська сільська рада (210,2%), завдяки надходженням збору за спеціальне використання природних лісових ресурсів місцевого значення (806,7% до плану звітного періоду), що становить 65,1% всіх надходжень до бюджету ради.
До Державного бюджету надійшло коштів на 40% більше, ніж рік тому. Забезпечено це, в першу чергу, за рахунок збільшення в 1,23 раза суми сплаченого податку на додану вартість та 2,1 раза податку на прибуток. Найбільше сплатили до бюджетів усіх рівнів ДП «Сарненське лісове господарство», ТОВ «Північ–Центр ЛТД», ДП «Клесівське лісове господарство», Фірма «Журавлина», КП «Комбінат громадського харчування», ПАТ «Сарненський хлібозавод». Їх частка в загальних надходженнях становить 20,2%, а це - 12,8 млн. грн.

Звернення громадян є одним із засобів захисту їх прав та законних інтересів
У І півріччі ц.р. в райдержадміністрацію надійшло 463 звернення, повідомив на засіданні колегії РДА Василь Стельмах, керівник апарату райдержадміністрації. Їх кількість у порівнянні з минулим роком зросла на 13%. 62% з них стосувались надання матеріальної допомоги, 12% - усиновлення і позбавлення батьківських прав, 6% - житлово-комунального господарства, 5% - соціального захисту. Найбільш резонансними були звернення щодо вирішення земельних конфліктів у Немовицькій, Ремчицькій, Чудельській, Кричильській сільських радах, що свідчить про невпорядкованість цього питання на рівні комісій із земельних спорів місцевих рад, зауважив Василь Стельмах. 38 надійшло через вищі органи виконавчої влади і найбільше від жителів Сарненської міської (15), Степанської селищної (7), Немовицької і Коростської (по 3), хоча всі вони належать до розгляду на місцевому рівні. Особливу увагу приділяли розгляду звернень найменш соціально захищених верств населення. Щороку у відповідності до розпорядження голови РДА це питання мали б розглянути на засіданнях виконкомів рад. Однак, виконкоми Великовербченської, Зносицької, Кам’яне-Случанської, Карасинської, Коростської Кричильської, Любиковицької, Люхчанської, Ремчицької, Тутовицької, Стрільської та Чудельської сільських рад цього не зробили. Це свідчить про недостатній рівень організації роботи із зверненнями громадян.
Інформував Василь Стельмах і про стан виконання підприємствами, установами та організаціями Указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України та відповідних розпоряджень голів обласної та районної державних адміністрацій, підвищення рівня виконавської дисципліни в районі за ІІ квартал ц.р.

Не допускати фінансових порушень
Впродовж І півріччя 2012 року працівники Сарненської міжрайонної державної фінансової інспекції провели 12 контрольних заходів, з них 11 ревізій фінансово-господарської діяльності та одну перевірку державних закупівель, у тому числі у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків, управлінні Пенсійного фонду України в Сарненському районі, Селищенській і Вирівській сільських радах, військовій частині А-0153. Під час яких встановили фінансові порушення, що призвели до втрат на загальну суму 193,25 тис. грн.
Як зауважила Дарія Карпович, заступник начальника Сарненської міжрайонної державної фінансової інспекції, не всі керівники вживають заходи щодо усунення порушень, не забезпечують виконання у встановлені строки законних вимог органів державної фінансової інспекції в Україні, не запроваджують претензійно-позовну роботу за порушеннями, за якими не забезпечено відшкодування збитків.

Схожі матеріали

Чергове виїзне засідання колегії районної державної адміністрації відбулось на території Люхчанської сільської ради, до складу якої входять 5...
Минулого вівторка керівники структурних підрозділів райдержадміністрації, районних установ, підприємств, організацій різних форм власності, сільські...
Практичну частину виїзного засідання колегії РДА його учасники почали з огляду й ознайомлення з установами, що діють на території тутешньої сільради...
На нещодавньому засіданні колегії райдержадміністрації, на яке запросили керівників окремих служб, відділів, управлінь РДА, районних установ, сіль-...
У районі проживає 165 дітей-сиріт і позбавлених батьківського піклування. У 64 з них померли батьки, а в 101 дитини, принаймні, один із батьків, а...