Back to top

Пріоритети громади Романа Боровика

Костянтинівська сільська рада має у своєму підпорядкуванні три села: Костянтинівку, Іванівку й Орлівку. Загальна площа населених пунктів становить 620,14 га, проживає тут 2028 мешканців і налічується 511 дворів.
Костянтинівка досить молода. Її жителі – вихідці з різних областей України. Зокрема першими тут поселились уродженці Хмельниччини, пізніше – Львівської, Тернопільської, Полтавської, Одеської та інших областей і, звісно, сусідніх сіл. Та попри те, що коріння у всіх різне, вони люблять свою маленьку вітчизну, вивчають її історію, в якій переплелися темні й світлі смуги, свято бережуть і примножують славні традиції різних поколінь. Сюди завітали, аби дізнатися про життя селян, їхні невирішені проблеми.

Екскурс у минуле
Багатий і прекрасний Поліський край. Навкруги височенні стрункі сосни та берези, що постійно тягнуться до сонця. Шумлять столітні дуби, а довкола – озера, болота. Саме ці землі були надані благочинному Костянтину Балдинському, на честь якого й назвали село. Маєток пана Балдинського був дуже красивий, збудований по-господарськи та з хорошим смаком. Сім’я жила в просторому багатокімнатному будинку, поруч - стайня для худоби й інші господарські будівлі. Навколо ріс парк, в якому переважали широколисті дерева, а також декоративні кущі, особливо приваблювали різні сорти бузку. До маєтку вели алеї, уздовж яких висаджували різноманітні квіти. Поруч був ставок, у центрі якого – острівець з альтанкою. Там у вільний час відпочивала родина. За спогадами старожилів, землі села належали полякам, а тому більшість назв урочищ пов’язані з їхніми іменами, прізвищами: «Фільварок» - господарство, в якому польські власники вирощували сільськогосподарську продукцію, яку потім вивозили в Польщу; «Річки» - частина селянської землі, що впродовж довгого часу була поросла лісом і через нього протікала річка (достатньо велика), а довкола - болота. У ріці водилася риба, що суттєво поповнювала раціон місцевих жителів; «Вовчі гори» - тут були непрохідні хащі, де водилося багато вовків, з одного боку територія оточена болотами, з іншого – землями села Немовичі (у вигляді рогу).
У поліській глибинці жили працьовиті люди. Обробляли землю, тримали худобу, збирали щедрі дари лісу.

Якщо не порожня сільська казна…
У 2010 р. на виборах до органів місцевого самоврядування на посаду сільського голови в Костянтинівці претендували чотири кандидати. Серед них і Роман Боровик, який успішно вершив долі селян із 2006 року. Мабуть, тому 83% голосів люди віддали саме за Романа Володимировича, обравши вдруге на високу й відповідальну посаду.
- «Починаючи з 2006 року, нам вдалося (слово «я» ніколи не вживаю, бо в мене є команда, громада, без них я ніхто), - каже сільський голова, - зробити чимало. У своїй діяльності спираюся та ціную думку людей. Треба міняти стереотипи, залучати громадян до самоорганізації, прояву власної ініціативи в процесі вирішення наболілих проблем. У тому, що обрали на другий термін, бачу позитив. Горджуся своєю громадою. У роботі допомагають члени громадської організації «Мрія», якою керує депутат сільської ради Анатолій Данильченко. Ще на початку своєї каденції першим об’єктом, який відвідав у Костянтинівці, було сільське кладовище. Багато попрацювали над його благоустроєм, навели порядок. Великою нашою перемогою є газифікація трьох сіл. Блакитний вогник нині є в кожній оселі, а це так важливо для чорнобильців. У Костянтинівці зробили капітальний ремонт фельдшерсько-акушерського пункту, у сільському Будинку культури перекрили дах, поміняли старі дерев’яні вікна на металопластикові, систему опалення. Нині односельці йдуть туди залюбки, тут проводять різні святкові заходи.
У 2012 році громада успішно завершила мікропроект «Енергозберігаючі заходи в Костянтинівській ЗОШ І-ІІ ст.» у співпраці з проектом Європейського Союзу та Програмою розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». У школі замінили 72 старих вікна на металопластикові та двоє дверей, що значно покращило тепловий режим. За кошти районного та сільського бюджетів відремонтували та ввели в дію дитячий садок «Казка», що зняло соціальну напругу та поліпшило виховання дошкільнят, - додав сільський голова. - Усі вищеназвані об’єкти (наші пріоритети) довели до ладу силами громади. Залишалося тільки вчасно привозити будівельні матеріали.
На власні очі побачив, які важливі проблеми вирішили на території сільради. Звичайно, для цього були необхідні кошти. Якщо не порожня сільська казна, бюджет з року в рік виконується, то й легко працювати. Роману Боровику це до снаги. Так, у 2013 році скарбничку виконали на 103%, та й у січні нинішнього справи йдуть успішно. Які ж основні джерела наповнення?
- Найбільш потужним так би мовити, донором сільського бюджету, - ділиться Роман Володимирович, - є обласна психіатрична лікарня в с. Орлівка (прибутковий податок з фізичних осіб). А ще – земля. Коли проводили коригування генеральних планів забудови, то передбачили виділення земельних ділянок під комерційну діяльність, які стали б привабливими для залучення інвесторів. І це той неповний перелік джерел наповнення сільської казни. Будуть кошти – буде й вирішення соціальних проблем.
Села нашої територіальної громади розташовані в безпосередній близькості до райцентру, тому багато молодих сімей будуються тут. Нині таких 60. Зелене світло багатодітним родинам, бо знаємо, що досягнуть їхні діти повноліття, і їм треба буде дах над головою. Тому землі виділяємо вдосталь, нехай оселяються на щастя й добро. Минулого року 40 молодих пар стали на весільний рушничок, а це значить, що демографічна ситуація буде хорошою. За статистикою, у нас народжуваність перевищує смертність. Жителі у своїх обійстях мають багато власної техніки, а гужовий транспорт є майже в кожному дворі.
У Костянтинівці на 80% зробили поточні ремонти доріг, а на вул. Шевченка потурбувалися про вуличне освітлення. Крім Костянтинівки, з 2010 року в с. Орлівка виконали ремонти доріг по вул. Новоселів, Миру, провулку Садовий, частково – вул. Молодіжній, Буханського й ін.
Із найбільш гострих соціально-економічних проблем є електрифікація нововідведених вулиць в усіх трьох селах і реконструкція адмінприміщення СФГ «Пролісок» під початкову школу, бо нині дев’ятирічка є двозмінною. Для вирішення цього необхідне державне фінансування. Та немає сумніву, що це під силу сільському голові та його громаді.

Село живе доти, доки в ньому існує школа
Одним із пріоритетів територіальної громади є турбота про навчальні заклади, зокрема й про Костянтинівську ЗОШ І-ІІ ступенів. За словами досвідченого педагога, директора Галини Корень, енергозберігаючі заходи дуже ефективні, бо (особливо взимку) школярі здобувають знання, займаються спортом у теплих, затишних приміщеннях.
Загалом тут навчається 241 учень, їх світлою стежиною знань ведуть 22 висококваліфіковані педагоги. Уже третій рік, за результатами рейтингової діяльності, навчальний заклад посідає перше місце в районі серед шкіл І-ІІ ступенів. Завдяки відмінній організації навчально-виховного процесу, творчій діяльності вчителів. І це за умов, коли школа має двозмінне навчання. Торік із її стін пішли в самостійне життя 34 дев’ятикласники, вони продовжують здобувати освіту в технікумах, коледжах, ліцеях, міських школах. Наступного року увіллються в дружну шкільну сім’ю 26 першокласників. Вихованці мають міцні знання з навчальних предметів, беруть участь у районних, обласних олімпіадах, де посідають призові місця. Також залюбки займаються спортом, стають призерами змагань. У закладі є шкільний автобус, який підвозить на навчання 60 дітей із Іванівки.
У травні 2013 року учні брали участь в обласному зльоті шкільних лісництв, де зайняли третє місце, за що нагороджені кубком і грамотою. Дітей залучають до озеленення територій сільради. Заклали учнівський дендропарк, де висадили 120 одиниць молодих дерев різних порід, кущів, також невеличкий парк біля фельдшерсько-акушерського пункту. Працюють і на поновленні насаджень на територіях Костянтинівського та Кричильського лісництв.
Минулого року учениця Вікторія Кишенко стала призером другого етапу всеукраїнських олімпіад із хімії, біології та інформатики, показавши третій результат. А в цьому році вже покращила його: з хімії – І місце, ІІ – з біології.
Вчителька початкових класів Антоніна Коречко з четвертокласником Романом Боровиком минулоріч взяли участь у конкурсі експериментально-дослідницьких робіт із природознавства. Розкрили цікаву тему з історії грошей. У номінації «Народознавство» посіли перше місце на районному етапі, друге – на обласному. Захищаючи честь області на всеукраїнському конкурсі, стали бронзовими призерами. Варто відзначити й відмінну роботу шкільної бібліотеки, якою завідує Оксана Тасаж. Тут належний порядок, учні залюбки її відвідують. Читають художню літературу, пишуть реферати, користуються комп’ютерами.
За словами директора Галини Корень, успіхи закладу – це творча, невтомна робота педагогів та учнів.

Усе найкраще – дітям
Сільський голова Роман Боровик – людина слова та діла. Ще у 2006 році, коли його вперше обрали, очільник громади пообіцяв відновити роботу дитячого садка, бо старе приміщення не функціонувало. Проте за першої спроби, через дефіцит коштів, зробити це не вдалося. Наполегливий, цілеспрямований, діловий чоловік у боргу перед виборцями не залишився. Уже у 2010-ому, коли йому односельці довірили долі вдруге, взявся знову за дошкільний заклад, бо малюків у селах більшало, а в молодих сім’ях їх не було кому доглядати. Так, за кошти районного та сільського бюджетів дитсадок «Казка» вдалося відремонтувати. 28 грудня 2012 року його урочисто відкрили. Радості не було меж.
За словами молодої завідуючої Мирослави Белік-Галушко, нині у двох групах виховують 50 малюків із Костянтинівки, Іванівки й Орлівки. З двох останніх підвозить дітей шкільний автобус. Існує черга на влаштування дошкільнят віком від 3 до 6 років. Умови чудові, скрізь панують чистота й порядок, вдосталь іграшок, є тренажери. Одну з кімнат, де мешкають вихованці, ласкаво назвали «Ромашка». Кажуть, на честь сільського голови - на знак вдячності за безкорисну турботу, любов до найменших жителів громади. Правда, ще не встигли довести до ладу ігрові майданчики на подвір’ї, але колектив із допомогою батьків із цим упорається.
Поки що дитсадок обігрівають за допомогою електроопалення, але вже планують (це, до речі, один із пріоритетів роботи Романа Боровика) замінити на піролізні котли. Для цього хочуть залучити кошти проекту ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». І в цьому питанні зрушення є. Бо економія електроенергії – економія сільського бюджету.

Спорт тут у пошані
Як повідомив спеціаліст із соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю сільради Віктор Колдун, за підсумками 2011 року Костянтинівку визнали кращим спортивним селом у другій категорії серед населених пунктів до 1500 чоловік у районному й обласному оглядах-конкурсах.
У Костянтинівці сформувалася хороша футбольна команда, яка в сезоні 2010 року посіла перше місце в чемпіонаті району серед команд ІІ ліги. Спортсмени сільради беруть активну участь на районних та обласних змаганнях із різних видів спорту, де посідають призові місця.
- Особливо популярний футбол, - каже Віктор Колдун. – Футболісти сільського ФК «Чайка» виступають за сарненський «Маяк». Це Олександр Лобач, Віталій Маковецький, а Михайло Сергійчук, який грав за «Маяк», нині в основному складі клубу МФК «Миколаїв». Також треба віддати належне сільським гравцям, які багато років захищають кольори ФК «Чайка». Це Олександр Хомук, Михайло Белік, Іван Басистий, Іван і Богдан Горбачі й ін. У місцевій школі працює секція з футболу, заняття з вихованцями проводить учитель фізкультури Микола Іваницький. Юні футболісти неодноразово ставали призерами районних змагань.
У селі проводять традиційний турнір із волейболу, присвячений пам’яті воїна-афганця Григорія Сергійчука.
У сільському Будинку культури функціонує секція з настільного тенісу, є тренажерний зал, де молодь може у вільний час займатися спортом. Сільський голова Роман Боровик не стоїть осторонь, морально та матеріально підтримує тих, хто пропагує здоровий спосіб життя, захищає честь громади на різного рівня змаганнях. Це один із пріоритетів його діяльності як очільника територіального органу самоврядування.
Михайло МАЛАФЕЙ.

Схожі матеріали

У селі, де функціонують ЗОШ І-ІІІ ст., ФАП, відділення зв’язку, торгові заклади та СГПП «Маяк», стрімко зростає динаміка народжуваності, тому ці...
приймали рішення депутати на ХVІІІ сесії міської ради минулої п’ятниці Сесійне засідання обранці громади розпочали з розгляду питання «Про роботу...
На розширеному засіданні постійної комiсiї районної ради з питань аграрної політики, земельних ресурсів, екології, природо-користування та розвитку...
Непростими видалися проведення спільних засідань постійних комісій і пленарної 26 сесії районної ради, на яких планували розглянути та прийняти...
Населені пункти Селищенської сільради неодноразово визнавали кращими з благоустрою в районі, а Ясногірка минулоріч стала переможцем обласного...