Back to top

Сила громади – у згуртованості

Автор фото Василь Сосюк.

На черговому засіданні колегії райдержадміністрації розглянули три питання:

про стан законності та правопорядку на території району у 2012 році та заходи щодо їх додержання у 2013-ому, про виконання програми розвитку фізичної культури та спорту в Сарненському районі на 2008-2012 роки та вимог Закону України «Про звернення громадян», інших нормативно-правових актів і стан роботи із зверненнями громадян, що надійшли до райдержадміністрації у 2012 році.
Відкриваючи засідання, голова РДА Анатолій Остапчук перш за все наголосив на тому, що на розгляд винесли важливі питання. Адже в районі є низка проблем, що потребують негайного розв’язання. Насамперед це незаконний видобуток бурштину, діяльність нелегальних пилорам, ріст кількості злочинів у громадських місцях, дитяча злочинність тощо. Тож налаштував присутніх на конструктивну роботу. А це – окремі керівники підприємств, установ, організацій різних форм власності, сільські, селищні, міський голови, тобто люди, як зауважив Анатолій Остапчук, яким громада довіряє. А громада плюс влада – велика сила, яка може впоратися з багатьма наболілими проблемами. Тому саме її очільники, впевнений голова РДА, й повинні згуртувати людей на їх вирішення, бо тільки у спільних злагоджених діях закладений рецепт успіху.

Кількість злочинів зменшується…
Як доповів заступник начальника РВ УМВС України в Рівненській області Віталій Маринін, у районі минулоріч злочинність знизилася на 19,2% (16,7% в області). На 81,8% менше вчинили тяжких тілесних ушкоджень, на 26,3 - крадіжок особистого майна, на 50 - пограбувань, втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність. На 17,6% зменшилась кількість злочинів, вчинених у стані сп’яніння, на 4,7 – неповнолітніми, хоча цей показник менший середньообласного (-16,7%). На 12% більше виявили злочинів, пов’язаних із незаконним обігом наркотичних засобів, на 16,7% - з їх збутом. Загалом розкриття злочинів у районі становить 78,7% (по області – 66,9%).
Попри зниження загального рівня злочинності, з 2 до 4 зросла кількість умисних убивств, з 1 до 4 – дорожньо-транспортних пригод зі смертельними наслідками, на 9,1% - кількість злочинів, скоєних у громадських місцях, на 13,5% – раніше судимими. І така ситуація, наголосив Анатолій Остапчук, викликає неабияке занепокоєння.
Шляхи подолання злочинності, як не допустити її росту в районі, зокрема наркоманії, й шукали разом під час засідання колегії РДА. Віталію Мариніну довелось відповісти на багато запитань присутніх, розповідаючи про діяльність райвідділу міліції. Та про її ефективність кожен мешканець краю судитиме, насамперед, по тому, чи почувається в безпеці на вулиці, у громадських місцях та й у власному домі. Як зауважив міський голова Сергій Євтушок, жителів міста (і не тільки) турбує кількість квартирних крадіжок і незаконна діяльність гральних автоматів. Про що є й звернення громадян у міську раду. В більшості, як не прикро, ці злочини залишаються нерозкритими.
Немаловажлива роль у наведенні порядку на територіях населених пунктів належить дільничним інспекторам міліції. На жаль, є непоодинокі випадки, коли вони неналежним чином виконують свої обов’язки. Можливо, через велику завантаженість, адже часто обслуговують декілька сіл, можливо, через брак досвіду. Але, як зауважив вирівський сільський голова Юрій Солтис, нині потрібно піднімати статус дільничного, рівень довіри населення до правоохоронців. Бо ж саме від їх уміння знаходити спільну мову з місцевими жителями, змушувати поважати себе не тільки законослухняних громадян залежить і криміногенна ситуація. Віталій Маринін зазначив, що цьогоріч райвідділ міліції поповнили 10 дільничних інспекторів, яких потрібно ще багато чому навчати. А допомогти в цьому повинні й сільські та селищні голови, адже один міліціонер навести лад у тій чи іншій громаді не зможе.
Заступник голови райдержадміністрації Інна Наумович зазначила, що дільничні перш за все мають налагодити прийом громадян на місцях у визначений час. Бо саме завдяки тісній співпраці правоохоронців із органами місцевого самоврядування, закладами освіти, соціальними службами злочинність зменшується. Але в Зносичах, Карпилівці, Люхчі, Костянтинівці, Тинному дільничні мали б бувати частіше, сказала Інна Вікторівна. У наведенні порядку в громадських місцях могли б допомогти відіграти й члени «Районної варти». Статистика ж свідчить, що правопорушень стає більше саме в місцях масового відпочинку громадян. А їх під пильним оком «Районної варти» могло б і не бути зовсім.
Щоб активізувати роботу громадського формування голова райдержадміністрації видав розпорядження про матеріальне стимулювання кращих його членів і виділення коштів на придбання пальне-мастильних матеріалів. Звичайно, якщо цю ініціативу підтримають депутати районної ради.
Щодо фактів так званого телефонного шахрайства, на які звернув увагу Анатолій Остапчук, то тут громадяни повинні бути особливо обачними. Будь-яку інформацію потрібно перевірити, наголосив і Віталій Маринін, і запевнив, що правоохоронці проводять серед населення роз’яснювальну роботу, аби попередити такі злочини.

Вкрадене дитинство
Саме так можна сказати про дітей, які в ранньому віці призвичаюються до алкоголю, наркотиків, через що опиняються на лаві підсудних. А починається все ніби з «безневинного» (на думку багатьох) ковтка пива чи іншого слабоалкогольного напою, однієї цигарки. І хоча злочинів, скоєних неповнолітніми, стало менше (41 проти 43 у 2011 році) заспокоюватись ще рано. Зазвичай це діти з неблагополучних родин, де малеча зазнає образ і побоїв, бачить аморальну поведінку батьків. Як наслідок, вони залишають домівки, втягуються в злочинну діяльність або самі стають її жертвами злочинів. Більшість із них навіть не задумуються, що їх чекає в подальшому житті. І винні в цьому й ми, дорослі. Бо через нашу байдужість неповнолітньому не так уже й важко купити пиво, цигарки в торговельних закладах. А саме алкоголь у більшості й підштовхує підлітків на скоєння правопорушення. Як наголосила Інна Наумович, під час спільних рейдів із працівниками міліції майже завжди виявляють кафе й магазини, в яких продають спиртні напої й цигарки підліткам. Та чи всі? Є й такі, кому вдається не «попастися» на цьому ганебному вчинкові, є й ті, які знають, але приховують інформацію про них. Та чи не буде бумерангом ця ситуація? Адже сьогодні ви продали пиво чужій дитині, завтра його продадуть вашій…
Правоохоронці спільно зі службою у справах дітей при РДА минулого року провели 53 рейди по розважальних закладах у нічний час і 23 денних з виявлення бездоглядних, безпритульних дітей, малолітніх жебраків, неповнолітніх з девіантною поведінкою («Ринок», «Вокзал», «Діти вулиці», «Вечірнє дозвілля», «Неблагополучна сім’я»).
Чимало нарікань висловили під час засідання колегії й на роботу Сарненського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції управління Державної пенітенціарної служби України в Рівненській області. Особливо стосувались вони скоєння злочинів неповнолітніми повторно. На що звернула увагу заступник голови РДА Тетяна Сухарева.

Альтернатива кафе й барам – заняття спортом
І для його розвитку Сарненщина має всі можливості. Чи не в кожній сільській, селищній раді та в місті діють спортивні клуби, розповів начальник відділу у справах молоді та спорту РДА Віктор Михайлицький, зареєстровані чотири федерації: футболу, волейболу, шахів і баскетболу. Та їх має бути більше, впевнений голова РДА. Тому, наприклад, у райцентрі могли б розглянути можливість відкриття міського центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх». Міський голова ж у свою чергу пообіцяв знайти приміщення для шахового клубу, на прохання голови шахової федерації Віталія Годунка.
Успішність діяльності спортивних клубів багато в чому залежить від фахівців, які їх очолюють, зауважив Анатолій Миколайович. На розвиток спорту в районі виділяють чимало коштів, та щоб зацікавити молодь тим чи іншим видом, потрібно самому його добре знати і захоплюватись ним. Тому, насамперед, необхідно забезпечити належну фахову підготовку вчителів фізкультури та тренерського складу дитячо-юнацьких спортивних шкіл і результативності підготовки вихованців. Анатолій Остапчук також наголосив, що зупинятись на досягнутих результатах не можна. В районі варто освоювати нові, цікаві для молоді види спорту. Адже саме тоді не виникатиме сумніву, куди піти у вільний час: у бар чи спортивну секцію.

А земля Сарненська все плаче бурштиновими сльозами…
Нам, українцям, Господь щедро дарував благословенну землю в самому центрі Європи. Кожен регіон України має свої особливості, свої природні багатства. От і на Рівненщині розкинулися унікальні території, де залягає цінний мінерал — бурштин. У поліських лісових нетрях і на Сарненщині зокрема, зосереджені всі його розвідані українські запаси. Цей унікальний жовто-зелений камінь, щедрими покладами якого славиться Клесів, за якістю та красою перевершує ті, що видобувають у Росії та Польщі. З мінералу виготовляють різноманітні художні та ювелірні вироби, використовують і в медицині. Саме тому, мабуть, так широко розгорнула свою діяльність самовільна (нелегальна) бурштинова копальня, що принесла в селище Клесів та й інші населені пункти, де активно промишляють «чорні» старателі, не розквіт, а низку соціальних та кримінальних проблем.
Таке враження, що незаконний бізнес (а таким він і є) непереможний. Уже багато років влада прагне легалізувати його, розробляють законопроекти, до оперативно-профілактичних відпрацювань територій північних районів залучають спеціальні підрозділи «Беркут» і «Сокіл». Минулого року в Клесові почав діяти опорний пункт міліції. Варто сказати, що працівники органів внутрішніх справ, як видно зі звіту заступника начальника РВ УМВС України в Рівненській області Віталія Мариніна, незаконних копачів бурштину таки виловлюють. Упродовж 2012 року зареєстровують 68 фактів, пов’язаних із незаконним видобутком бурштину. Більше ніж удвічі зросла кількість порушених кримінальних справ за статтею 240 Кримінального кодексу України (22 проти 10 у 2011 році), з них: за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 2 ст. 240 Кримінального кодексу України (порушення встановлених правил використання надр), – 19; за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 3 ст. 240 Кримінального кодексу України (порушення встановлених правил використання надр, вчинені на об’єктах чи територіях природно-заповідного фонду чи повторно), – 3. У понад чотири рази збільшилась кількість вилученого обладнання, пристосованого для незаконного видобутку бурштину: 48 мотопомп (11 - у 2011 році), крім того вилучили 1060 грамів бурштину, майже 2570 погонних метрів пожежних рукавів, 18 мотоциклів (МТ) та автомобіль ТОYOTA LAND CRUISER.
Відібрані трофеї змушують задуматися. Виходить, чорний ринок бурштину живе за прагматичними, безжальними законами. Розповідають про добре організовану розвідувальну мережу «чорних копачів». Тому то й течуть «бурштинові сльози» за кордон, збагачуючи купку людців, які залишають після себе сплюндровані землі. Адже ніхто з них не проводить рекультивацію пошкоджених ділянок. Сьогодні лісові стежки і дороги тут перетворилися на глибокі провалля. Щороку внаслідок незаконного видобутку бурштину знищуються десятки гектарів лісових масивів і земельних угідь. Звичайно, горе-старателі заробляють собі на прожиття. Для когось, можливо, це чи не єдиний засіб прогодувати родину (так, принаймні, стверджують деякі з них). Та чи не варто заглянути в майбутнє? Що там? А там… Поклади сонячного каменю – не вічні, колись вони закінчаться. А що залишиться? Пустка. І що тоді робитимуть діти, яких нині, буває, батьки також беруть із собою вимивати бурштин? Неважко уявити, правда? Шукатимуть заробітку деінде.
Та чи всім приносить диво-камінь бажання благополуччя? Важкою працею зароблені кошти, з неабияким ризиком для життя багато хто несе в розважальні заклади. І ще добре, якщо це просто кафе чи ресторан. А якщо «вкладають» у нелегальний гральний бізнес, наркотики? І це вже стає бідою багатьох родин. Сльози матерів, як і бурштинові сльози землі, не в силі зупинити це лихо.
Тому голова райдержадміністрації Анатолій Остапчук укотре вказав на недостатньо ефективну роботу правоохоронців із викорінення цього негативного явища на теренах Сарненщини. Та добре знає, що тільки зусиллями міліції цю біду не здолати. Необхідна підтримка й допомога громади. А для цього важливо знайти ту об’єднуючу складову, що дасть ефективний результат. І тут головне, аби люди бачили, що їх зусилля й допомога не марні, що і прості громадяни, й очільники громад, і правоохоронці справді хочуть навести лад у краї.
Та голова райдержадміністрації стурбований не тільки «бурштиновою лихоманкою», а й іншими негативними проявами на території району. Його неспокійна вдача, прагнення зробити Сарненщину територією, комфортною для проживання її мешканців, змушують діяти іноді жорстко, ставлячи перед посадовцями чіткі, конкретні завдання й вимагаючи їх виконання.

У лісі-лісі темному…
Поряд із «бурштиновою лихоманкою» не меншим злом є нелегальні пилорами, діяльність яких також «процвітає» в районі. І не дивно, адже маємо лісів удосталь. То чому не скористатись багатством, яке зовсім поруч? У боротьбі з нелегальною рубкою лісівники, на жаль, поки що програють. Ситуація зміниться докорінно, запевняють, із введенням у дію електронного обліку деревини. Його чи не першими в Україні почали запроваджувати підприємства Рівненщини. Перший заступник голови Державного агентства лісових ресурсів України Ярослав Макарчук наголосив, що впровадження електронного методу обліку дозволить не лише зменшити, а й повністю ліквідувати незаконний обіг деревини. Чи почули фахівця власники нелегальних пилорам, невідомо. Та чи не краще легалізувати виробництво, ніж наразитися на неприємності? Чи, можливо, вони впевнені в тому, що їх «бізнесу» нічого не загрожує?
У березні минулого року на території Сарненського району відбулась виїзна колегія облдержадміністрації, де заслухали питання про стан виконання обласної комплексної програми профілактики злочинності та правопорушень на 2011-2015 роки. Тоді чітко визначили завдання правоохоронним органам і порядок координації дій усіх причетних до питань правопорядку, що стосувались посилення контролю за здійсненням заходів з охорони і раціонального використання надр при видобуванні бурштину на території району, проведення комплексних рейдових перевірок задля виявлення осіб, причетних до незаконного видобутку бурштину, псування земель, знищення лісових насаджень і притягнення винних осіб до відповідальності, а також посилення роботи щодо дотримання на території району Закону України «Про металобрухт». Як свідчать факти, за час, що минув, вдалося досягти суттєвих результатів з окреслених напрямків. Та заспокоюватись рано. Адже ті ж факти – річ уперта. Вони, на жаль, розповідають, що роботи і правоохоронцям, і владі ще вистачає.

Звернення громадян
Керівник апарату райдержадміністрації Василь Стельмах проаналізував стан виконання Закону України «Про звернення громадян», інших нормативно-правових актів щодо роботи зі зверненнями громадян. Він свідчить, що в райдержадміністрації, структурних підрозділах, органах місцевого самоврядування проводять роботу, спрямовану на забезпечення реалізації конституційних прав громадян на звернення. Так, минулоріч до райдержадміністрації надійшло 829 письмових, усних і телефонних звернень, що стосуються різних питань життєдіяльності населення. Серед них: 647 (78%) - письмові, 85 (22%) - усні і 97 (11%) – телефонні, отримані через пряму урядову і районну «гарячі» лінії. Всього ж їх кількість зросла на 3%. Збільшилася й численність звернень, які надійшли на розгляд РДА через вищі органи влади, зокрема з Секретаріату Президента України - на 9%, з Кабінету Міністрів України – у 2,3 раза, з Верховної Ради було по 1 зверненню в 2012 та 2011 році, з облдержадміністрації - 43, що на 3 менше, ніж у 2011 році. 57% звернень громадян стосувались питань надання матеріальної допомоги, 4% - соціального захисту, 5% - земельних відносин і агропромислового комплексу, 4% - комунального господарства.
Найбільше звернень громадян надійшло від жителів Люхчанської, Карасинської, Зносицької, Немовицької сільських, Сарненської міської рад. У більшості стосувались вони земельних конфліктів, надання матеріальної допомоги, комунального господарства, трудових відносин, що вимагає більшої уваги й аналізу з боку керівників територіальних громад.
У вирішенні земельних питань, зазначив Василь Стельмах, недостатньо працюють комісії із земельних спорів, утворені при всіх виконкомах рад. Такі звернення найбільше надходили із Люхчанської, Немовицької, Чудельської сільських, Степанської селищної, Сарненської міської рад.
Тому в прийнятому розпорядженні запропонували керівникам структурних підрозділів РДА, міському, селищним, сільським головам у межах повноважень посилити контроль за станом вирішення проблем, з якими громадяни звертаються до центральних органів влади, райдержадміністрації, органів місцевого самоврядування. Необхідно вжити заходів щодо поліпшення роботи зі зверненнями громадян, усунення виявлених недоліків, недопущення в майбутньому порушень законодавства, забезпечення своєчасного і повного інформування громадян про результати розгляду звернень, оперативного реагування на звернення громадян, що надходять на урядову телефонну «гарячу» лінію, постійно діючу цілодобову «гарячу» телефонну лінію при облдержадміністрації та райдержадміністрації, дати принципову оцінку кожному факту допущеного порушення.

Підсумки
Анатолій Остапчук впевнений, що вже незабаром настане час, коли, українці зрозуміють, що тільки власними силами, працею можна забезпечити нормальне життя собі та своїм родинам. Не десь, за кордоном, а на своїй землі. Бо вона – наше багатство. І тому ставитись до всього, що маємо, мусимо як господарі, а не прості споживачі. Тоді й дари надр на довгі роки забезпечать розвиток територій. І прикладом є Вирівська сільська рада. Тож миритися з незаконним видобутком корисних копалин не можна, як і з іншими негативними явищами суспільного життя. А для того, аби їх здолати, потрібно об’єднати зусилля і влади, і громади.

Схожі матеріали

Чергове виїзне засідання колегії районної державної адміністрації відбулось на території Люхчанської сільської ради, до складу якої входять 5...
Минулого вівторка керівники структурних підрозділів райдержадміністрації, районних установ, підприємств, організацій різних форм власності, сільські...
Практичну частину виїзного засідання колегії РДА його учасники почали з огляду й ознайомлення з установами, що діють на території тутешньої сільради...
На нещодавньому засіданні колегії райдержадміністрації, на яке запросили керівників окремих служб, відділів, управлінь РДА, районних установ, сіль-...
У районі проживає 165 дітей-сиріт і позбавлених батьківського піклування. У 64 з них померли батьки, а в 101 дитини, принаймні, один із батьків, а...