Опубліковано СН
Дід Антон в осінньому саду.
Фото Ірини ГАРБОВСЬКОЇ.
Щороку житель гірничого селища Томашгород Антон Гарбовський заготовляє на зиму до тонни яблук.
- Яблука з мого саду без хімії і дуже смачні, - каже 80-річний дід Антон і при цьому додає:
- З’їж щодня одне-два яблука - і будеш здоровішим і гарним.
Незважаючи на поважний вік, Антон Петрович із весни до морозів доглядає свій затишний садочок самотужки. Зберігає яблука в акуратних, привабливих на вигляд ящиках, які зробив власноруч.
- Перед тим, як закласти ці корисні фрукти на зберігання, їх потрібно ретельно перебрати, відсортувати для господарських потреб ті, що мають пошкодження. В окремому, сухому приміщенні, де є постійна температура, яблука добре перезимують і весною будуть свіжі й запашні. А от у погребі, де температура може зростати до літної, й у ньому аж парко, плоди псуються. Нерідко господарі переносять заготовлені фрукти з одного приміщення в інше, де різні умови зберігання, тож у результаті втрачають частину врожаю, - веде свою неквапливу розповідь досвідчений садівник.
- То, кажете, на яблука є попит? – запитую в діда Антона.
- Авжеж. Певен, що до весни їх розберуть. Особливо охоче купують жінки. А знаєш чому? - хитро поглянув на мене. - Бо мої яблука продовжують молодість.
Повертався додому й думав, що наші фрукти тй овочі куди смачніші й корисніші, аніж різні заморські екзоти. Ще б нам навчитись зберігати свій урожай.
Володимир ТУШИЧ.