Back to top

Митниця: новий формат

Верховна Рада України прийняла новий Митний кодекс (ЗУ № 4495 – VI від 13.03.2012 року), який вступив у дію з 1.06.2012 року.

Зміни, до яких призвів цей законодавчий документ, уже відчули на собі не лише громадяни та суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності, які здійснюють перетин митного кордону, а й самі працівники Державної митної служби України. Пункти пропуску, митні пости нашої прикордонної зони реорганізовують.
Про структурні й функціональні зміни на державних об’єктах митного контролю Сарненського та сусідніх районів нашому виданню розповів начальник митного поста «Сарни» Микола ЛЕВКІВСЬКИЙ.
- Миколо Івановичу, поясніть, будь ласка, чому закрили митний пост «Дубровиця»?
- Коли проходила реорганізація Державної митної служби, створили велику кількість постів, і в тому числі митний пост «Дубровиця». Відділи цієї структури працювали із суб’єктами, які займаються зовнішньоекономічною діяльністю, експортними й імпортними операціями. Проведення митного оформлення імпортних вантажів, які належать суб’єктам ЗЕД, було акредитовано на митному посту «Дубровиця». А згодом імпортні операції передали на митний пост «Сарни», оскільки вважалося, що особовий склад із цього питання підготовлений саме тут. Дубровиця залишила за собою тільки експорт. Через деякий час за результатами державної перевірки з’ясували, що впродовж дня працівники митного поста «Дубровиця» оформляють від двох до п’яти декларацій. Тому відпала необхідність тримати цей штат фахівців, адже загальна сума оформлених документів була зовсім невеликою. Хоч і згідно з новим Митним кодексом України йде процедура спрощення митного контролю, але є певні вимоги до митних постів: відеоспостереження, обладнання для зчитування номерів тощо. У Дубровиці спеціального оснащення не було. Тому це теж враховували при закритті державного об’єкта.
- Що трапилося з працівниками митного поста «Дубровиця»?
- Дві людини перевели на митний пост «Сарни», один службовець потрапив на митний пост «Прикладники». Дехто пішов на пенсію.
- То який статус тепер мають колишні пункти пропуску «Городище», «Удрицьк» і «Прикладники»?
- Вони стали митними постами. Тепер ці об’єкти є окремими структурами митного органу. А з набуттям чинності нового Митного кодексу пости отримали статус митного органу. Також тепер делеговані повноваження начальника цього державного об’єкта на прийняття рішень, які раніше належали начальнику митниці. Тобто йдеться про велику кількість митних процедур, рішення за якими тепер може приймати начальник митного поста, а не начальник митниці. Така інновація призвела до прискорення цих процесів.
- Чи розширилися Ваші повноваження згідно з реорганізацією митних постів?
- Так, адже нам додали ще Дубровицький і Зарічненський райони. Загалом наші повноваження поширюються на Сарненський, Дубровицький, Рокитнівський, Зарічненський, Володимирецький райони та місто Кузнецовськ.
- Розкажіть, будь ласка, про набір інспекторів. Скільки людей додатково вже прийняли на митний пост «Сарни»?
- Як відомо, Митна академія була створена з метою поновлення професійних митних кадрів України, але Державна митна служба дає направлення на навчання не лише для академії, але й для інших вищих шкіл, які на базі свого навчального закладу вивчають митну справу. На посади інспекторів до нас прийшло три молодих спеціалісти. Один закінчив Митну академію, інші навчалися митній справі в Тернополі й Києві. Зараз вони проходять стажування, яке триватиме від двох до чотирьох місяців. Потім ці працівники складатимуть атестацію і згодом зможуть приступити до повноцінного виконання своїх службових обов’язків.
- Чи оплачують стажування молодим інспекторам?
- Так. Вони отримують заробітну плату державного службовця.
- Скільки ще працівників потребує митний пост «Сарни»?
- Три: головний, провідний і старший інспектори. Уже оголошено конкурс на заміщення цих посад.
- Які критерії відбору спеціалістів?
- Громадянин України, вища економічна або юридична освіта. Також майбутній працівник митних органів має знати законодавчі та нормативно-правові документи в галузі митної справи. Після подання документів фахівців відбирає спеціальна комісія.
- Я так розумію, що прийняття нового Митного кодексу України призвело до переформатування Державної митної служби. Тому цікаво, чи набір інспекторів проводиться по всій Україні, чи тільки в нашому районі? Тобто, відбувається загальне оновлення кадрів чи часткове?
- Новий Митний кодекс і справді став причиною змін у Державній митній службі. У цього державного органу є структура штату, яка має відповідати всім потребам країни. Враховуючи те, що митні органи на цей час забезпечені кадрами на 85%, адже хтось звільняється, хтось іде на пенсію, їх оновлення проводиться по всіх регіонах України.
- Новим Митним кодексом України передбачено багато новацій, значне спрощення процедур митного оформлення як вантажів підприємств, так і товарів, що ввозяться чи вивозяться з України громадянами. Чи є зміни в заповненні ними декларацій?
- На виконання Митного кодексу центральні органи влади прийняли низку нормативно-правових актів, зокрема Міністерство фінансів України видало наказ № 614 від 28.05.2012 р. «Про затвердження Порядку заповнення митної декларації для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з провадженням підприємницької діяльності». Він визначає правила заповнення, подання та використання митної декларації для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з провадженням підприємницької діяльності, під час здійснення митного оформлення товарів, що переміщуються ними через митний кордон України в ручній поклажі, супроводжуваному й несупроводжуваному багажі, вантажному відправленні та підлягають письмовому декларуванню в порядку, передбаченому для громадян. Громадянин, який досяг 16-річного віку, або уповноважена ним особа заповняють її власноручно і засвідчують особистим підписом до пред'явлення товарів для митного контролю. Декларація заповняється в одному примірнику українською мовою, офіційною мовою митних союзів, членом яких є Україна, або іншою іноземною мовою міжнародного спілкування. Декларація не приймається до митного оформлення посадовою особою митного органу, якщо її форма відрізняється від установленої, заповнена олівцем, з виправленнями та/або підчищеннями, порушенням вимог Порядку. Разом з декларацією подаються документи, що посвідчують особу та підтверджують країну постійного проживання громадянина або уповноваженої особи. Хочу зауважити, що з моменту прийняття декларації посадовою особою митного органу для оформлення вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а громадянин або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у декларації.
***
Отже, Митний кодекс України, який вступив у дію з 1.06.2012 року, є причиною реорганізації роботи державних об’єктів митного контролю в Сарненському та інших районах. Згідно з новим наказом Рівненської митниці № 269 від 6.06.2012 року, митний пост «Сарни» у встановленому порядку забезпечує митний контроль та оформлення вантажів, що переміщуються через кордон України, в пункті контролю на станції Сарни Львівської залізниці у вантажних залізничних транспортних засобах. Також здійснює митний контроль та митне оформлення експортно-імпортних вантажів суб’єктів ЗЕД, розташованих у зоні своєї діяльності у Володимирецькому, Дубровицькому, Зарічненському, Рокитнівському, Сарненському районах і м. Кузнецовськ. Розширення нових функціональних обов’язків митного поста «Сарни» додало роботи працівникам ДМСУ. Адже за станом на 1 січня 2011 р. загальна кількість учасників зовнішньоекономічної діяльності, що перебували на обліку, становила 159, з них зовнішньоекономічні операції в звітному періоді здійснювали 123. Зараз на обліку – 201 суб’єкт ЗЕД. До того ж, новий Митний кодекс і справді спростив процедуру митного контролю. Раніше проводили митне оформлення імпорту з допомогою «електронного декларування», а зараз це застосовується і для експортних вантажів. Тому об’єктам ЗЕД, які перебувають у місцях, віддалених від митного поста «Сарни», уже не потрібно спеціально приїжджати й оформлятися на цьому державному об’єкті. Такі дії можна зробити електронно.
Реформи, які зачепили Державну митну службу України, спрямовані на те, щоб забезпечити кращу й легшу роботу об’єктів митного контролю. Час покаже, яка з інновацій себе виправдає, а яка стане причиною появи й удосконалення нових нормативно-правових актів, котрими у своїй діяльності керуватиметься ДМСУ.
Розмовляла
Антоніна КОРЕНЬ.

Схожі матеріали

Від серця до серця прокладає містки допомоги та співчуття сарненський координаційний територіальний центр соціального обслуговування малозабезпечених...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
У січні ц.р. було опубліковано Указ Президента України «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Тож у...
"Вода - джерело життя" - під такою назвою в міській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 відбувся тиждень, приурочений Всесвітньому дню води. У школі активно діє...
Нині в Україні відбувається становлення нової системи освіти, у центрі уваги якої – особистість. «Освіта ХХІ століття – це освіта для людей. Її...