Back to top

Спорт чи філософія життя?

Автор фото Василь Сосюк.

Два місяці тому моя колишня учениця Леся, яку тепер, як учителя української мови та літератури, вихованці називають Леся В’ячеславівна, зателефонувала й запросила побувати на тренуванні з тай-бо. Вона була в такому захваті, що мене не довелося довго вмовляти.

Одразу захотіла спробувати цей вид фітнесу, котрий за популярністю з 2000 року б’є всі рекорди в США, Європі й уже проникнув у країни СНД.
Тож трохи історії. Тай-бо запропонував на початку 90-х років у США Біллі Бленкс, семикратний чемпіон світу з карате, який володіє чорним поясом з таеквондо, також чемпіон США з боксу й достатньо відомий актор Голлівуду. Тай-бо - поєднання елементів карате, таеквондо й боксу, котрі виконують у комбінації з аеробними рухами під ритмічну музику. Якщо не заходити далеко в нетрі, то можна коротко сказати: це бойова аеробіка зі східною філософією.
За короткий період часу переконалася: активні, різноманітні рухи сприяють тому, аби швидко привести тіло в форму й, найголовніше, зміцнити серцевий м’яз. Окрім того, сенсей Валерій Остапчук допомагає набути впевненість у собі й навчає елементам самооборони. До речі, на заняттях зі школярами Немовицької ЗОШ І-ІІІ ступенів, які обрали для себе карате, неодноразово наголошує на використанні його тільки для самозахисту. Акцентує увагу на найголовнішій Божій заповіді - мистецтві самовдосконалення та любові до всього, що оточує людину.
Дівчата, молоді жінки та мами, навіть бабусі тренуються за вдосконаленою сенсеєм програмою, що називається тайцика. Поєднали, насамперед, танцювальні рухи з дихальними вправами за системою цигун, що налаштовують правильне функціонування внутрішніх органів і готують організм до тренування. Елементи медитації, котрі зазвичай використовують у кінці заняття, дають можливість налагодити внутрішній баланс із тілом і душею. І, звісно, карате.
Президент спортивної ліги майстрів карате-до «Шотокан» Рівненщини, який має чорний пояс 3-дан, Валерій Миколайович навчався 5 років у школі бойових мистецтв у Москві. Не кожен міг туди потрапити, та ще й учитися в шостої по рейтингу людини у світі стилю шотокан. Юнак, який народився на Поліссі в українській багатодітній родині, де, окрім нього, було ще семеро дітей, усе життя хотів бути лідером, що веде за собою, цікавим для інших. Спочатку намагався зрозуміти, що таке спорт. Займався вільною боротьбою в Здолбунові. Два роки не просто служив в армії, а навчав молодих воїнів у військах протиповітряної оборони. Вже коли повернувся додому, його мама Василина Іванівна показала пачку листів і подяк, які отримала від командування за сина – відмінника бойової й політичної підготовки.
Згодом у Ростові-на-Дону тренувався в майстра східних єдиноборств, виступав на чемпіонаті Росії, де його не могли не помітити. Так він затримався в сусідній державі на цілих 23 роки. З 2000-го очолив Міжнародну федерацію «Південь Росії» з карате-до «Шотокан». У 2003-2005 - призер чемпіонату Росії. У 2007-ому став чемпіоном з карате-до «Шотокан», дворазовий призер чемпіонату Росії з карате. Брав участь у чемпіонаті світу з карате-до й увійшов у десятку найсильніших. До речі, стиль шотокан став настільки популярний, що його у 2020 році ввели в систему Олімпійських ігор, і багато команд фактично вже готові до суперництв. Дан-тест на чорний пояс Валерій Остапчук пройшов у вищого майстра 10 ден Хірокадзу Канадзава. І тепер він знає точно, що спорт – це фізика, а схід – філософія життя, на чому неодноразово акцентує увагу на заняттях.
Погодьтеся, шановні читачі, що сучасна жінка – не тільки мати й дружина. Ритм життя, важка робота й стреси, усвідомлення необхідності піклуватися про здоров’я, бажання вміти постояти за себе часто змушують її розглядати бойові мистецтва як необхідність. Це універсальний засіб зняти напругу, тримати себе у формі, тренувати силу волі, навчитися захищатися. Адже, як каже сенсей Валерій Остапчук, найважливіший бій людина веде сама з собою. Працюючи зі своїм тілом, вона не тільки оздоровлює його, удосконалює, але й вчиться самодисципліні, розвиває вміння контролювати свій дух і розум. Сприяє розвиткові характеру, твердості переконань, рішучості, мужності, відваги в діях.
Бойові мистецтва – це спеціальні комплекси технік і прийомів для самооборони. А для зміцнення здоров’я, придбання сили духу й навичок самооборони найкраще підходять східні єдиноборства. Збоку це виглядає дуже ефектно, а їх основою є не сила удару, а техніка (що для тендітних дівчат вкрай важливо). Адже живемо в досить тривожному світі, і це нормально, коли не тільки чоловіки, а й діти та жінки можуть захиститися.
Для охочих швидко позбутися зайвої ваги тай-бо є відмінним варіантом, адже на заняттях витрачається велика кількість калорій (при цьому необхідно дотримувати певної дієти). Вправи на дихання, що використовуються в цьому виді єдиноборств, добре впливають на жіночий організм. Спеціалісти встановили, що час тренування за витраченою енергією відповідає 10-кілометровому забігу та втраті майже 700-800 кілокалорій.
Сенсей навчає правильно стискати й тримати кулак. Як будь-яке єдиноборство, це ще й філософія дихання, як уже наголошувала. Адже тільки правильне допомагає йти весь час уперед і приймати справедливі рішення, навіть якщо на шляху в тебе ворог.
Любі жінки, хочу поділитися власним досвідом занять за програмою тайцика. Зізнаюсь чесно, спочатку було тяжко, тож із часом залишились у групі лише ті, хто не спасував перед труднощами. І двічі на тиждень упродовж двох годин у приміщенні Будинку культури немовицькі дівчата й жінки намагаються робити все саме так, як їм говорить сенсей. Та й зовнішній вигляд досвідченого тренера переконує більше, ніж слова. На запитання про свій вік Валерій Остапчук відповів: «Чим більше років, тим більше людина прогресує в плані енергетики».
Особисто моя думка: тайцика - дуже хороший вид фітнесу. Застосовуючи його в сучасному житті, отримаємо не тільки гарну фігуру, а й звільнимось від повсякденних стресів. Розумію, що багатьом це просто необхідно. Тренування дуже інтенсивні, але після них почуваєшся прекрасно. Тож щиро раджу всім, хто бажає щось змінити у своєму житті в Новому 2014 році, почати з омолодження й самовдосконалення.
Марія КУЗЬМИЧ.

Схожі матеріали

Наближається велике державне свято - День Конституції України. З яким настроєм, якими здобутками зустрічають його громадяни? Що доброго змогли...
Відомий художник-різьбяр закінчив чергові оригінальні роботи: панно та іконостас - що прикрашають приміщення ВПУ-22. Вони стали новими кроками...
Нещодавно в м. Київ у Національному центрі ділового та культурного співробітництва «Український дім» відбувся ярмарок інноваційних бібліотечних...
Минулого тижня відбулася виїзна колегія управління ветеринарної медицини області з участю керівників ветеринарної служби районів і міст краю та...
Щороку славні сарненці, працівники виробничої та гуманітарної сфер, поповнюють когорту тих, кому присвоїли звання «Гордість міста» із занесенням їх...