Back to top

Купувати м'ясо–молочні продукти за євростандартами

Автор фото Василь Сосюк.

Приємним подарунком для жителів міста, району та його гостей напередодні Різдва Христового стало відкриття нового м'ясо-молочного павільйону поблизу центрального ринку, що по вулиці Некрасова, 23а.

Він відповідає ветеринарно–санітарним і сучасним вимогам правил торгівлі на ринках, Законам України «Про безпечність та якість харчових продуктів», «Про ветеринарну медицину» й іншим нормативно-законодавчим документам, що регламентують їх роботу. Зустрілася з головним державним інспектором ветеринарної медицини району Ігорем ЗАПУХЛЯКОМ і попросила його відповісти на запитання читачів районної газети.
- Ігоре Михайловичу, чи справді знаковою є така подія, як відкриття нового м’ясо-молочного павільйону в місті, адже впродовж довгих років він уже функціонує на ринку? Чи доречно було відкривати ще один?
- Без перебільшення хочу сказати, що Сарни сьогодні – сучасне місто, в якому живуть і працюють тисячі людей. Кожен день несе нові турботи, ідеї, радість. Його особливістю, як і району, є не тільки велика кількість населення, а й те, що в ньому багато суб’єктів господарювання, які потребують державного ветеринарного контролю й нагляду за якістю, безпекою продукції тваринного й рослинного походження, що виробляється й постачається в торговельні точки магазинів і ринків (яких у районі аж чотири). Найбільше, звичайно, споживачі користуються послугами Центрального, що по вулиці Пушкіна. Тут завершується реконструкція, з кожним роком він набирає обрисів сучасного торгового центру й створює всі зручності покупцям. Разом із тим, м’ясо-молочний павільйон побудований ще у 80-х роках минулого століття. Хоч як прикро, але, на жаль, дуже часто не відповідає вимогам ветеринарно-санітарних правил і нормативно-законодавчих документів. Зокрема постійно виникали проблеми із забезпеченням температурного режиму в зимовий і літній періоди, проточною гарячою водою, роботою каналізації, холодильних камер, також камер- ізоляторів для перетримки умовно-придатного м’яса, через відсутність експлуатаційного дозволу на функціонування павільйону, виданого Держветінспекцією. До речі, на що мені, як головному державному інспектору ветеринарної медицини району, неодноразово вказували. Навіть більше – притягували до адміністративної відповідальності, про що сьогодні не хочу згадувати.
Як альтернативу, підприємливі люди реконструювали, згідно з усіма вимогами ветеринарної й санітарної служб, будівлю під сучасний м’ясо-молочний павільйон. У кінці минулого року оформили належним чином всі необхідні документи й напередодні Різдва Христового він почав свою роботу. Запитуєте, чи є це особливою подією для пересічного покупця? Звичайно, є. Адже тут у зимовий період – підлога з підігрівом, у літній працюватимуть кондиціонери, каналізація, достатнє освітлення, проточна гаряча й холодна вода, новітні прилавки, морозильні камери, оглядовий зал. Для роботи спеціалістів, які здійснюватимуть контроль і нагляд за надходженням, реалізацією, збереженням м’яса та м’ясопродуктів, молока й молокопродуктів, є сучасні умови. Все це створює зручності, в першу чергу для покупців, а також для підприємців і спеціалістів ветеринарної медицини.
- Чи забезпечить новий м’ясо-молочний павільйон потреби жителів району в м’ясній і молочній продукції й чи продовжить роботу нинішній, адже багато покупців звикли до своїх продавців, як і до ринку?
- Звичайно, забезпечить. Зрозуміло, що не може функціонувати два одночасно, в одному з яких є всі умови для роботи, а інший і надалі працюватиме з порушенням. Потрібно усвідомити, що будь-якій роботі, що виконується абияк, приходить кінець. Треба торгувати цивілізовано. А простому покупцеві варто вчитися купувати м'ясо й молоко та продукцію з них за європейськими стандартами. Скажімо, в Прибалтійських республіках колишнього Союзу все м'ясо тварин, що реалізовують на ринку, розфасоване в поліетиленовій плівці. На Андріївському, що в обласному центрі, - не з прилавку, а з холодильних вітрин.
Хочу зазначити, що, окрім м’яса тварин, птиці, кролів, торгуватимуть ковбасними виробами, молоком і молочними продуктами, тваринними жирами, свіжою, мороженою, копченою та солоною рибою, м’ясним фаршем та іншими продуктами рослинного й тваринного походження, які контролюватиме наша служба.
- Ігоре Михайловичу, стосовно старого павільйону: не пустувати ж такій торговельній площі?
- Думаю, що власники приміщення вчасно зорієнтуються й перепрофілюють його роботу. Але це вже їхні проблеми.
- Ви говорите про європейські стандарти. А чи не залишимось ми країною вічного базару?
- Знаєте, базар мав завжди свої колорит і обличчя. Тут є все: від коробки сірників до дорогого килиму. Погано, коли країна стає подібною до суцільного базару, а торгівля продуктами – хаотичною й неконтрольованою. Ризик наразити на небезпеку власне здоров’я чи своїх близьких надто великий через недоброякісні продукти. Як уже говорив, торгувати необхідно цивілізовано. Сьогодні ринок - то здебільшого важка праця. Але поступово забуваємо, що таке продуктовий і речовий дефіцити – неодмінні супутники минулого. Тільки нові торгові центри, маркети, павільйони, де здійснюється належний контроль і створені відповідні умови для реалізації продуктів харчування, можуть застерегти від неприємностей.
- А хто перевіряє якість продуктів харчування, що продають у селах?
- У районі функціонує 4 паспортизовані ринки та виїзні місця торгівлі в селах Чудель, Тинне, Зносичі, Селище, Вири, Ясногірка, Кричильськ, Корост, Степань, Велике Вербче, Цепцевичі. Крім промислової групи товарів, тут зазвичай можна придбати продукти тваринного походження, в тому числі й підконтрольні службі ветеринарної медицини. В її роботі, як і підприємців, не може бути дрібниць, оскільки найменше порушення може призвести до масових захворювань людей (через споживання незадовільних харчів). Закон України «Про безпечність та якість харчових продуктів» забороняє їх обіг на об’єктах, що не відповідають санітарним вимогам, а також домашнього виготовлення, тваринного походження, в тому числі туш тварин, на яких безпосередньо або на упаковці немає позначки придатності (маркування), без відповідних документів, завезених на територію України контрабандою, а також дата споживання яких минула. Одно слово, усі повинні знати свої обов’язки та права. Зокрема, купуючи той чи інший товар, вимагайте ветеринарні сертифікати, які б засвідчували харчову якість і безпеку для здоров’я споживача.
- Ігоре Михайловичу, ще дайте декілька порад покупцям, які, прочитавши інтерв’ю, захочуть відвідати недавно відкритий павільйон.
- Купуючи продукти на ринку, бажаю кожному покупцеві впевненості в тому, що вони якісні, безпечні та приноситимуть здоров’ю тільки користь. А що це насправді так, можете переконатись. Придбавши товари в торговельній мережі чи кіоску, вимагайте чек (у продавця обов’язково повинен бути касовий апарат). Якщо ж його немає, це свідчить лише про одне - маєте справу з нечесними підприємцями, що продають продукцію сумнівної якості.
- Дякую за інтерв’ю й корисну інформацію.
Розмову вела
Марія КУЗЬМИЧ.

Схожі матеріали

Від серця до серця прокладає містки допомоги та співчуття сарненський координаційний територіальний центр соціального обслуговування малозабезпечених...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
У січні ц.р. було опубліковано Указ Президента України «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Тож у...
"Вода - джерело життя" - під такою назвою в міській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 відбувся тиждень, приурочений Всесвітньому дню води. У школі активно діє...
Нині в Україні відбувається становлення нової системи освіти, у центрі уваги якої – особистість. «Освіта ХХІ століття – це освіта для людей. Її...