Back to top

Віталій КОНОНЧУК: «Здійснюємо нагляд за додержанням законів»

Автор фото Василь Сосюк.

У межах повноважень, визначених статтею 121 Конституції України, упродовж 2012 року прокуратура району застосувала організаційно-практичні заходи щодо покращання прокурорсько-слідчої діяльності, реального усунення порушень законів, поновлення прав громадян та інтересів держави, притягнення винних осіб до відповідальності, забезпечення відшкодування спричиненої шкоди.

На виконання вимог статті 10 Закону України «Про прокуратуру» прокурор району провів 2 координаційні наради керівників правоохоронних органів з метою координації діяльності по боротьбі зі злочинністю. А ще 7 міжвідомчих нарад, на яких обговорили проблемні для Сарненщини питання. На які запрошували керівників контролюючих і правоохоронних органів, районних державної адміністрації та ради, журналістів районного часопису. Чи позитивно позначились на стані правопорядку в районі заходи, вжиті для підвищення рівня взаємодії з органами державної влади, протидії злочинності, поцікавилась у заступника прокурора району Віталія КОНОНЧУКА:
- Спостерігається зниження злочинності на 19,2% проти 16,7% в області. У тому числі тяжких та особливо тяжких злочинів. Менше вчинено тяжких тілесних ушкоджень (-81,8%), крадіжок особистого майна (-26,3%), пограбувань (-50%), втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність. На 17,6% зменшилася кількість злочинів, скоєних у стані сп’яніння, на 4,7% - неповнолітніми, хоча цей показник менший середньообласного (-16%). На 12% більше виявлено злочинів, пов’язаних із незаконним обігом наркотичних засобів, на 16,7% - з їх збутом. Загалом розкриття злочинів у районі становить 78,7%, в області - 66,9%.
- Невже майже всі земляки стали законослухняними?
- Попри зниження в районі загального рівня злочинності, з 2 до 4 зросла кількість умисних вбивств, з 1 до 4 – дорожньо-транспортних пригод зі смертельними наслідками, майже удвічі збільшилось число шахрайств і незаконного заволодіння автотранспортом. На 9,1% зросла кількість злочинів, скоєних у громадських місцях, на 13,5% - раніше судимими, на 15,2% - у групах. Причинами цього є неналежна соціально-економічна ситуація в регіоні, нерозвинута соціальна інфраструктура закладів дозвілля. На вказані порушення прокуратура району внесла подання начальнику райвідділу міліції.
Слідчі органів внутрішніх справ закінчили провадження 128 кримінальних справ, з них 124 скеровано до суду з обвинувальними висновками, 1 справу з постановою про застосування примусових заходів медичного характеру та 3 справи закрито. Тим часом прокуратура району здійснювали нагляд за додержанням законів органами внутрішніх справ, внесла 19 документів прокурорського реагування. До дисциплінарної відповідальності за результатами їх розгляду притягнули 22 працівники органів внутрішніх справ. Порушено 12 кримінальних справ при скасуванні незаконних постанов про відмову в їх порушенні.
Упродовж 2012 року слідчий прокуратури району прийняв до провадження 10 кримінальних справ, з них 5 направлено до суду з обвинувальними висновками. У закінчених кримінальних справах встановлено 59 тис. грн. збитків, заподіяних злочинними діями. Також вживали заходів до підвищення рівня підтримання державного обвинувачення в суді. Торік Сарненський районний суд за участю прокуратури району з постановленням вироку розглянув 296 кримінальних справ. Особисто прокурор підтримав державне обвинувачення в 4 кримінальних справах про тяжкі та резонансні злочини. За апеляціями прокурорів скасовано та змінено незаконні вироки районного суду стосовно 16 осіб.
- Віталію Івановичу, одним із пріоритетних напрямків вашої діяльності є нагляд за додержанням і застосуванням законів у сфері економічних відносин…
- Абсолютно вірно. Наприклад, при здійсненні правозахисної діяльності у сфері державної та комунальної власності провели відповідні перевірки, у тому числі із залученням спеціалістів Держгірпромнагляду. За актами прокурорського реагування до дисциплінарної відповідальності притягнуто 3 особи.
Проводили перевірки і у сфері агропромислового комплексу: управлінні агропромислового розвитку райдержадміністрації, управлінні ветмедицини та Карпилівській сільській раді - внесено 3 подання, які задоволено, до відповідальності притягнуто 2 посадові особи, з них одна - з органу контролю. Принесено 3 протести на незаконні рішення сільських рад, які задоволено.
Прокуратура району постійно проводить перевірки додержання вимог законодавства банківськими установами, витребовує відповідну інформацію. Так, за результатами розгляду звернення гр. Свирида І.П. з приводу порушення законодавства про звернення громадян посадовцями Сарненського відділення РОД ВАТ «Райффайзен-банк Аваль» організували відповідну перевірку та внесли подання, за результатами розгляду якого винній особі оголошено попередження.
Не можу не згадати перевірки в бюджетній сфері: внесено 16 подань, 33 протести на незаконні рішення органів місцевого самоврядування, які задоволено. За актами реагування прокуратури району до відповідальності притягнуто 11 посадових осіб, з них одну - з контролюючого органу. Крім того, за прокурорського реагування до бюджету надійшли кошти в сумі 41 тис. грн.
Під час здійснення правозахисної діяльності у сфері паливно-енергетичного комплексу внесено 44 подання, за результатами розгляду яких відшкодовано 2 млн. 651 тис. грн., що на 33% більше суми, сплаченої за актами реагування прокуратури району в минулому році. До дисциплінарної відповідальності за прокурорського втручання притягнуто 12 осіб, з них 2 - з органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, також начальника інспекції Держенергонагляду в Сарненському районі.
Активізували прокурорську діяльність в інвестиційній сфері: порушення виявляли, насамперед, у сфері іноземного та спільного інвестування. Перевірками встановлено, що посадові особи Сарненської МДПІ неналежним чином здійснюють виконання посадових обов’язків під час контролю за проведенням підприємствами району інвестиційної діяльності. Крім того, виявили порушення при веденні ДП «Клесівське лісове господарство» окремого бухгалтерського обліку та звітності про операції, пов’язані з виконанням умов договору про спільну інвестиційну діяльність, та деякі інші, допущені при реєстрації договору та змін до нього. За результатами розгляду 4 документів реагування у цій сфері, внесених на їх усунення, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 5 посадових осіб контролюючого органу.
На постійному контролі прокурора району перебувало і питання дотримання законодавства у сфері транспорту. Перевірки проводили в міській і районній радах, районній державній адміністрації, селищних і сільських радах, у відділі освіти РДА, а також на підприємствах транспорту, залучивши працівників відділення ДАІ, представників служби автодоріг, філії «Сарненська ДЕД», за участю яких здійснювали обстеження автомобільних доріг. При цьому виявили низку недоліків, які впливали на безпеку руху, - відсутність належного освітлення доріг на перехрестях, тротуарах, посадочних майданчиках маршрутних транспортних засобів, пішохідних переходах, недостатня кількість встановлених дорожніх знаків. На підприємствах транспорту виявляли порушення відповідності технічного стану автомобільних засобів встановленим нормам, порушення вимог щодо обов’язкового післярейсового медичного огляду водіїв тощо. На всі порушення прокуратура району оперативно реагувала.
Таким чином, торік за результатами перевірок у сфері транспорту внесено 11 подань, до відповідальності притягнуто 6 посадових осіб, відшкодовано коштів у сумі 319 тис. грн.
- На шпальтах «районки» з’являлись матеріали ваших колег стосовно дотримання прав неповнолітніх, у тому числі злочинців. Що зроблено в цій площині?
- Заходи щодо захисту прав і свобод дітей прокуратура району вживає постійно. Зокрема на усунення виявлених порушень закону внесено 40 подань, 24 протести, за якими до відповідальності притягнуто 26 посадових осіб, відшкодовано 205 тис. грн., поновлено права 312 дітей.
Для забезпечення належного виконання законодавства щодо попередження дитячої злочинності та бездоглядності органами профілактики в Сарненський РВ УМВС України в Рівненській області, ВПУ-22, Ясногірську ЗОШ, Сарненську ЗОШ І-ІІІ ступеня № 4, відділ освіти райдержадміністрації внесені подання про усунення порушень законодавства стосовно профілактики злочинності та правопорушень серед неповнолітніх, 6 посадових осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
У 2012 році рівень підліткової злочинності не зріс, проте криміногенна ситуація в підлітковому середовищі залишається складною. Зокрема неповнолітні вчинили 35 злочинів (36 упродовж 2011 року), із яких 24 - проти власності, 1 хуліганство, 1 спричинення тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості; троє неповнолітніх вчинили злочини повторно.
Враховуючи, що в злочинній діяльності брали участь учні загальноосвітніх навчальних закладів, сільськогосподарського ліцею, 3 неповнолітніх скоїли злочини повторно, правоохоронні та органи виконавчої влади району не вживали належних заходів протидії злочинності серед неповнолітніх і негативним проявам у молодіжному середовищі. Протоколи за ч.2 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення працівниками прилавку правил торгівлі пивом, алкогольними напоями й тютюновими виробами щодо продажу їх неповнолітнім складали в поодиноких випадках, не вживали достатніх заходів для позбавлення ліцензії на реалізацію алкогольних напоїв підприємців чи закладів торгівлі, які допустили порушення закону.
У 2012 році проведеною прокуратурою району перевіркою виявлено порушення вимог Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей», зокрема Положення про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до Міжнародного дитячого центру «Артек» за рахунок бюджетних коштів. Як встановлено, у період 21-22 лютого – 12-13 березня 2012 року Сарненська райдержадміністрація направила на оздоровлення дитину Юлію Н., 31.07.1998 року народження. Підставою для цього стала довідка про перебування її на диспансерному обліку в лор-лікаря. Проте встановлено, що на час видання довідки Юлія Н. на такому обліку не перебувала. Таким чином, до МДЦ «Артек» направлено дитину, в якої відсутні підстави для отримання безкоштовної путівки до цього дитячого закладу. На виявлене порушення закону внесене подання головному лікарю КЗ «Сарненська ЦРЛ», до дисциплінарної відповідальності притягнуто лікаря, що видав довідку.
- Чи існує в районі заборгованість із виплати заробітної платні?
- На жаль. Так. Заборгованість із виплати заробітної плати за станом на 1 грудня 2012 р. в районі становить 31,6 тис. грн. Вона наявна на економічно неактивному підприємстві ВАТ «Сарненський КХП» (розпочато процедуру банкрутства, заборгованість погашається в порядку черговості, визначеної Цивільним кодексом України та Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»). Сплата заборгованості можлива за умови реалізації майна ВАТ «Сарненський КХП».
Також у порядку здійснення правозахисної діяльності з питань оплати праці провели перевірку із залученням головного державного інспектора праці в Рівненській області й управління статистики в Сарненському районі в колективному підприємстві «Взуттєвик», під час якої в діях керівника підприємства виявили ознаки злочину, передбаченого ч. 1 ст. 175 Кримінального кодексу України. Прокуратура району 18.01.2012 р. порушила кримінальну справу стосовно Набухотної О.І. за фактом безпідставної невиплати заробітної плати працівникам підприємства більш ніж за один місяць, вчиненою умисно. Вона розглянута Сарненським районним судом, постановлено обвинувальний вирок.
Крім того, прокуратурою району внесені в січні, березні та липні подання до філії «Сарненська ДЕД», за результатами розгляду яких працівникам погашено заборгованість із виплати заробітної плати в сумі 215 тис. грн., 196 тис. грн. та 287 тис. грн. відповідно (всього 698 тис. грн.).
Також внесено подання до ПП «Санаторій «Горинь», за результатами розгляду якого працівникам погашено заборгованість із виплати заробітної плати в сумі 169 тис. грн. Загалом за документами прокурорського реагування з початку року відшкодовано працівникам 867 тис. грн.
Також із залученням головного державного інспектора праці в Рівненській області проведено перевірку діяльності ТОВ «Габро», «Селищенський гранітний кар’єр», СГПП «Мир». За результатами перевірки рішення в порядку ст. 97 Кримінально-процесуального кодексу не приймались. Внесені подання керівникам підприємств, які задоволені.
- Не секрет, що селище Клесів отримало неофіційний титул бурштинової столиці Полісся. Як бореться прокуратура з громадяни, які коять злочини проти довкілля?
- В екологічній сфері прокуратура району провела результативні перевірки, до відповідальності притягнуто 30 посадових осіб контролюючих органів, в т.ч. 16 працівників лісової охорони, відшкодовано 333 тис. грн., у т.ч. у галузі надрокористування - 186 тис. грн., лісокористування - 36 тис. грн., охорони вод - 10 тис. грн., охорони тваринного світу - 4 тис. грн.
Крім того, сформовано міжвідомчу групу в складі працівників контролюючих і правоохоронних органів з питань протидії незаконному видобутку бурштину, координацію роботи якої здійснює прокурор району.
Нині внесено 2 подання у сфері поводження з відходами, 4 - з питань дотримання законодавства про відходи в діяльності сільських рад, зареєстровано 4 постанови про проведення перевірок.
Упродовж минулого року працівники Сарненського РВ УМВС зареєстрували 68 фактів, пов’язаних з незаконним видобутком бурштину. Більше ніж удвічі збільшилась кількість порушених кримінальних справ за ст. 240 Кримінального кодексу України: 22 проти 10 кримінальних справ, порушених у 2011 році. З них за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України (порушення встановлених правил використання надр), – 19; за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України (порушення встановлених правил використання надр, вчинені на об’єктах чи територіях природно-заповідного фонду чи повторно), – 3.
Торік більше ніж у чотири рази збільшилась кількість вилученого обладнання, пристосованого для незаконного видобутку бурштину, – 48 мотопомп проти 11, вилучених за аналогічний період 2011 року. А загалом вилучено: бурштину – 1060 г; мотопомп – 48; 2570 погонних метрів пожежних рукавів; мотоциклів (МТ) – 18; автомобілів (УАЗ, «Нива») – 6; автомобіль «Toyota Land Cruiser» - 1. Начальнику Сарненського РВ УМВС України в Рівненській області внесено подання, що перебуває на розгляді.
На відновлення земель, порушених незаконним видобутком бурштину на території Клесівської селищної ради, прокуратура району внесла подання, яке перебуває на розгляді. А загалом у сфері земельних відносин порушено 1 кримінальну справу, до відповідальності притягнуто 17 посадових осіб, з них 3 - контролюючого органу, задоволено 16 подань. За актами прокурорського реагування відшкодовано 75 тис. грн.
- Нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах теж належить до вашої компетенції?
- Не лише у кримінальних, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних із обмеженням особистої свободи громадян. Наприклад, у Катеринівській ВК № 46 за 2012 рік утримували 1197 засуджених на підставі вироків суду, які набрали законної сили. Прибули 709 засуджених, звільнено 372, із них: умовно-достроково – 78, по відбуттю строку покарання – 288, виправні роботи – 3. На території колонії наявний арештний дім, який створений 1.09.2011 року, його планове наповнення - 34 особи, які засуджені до покарання у вигляді арешту.
Прокуратура району провела перевірки стану додержання кримінально-виконавчого законодавства Катеринівською виправною колонією № 46, у тому числі при вирішенні питань щодо застосування до засуджених умовно-дострокового звільнення, заміни невідбутої частини покарання більш м’яким та звільнення за хворобою. Виявлені порушення своєчасності підготовки матеріалів для розгляду комісіями установи. Встановлено, що неналежним чином організовано застосування до засуджених умовно-дострокового звільнення від покарання, що є порушенням вимог ст. 154. Торік в установі проводили роботу по представленню засуджених до умовно-дострокового звільнення, заміни покарання більш м’яким, зміни умов тримання. Під систематичним контролем адміністрації установи перебувала діяльність комісії, до складу якої входять голова, члени та секретар по застосуванню до засуджених передбачених законом пільг. У відповідності із графіком двічі на місяць проводили засідання комісії з питань надання пільг. Постійно співпрацюємо з Сарненським районним судом щодо своєчасності проведення судових засідань у відповідності до ст. 263 Кримінально-процесуального кодексу України.
У 2012 році під дію статті 101 КВК України підпадало 262 засуджених. Розглянуто на комісіях установи матеріали відносно 262 засуджених, 228 відмовлено у зміні умов тримання, 18 переведено до дільниці соціальної реабілітації, 16 змінено умови тримання (переведення із сектора максимального рівня безпеки до колонії середнього рівня безпеки).
За 2012 рік, згідно з заявами засуджених про повторний розгляд матеріалів щодо застосування заохочувальних норм, комісія установи Катеринівської виправної колонії розглянула 1 матеріал щодо застосування умовно-дострокового звільнення, 8 – стосовно заміни невідбутої частини покарання більш м'яким у вигляді обмеження волі відповідно до ст. 82 КК України та 10 матеріалів щодо зміни умов тримання відповідно до ст.101 КВК України.
Всі рішення комісії про відмову застосування пільг прийняті у відповідності до чинного законодавства. За особами, умовно-достроково звільненими від відбування покарання, впродовж невідбутої частини покарання встановлюють контроль громадських організацій і трудових колективів, з ними проводять виховну роботу з метою закріплення результатів виправлення і ресоціалізації. Громадський контроль за цими особами, а також виховну роботу з ними організовують спостережні комісії і здійснюють громадські організації та трудові колективи і за місцем роботи або навчання, і за місцем проживання цих осіб. Спостережні комісії, громадські організації та трудові колективи можуть виділяти своїх представників та доручати їм за їхньою згодою систематичне проведення виховної роботи і здійснення контролю за поведінкою осіб, умовно-достроково звільнених від відбування покарання.
- Нехай рік нинішній, Віталію Івановичу, буде не менш врожайним на ниві поновлення прав громадян та інтересів держави. Успіхів вам!

Схожі матеріали

Від серця до серця прокладає містки допомоги та співчуття сарненський координаційний територіальний центр соціального обслуговування малозабезпечених...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
У січні ц.р. було опубліковано Указ Президента України «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Тож у...
"Вода - джерело життя" - під такою назвою в міській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 відбувся тиждень, приурочений Всесвітньому дню води. У школі активно діє...
Нині в Україні відбувається становлення нової системи освіти, у центрі уваги якої – особистість. «Освіта ХХІ століття – це освіта для людей. Її...