Опубліковано Зоя Тимцунік
Автор фото Василь Сосюк.
Безстороння статистика констатує: щороку в Україні майже 20 тисяч жінок лікують пухлини грудної залози.
Нерідко хворі та їх близькі залишаються віч-на-віч з важкою недугою. Щоб допомогти землякам поглибити знання про цю підступну хворобу, зустрілись з лікарем-онкологом Сарненської районної поліклініки Інною БОРТНИК:
- Звичайний страх перед раком посилюється ще й страхом втратити грудну залозу. Тому необхідно плекати в жінок (та й чоловіків) думку про необхідність зберегти груди, дотримуючись вимог раннього виявлення їх патології, що передбачає самообстеження, періодичне лікарське обстеження, мамографію, виконання рекомендації лікаря щодо обстеження чи лікування. Кожна людина повинна розуміти, що єдиним способом «застрахувати» груди перед можливістю їх втрати є рання діагностика всіх патологічних процесів, що можуть у них розвиватися, - дисгормональних гіперплазій, доброякісних і злоякісних пухлин. Виявлення навіть злоякісної на ранній стадії дає можливість провести таке лікування, при якому грудну залозу можна зберегти.
Треба зважати й на матеріальний бік питання – лікування раку грудей у початковій стадії суттєво дешевше і для хворого, і для суспільства, ніж при ІІ чи ІІІ. А ефективність його значно вища. Хворі повинні розуміти, що слово «рак» є неконкретним і розтягненим поняттям. Для лікарів, для побутового прогнозу і вибору тактики лікування має значення стадія, морфологічна форма й інші параметри, що характеризують стан пухлини й організму в цілому.
- Що ж таке пухлини?
- Усі знають, що людські органи й тканини складаються з дуже дрібних елементів, які називають клітинами. Рак – хвороба, яка порушує їх розмноження (поділ). Якщо в здорових тканинах цей процес є впорядкованим і ретельно контролюється організмом, то злоякісні клітини стають автономними й починають ділитися безконтрольно, утворюючи пухлину. На відміну від злоякісних (раку), під час доброякісних процесів клітини не поширюються за межі органу, де вони виникли. Проте при тривалому рості доброякісна пухлина може спричинити порушення функції органу через тиск на сусідні тканини, а іноді - й перетворюватися на злоякісні. Доброякісні можна повністю видалити – зазвичай вони більше не виникають.
При розвитку злоякісної пухлини спостерігається поступове її поширення на сусідні органи й тканини з потоком лімфи чи крові, за межі органу, де вона виникла, тобто метастази.
- Що сприяє захворюванню грудної залози і спричиняє патологію?
- Відомі фактори ризику захворювань грудних залоз: наявність захворювань грудей, особливо пухлинного характеру, у родичів насторожує, бо може створювати сприятливе тіло для виникнення пухлин (генетичний фактор). Рання поява менструацій (у 9-10 років) і пізня менопауза (після 50 років) також є факторами підвищеного ризику захворювання на рак грудної залози. А ще відсутність або пізні перші пологи (після 30 років), регулярне вживання алкоголю, багата жирами їжа (як наслідок – ожиріння), штучні переривання вагітності, порушення стану ендокринної системи.
- Як своєчасно виявити рак грудної залози і чи багато жінок району страждає від нього?
- Упродовж 2012 року в районі виявили 197 онкохворих, із них із раком грудної залози – 15. З них 13 хворих – у початковій стадії хвороби, 2 випадки - в ІІІ та ІV стадіях. Ранні форми раку можна виявити при: самообстеженні грудної залози, при огляді її лікарем чи медичною сестрою, за допомогою мамографії (рентгенообстеження грудної залози). Важливим завданням онкологів, а зрештою, всіх лікарів і багатьох представників нелікарських фахів: журналістів, учителів, чиновників різних рангів – вважаю виховання в наших співгромадян, починаючи з наймолодших, почуття відповідальності за власне здоров’я. Грудні залози треба обстежувати щомісяця через 2-3 дні після закінчення менструації; під час менопаузи – в перший день кожного місяця.
Нормальна грудна залоза нерівна на дотик, крім того, вона болюча і дещо збільшена за день до і після місячних. Виконуючи щомісяця само обстеження, жінка зорієнтується, що є нормою для її залози, і їй буде легше виявити зміни, про які варто повідомити лікаря.
- Які симптоми має ця хвороба?
- На ранніх стадіях рак грудної залози може не мати ніяких симптомів. Але під час росту пухлини з’являються зміни, на які жінці треба звернути увагу. Це насамперед ущільнення, припухлість у груді, поруч із нею або під піхвою; втягнення шкіри в спокої або при зміні положення; зміна розміру або форми залози; виділення з соска; зміна кольору або характеру шкіри над грудною залозою на дотик; зміна навколососкового кружальця (втягнення, втрата пружності, лущіння, поява «лимонної шкірки»). Якщо, дорогі жінки, ви виявили якусь із цих ознак, потрібно неодмінно звернутися до лікаря. Часто вони спричинені доброякісними процесами, але тільки лікар може відрізнити їх від злоякісної пухлини, яку треба лікувати негайно.
- Розкажіть детальніше про самообстеження грудних залоз…
- Стоячи перед дзеркалом, покладіть обидві руки за голову – оцініть, чи немає змін у формі, розмірі та структурі шкіри грудної залози; перевірте, чи нема втягування сосків чи виділень з них; покладіть руки на стегна. Сильно натисніть, напружте м’язи грудей та рук – подивіться, чи нема вузлів або заглиблень.
Є ще такий спосіб: ляжте на спину, підклавши під плечі подушку, покладіть праву руку під голову, а ліву – на праву грудну залозу і пучками пальців круговими рухами промацайте її, просуваючись до соска. Міцно натисніть, щоб промацати глибокі тканини, а легшими натисканнями промацайте залозу під шкірою. Перевірте ділянку між грудною залозою та пахвовою впадиною, а також саму пахву. Ці дії повторіть з іншою залозою. Легко стисніть соски між вказівним та великим пальцями – перевірте, чи немає виділень. Повірте, ці нехитрі правила допоможуть зберегти вам душевну рівновагу, виявити недугу на ранній стадії, а це запорука її успішного лікування. Бережіть своє здоров’я!
- Дякую за інтерв’ю, Інно Степанівно. Успіхів Вам у благородній справі збереження здоров’я жителів Сарненщини.