Back to top

Олег Калаур: «Пріоритетні напрямки діяльності залишаються незмінними»

Автор фото Василь Сосюк.

Досьє. Олег Леонідович Калаур народився 7 листопада 1980 р. у м. Рівне. У 2003 р. закінчив Національну юридичну академію України ім. Ярослава Мудрого в Харкові. Відтак працював у Млинівській міжрайонній прокуратурі, затим у прокуратурі міста Рівне обіймав посади помічника, старшого помічника, заступника прокурора міста.

Після роботи в апараті прокуратури Рівненської та Волинської областей із вересня минулого року – прокурор Сарненського району.
Одружений. Виховує сина.

Сьогодення диктує багато нових завдань стосовно утвердження законності в різних сферах. Від їх оперативного й ефективного виконання, безперечно, залежатиме рівень захищеності співвітчизників та авторитет державної влади. Що в цьому напрямку робить прокуратура Сарненщини, незадовго до Дня працівників прокуратури запитали в прокурора району.
- Олеже Леонідовичу, дозвольте особисте запитання. Що спонукало Вас працювати в цій царині?
- Діти часто наслідують своїх батьків. Тривалий час мій тато обіймав керівні посади в органах прокуратури, працював заступником прокурора області. Нині очолює раду ветеранів органів прокуратури Рівненщини. Так що вибір професії значною мірою був присудом долі.
- Понад рік Ви керуєте прокуратурою Сарненського району. Що вдалося зробити за цей проміжок часу?
- За рік вдалося досягти головного – забезпечити впровадження вимог Кримінального процесуального кодексу в практичну діяльність і водночас не знизити рівня протидії злочинності.
Керівництво держави сконцентрувало зусилля правоохоронних і судових органів, скоординувало їх діяльність і постійне навчання задля реалізації нововведень. Для запровадження нового Кодексу в стислі терміни створили Єдиний реєстр досудових розслідувань. Проблемні питання застосування нового процесуального законодавства активно обговорювали на координаційних нарадах з визначенням узгоджених спільних заходів із запобігання та протидії злочинності й корупції, їх проявів у нових умовах сьогодення. Проведена робота дала позитивні результати, серед яких: забезпечення загалом стабільної криміногенної ситуації в районі, а за окремими видами злочинів – суттєве зменшення (втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, збут наркотичних засобів), активне запровадження такого нового інституту в кримінальному процесі, як укладання угод про примирення та визнання винуватості (до суду надіслано 60 проваджень щодо застосування угод або 29% від загальної кількості), проведення негласних (розшукових) слідчих дій (до суду направлено 79 таких клопотань), гуманізація в застосуванні запобіжних заходів (надання переваг у застосуванні особистого зобов’язання та застави), зменшення кількості осіб, яких утримують під вартою (тримання під вартою застосовано вдвічі менше, ніж минулого року), підвищення оперативності розслідування та судового розгляду справ.
Також належну увагу прокуратура району приділяла боротьбі з корупційними проявами. На виконання Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» направили до суду три протоколи про корупційні правопорушення.
- Чим ще, крім впровадження нового Кримінального процесуального кодексу, займаються прокурори?
- Не менш важливою функцією органів прокуратури є діяльність поза межами кримінальної сфери. З огляду на внесені за ініціативи Генерального прокурора зміни до Закону України «Про прокуратуру» (в частині наглядової діяльності) прокурорські перевірки стали більш виваженими й ефективними. Скажімо, за результатами проведених упродовж року 149 перевірок і внесених 159 документів реагування до відповідальності притягнуто 82 посадові особи, у тому числі 23 – державного контролю, відшкодовано 277 тис. грн, у тому числі 86 тис. грн. - до бюджету, в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано 13 кримінальних проваджень.
Низку актуальних перевірок провели у пріоритетних напрямках, насамперед – у сфері захисту прав громадян (з питань оплати праці, соціального та пенсійного забезпечення), у бюджетній (у тому числі при здійсненні державних закупівель, щодо захисту конституційних засад підприємницької діяльності), у сфері екології та земельних відносин, захисту прав дітей.
Одним з найважливіших вважаю напрямок захисту прав громадян на оплату праці. Завдяки вчасно вжитим заходам не допустили росту заборгованості із заробітної плати.
Належну увагу приділили використанню територіальними підрозділами Пенсійного фонду та Державної податкової інспекції повноважень у виконавчому провадженні в частині своєчасності направлення узгоджених вимог про сплату недоїмки в Пенсійний фонд до державної виконавчої служби. Проведення спільних нарад з керівниками цих органів сприяло зменшенню недоїмки по страхових внесках на суму понад 300 тис. грн.
Серед першочергових залишається питання недопущення укладання та виконання незаконних угод з придбання товарів і послуг за державні кошти, забезпечення належного контролю за їх використанням. У цьому напрямку провели 5 перевірок. На виявлені порушення внесли документи прокурорського реагування, до відповідальності притягнули винних посадових осіб. Укладання незаконного договору у сфері державних закупівель не допущено.
- Сфера захисту прав і свобод дітей завжди перебувала в полі зору прокуратури…
- І рік, що минає, - не виняток: проведені результативні перевірки у сферах освіти, соціального захисту дітей, дотримання їх житлових і майнових прав, охорони життя та здоров’я, безпечності транспортування школярів у період навчання, попередження та профілактики правопорушень у підлітковому середовищі, забезпечення належних умов праці.
На усунення виявлених порушень внесено 44 документа реагування, до відповідальності притягнуто 15 осіб органів державної влади та місцевого самоврядування. Встановлено факт прийняття підприємцем на роботу продавцями неповнолітніх осіб без укладання з ними трудового договору, відомості про що внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.172 Кримінального кодексу України.
- Свого часу прокурори інформували про захист підприємців від можновладного тиску…
- Упродовж 2013 року вжили низку заходів, спрямованих на недопущення тиску на бізнес. Для забезпечення оперативного реагування на факти незаконного втручання в діяльність підприємств, установ, організацій та інших господарюючих суб’єктів з боку контролюючих і правоохоронних органів у прокуратурі району організовано роботу «гарячої лінії» за тел. 2-17-15. Кожен підприємець, чиї права порушують чи можуть порушити, може звернутися за цим номером і отримати кваліфіковану допомогу.
Прокурори району провели робочу зустріч з головами об’єднань підприємців району та міжвідомчу нараду з керівниками правоохоронних і контролюючих органів, під час якої обговорили питання, що стосуються зменшення тиску на бізнес у районі.
За результатами перевірок з питань додержання вимог конституційних засад підприємництва під час проведення та реалізації результатів контрольно-перевірочних заходів виявляли порушення в діяльності Сарненського РВ УМВС України в Рівненській області, Сарненського РВ управління Держтехногенбезпеки в області та управління ветеринарної медицини в районі.
Усього впродовж 2013 року прокуратура району у сфері забезпечення конституційних засад підприємницької діяльності внесла 11 подань, які задоволено, трьох винних посадових осіб притягнуто до відповідальності.
- Ви нічого не розповідаєте про захист інтересів держави та громадян у суді…
- Представницькі повноваження органів прокуратури активно використовуємо: пред’явили позовів на захист інтересів держави та громадян на суму 230,2 тис. грн., судами постановлено рішень про задоволення вимог прокурора на суму 198 тис. грн., припинено та закрито провадження у зв’язку з добровільним відшкодуванням відповідачами 45 тис. грн.
Рівень виконання судових рішень за позовами прокурора району за вказаний період становить 96% (усього стягнуто 190 із 198 тис. грн.), до бюджету стягнено 48 тис. Крім цього, виявляли порушення при відведенні та використанні земель. Зокрема провели результативні перевірки додержання вимог земельного законодавства посадовими особами органів місцевого самоврядування району. За вжитими прокуратурою заходами здійснюється приведення у відповідність до чинного законодавства розміру плати за надані в оренду водні об’єкти, внаслідок чого збільшаться надходження до бюджету.
Також, за результатом проведених перевірок за додержанням та застосуванням земельного законодавства, усунуто порушення вимог Закону України «Про Державний земельний кадастр» під час державної реєстрації земельних ділянок, що сприятиме реалізації прав громадян на володіння, користування й розпорядження своєю власністю.
Під час проведення перевірки додержання вимог Лісового кодексу України, інших законів у сфері лісових відносин в одному з лісових господарств виявлено факт неналежного виконання працівниками державної лісової охорони службових обов'язків щодо здійснення охорони лісу від пошкодження, знищення через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам. Відомості про кримінальне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань для організації проведення досудового розслідування.
- Кажуть, від тюрми і від суми не зарікайся. Чи слідкуєте за дотриманням прав засуджених до позбавлення волі?
- Аякже. Вжиття низки організаційно-практичних заходів сприяло підвищенню ефективності нагляду за додержанням конституційних прав громадян в установах застосування заходів примусового характеру та виконання покарань. Забезпечено принципове реагування на порушення прав затриманих, ув’язнених і засуджених та на інші факти нехтування законом.
Упродовж 11 місяців 2013 року розглянуто 32 внесених за результатами проведених перевірок документи прокурорського реагування, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 22 посадові особи. У порядку нагляду розпочато два кримінальних провадження.
Результати наглядової діяльності загалом позитивно вплинули на стан додержання законів щодо матеріально-побутового та медико-санітарного забезпечення затриманих і засуджених, режиму їх тримання, запобігання катуванням та іншому жорстокому з ними поводженню.
Не допущено серед спецконтингенту випадків учинення масових непокор, убивств, заподіяння тяжких тілесних ушкоджень та інших дій, що дезорганізують роботу кримінально-виконавчих установ області.
Варто зауважити, що, здійснюючи наглядові повноваження, увагу акцентували на реальному стані законності на території. Не допущено під час перевірок дублювання повноважень органів контролю. Викоренена практика реагування на дріб’язкові порушення, заведення кримінальних проваджень без їх логічного завершення тощо.
Результати роботи сприяли зміцненню авторитету органів прокуратури, підтвердили необхідність забезпечення прокурорського нагляду, у тому числі в діяльності органів державного контролю.
- Над чим плануєте працювати в році прийдешньому?
- Повірте, працювати є над чим. Скажімо, залишаються не вирішеними до кінця проблемні питання в організації роботи правоохоронців, які потребують підвищеної уваги з боку прокуратури та потребують активізації зусиль. Це ріст таких категорій злочинів, як шахрайство, дорожньо-транспортні пригоди, незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення, укриття правоохоронцями кримінальних правопорушень від реєстрації, значна частка правопорушень, вчинених раніше судимими особами та в стані алкогольного сп’яніння.
Тим часом Генеральний прокурор України Віктор Пшонка визначив основні пріоритетні напрямки діяльності для органів прокуратури, які залишаються незмінними: забезпечення конституційних прав і свобод громадян у кримінальному провадженні; протидія корупції; соціальний захист громадян; захист прав і свобод дітей; захист інтересів громадян і держави у сфері використання земельних ресурсів та в екологічній сфері; захист інтересів держави у бюджетній сфері; захист інтересів держави від неправомірних посягань у сфері державної та комунальної власності; захист конституційних засад підприємницької діяльності тощо. Отож, повторюся, працювати є над чим, щоб виправдати сподівання керівництва та заслужити довіру населення.
Довіри Вам від населення та заохочень від керівництва, Олеже Леонідовичу. Зі святом!

Схожі матеріали

Від серця до серця прокладає містки допомоги та співчуття сарненський координаційний територіальний центр соціального обслуговування малозабезпечених...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
У січні ц.р. було опубліковано Указ Президента України «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Тож у...
"Вода - джерело життя" - під такою назвою в міській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 відбувся тиждень, приурочений Всесвітньому дню води. У школі активно діє...
Нині в Україні відбувається становлення нової системи освіти, у центрі уваги якої – особистість. «Освіта ХХІ століття – це освіта для людей. Її...