Back to top

Службі карного розшуку – 95

Автор фото Василь Сосюк.

Історія країни – це чимало сторінок мужності та героїзму, вірності обов’язку людей, які її творять. Одна з таких сторінок – історія карного розшуку. 95 років співробітники цієї служби перебувають на передовій війни зі злочинністю, щоденно вступаючи у двобій з криміналітетом.

Вагомий внесок у цю благородну справу своєю щоденною діяльністю роблять працівники сектора карного розшуку Сарненського РВ УМВС України в Рівненській області. Нещодавно його очолив капітан міліції Сергій КОВАЛЬ.
- Сергію Андрійовичу, чому день служби карного розшуку відзначають саме 15 квітня?
- Якщо дозволите, трохи передісторії. До першого десятиліття ХХ віку основною силою, що боролася з кримінальною злочинністю, у тому числі займалася розшуковою діяльністю, залишалася загальна поліція. Лише в липні 1908 року створили самостійну службу в її складі – карний розшук. Після Жовтневого перевороту розпочалося створення нових органів управління: у січні 1919-го – народний комісаріат внутрішніх справ, у березні – карно-розшукова секція.
А саме 15 квітня 1919 року з’явився Декрет «Про організацію судово-карного розшуку», який пропонував заснувати в системі народного комісаріату юстиції УРСР відділ судово-карного розшуку, а на місцях – органи судово-карної міліції. Остаточно «закріпив» цю дату міністр внутрішніх справ України Юрій Кравченко, коли в 1998 році підтримав пропозицію Головного управління карного розшуку МВС про щорічне відзначення 15 квітня Дня працівників служби карного розшуку.
- Чим займається ваш сектор?
- Основні завдання сектора карного розшуку – попередження, виявлення і розкриття тяжких та особливо тяжких злочинів, у тому числі минулих років, документування протиправної діяльності учасників організованих груп і злочинних організацій, протидія груповій злочинності, торгівлі людьми, незаконному обігу вогнепальної зброї, бойових припасів, вибухових речовин і наркотичних засобів, розшук обвинувачених, підсудних осіб, які ухиляються від кримінального покарання, безвісти зниклих громадян та ідентифікація непізнаних трупів.
- А якщо трохи конкретики? Над чим зараз працюють ваші підлеглі?
- Ми відкрили кримінальне провадження щодо крадіжки в смт. Степань. Вночі проти 31 березня там обікрали банкомат «Ощадбанку». Збитки становлять 186 тис. грн. На жаль, в інтересах слідства більше нічого не можу повідомити.
- Скажіть, чи не побільшало випадків телефонних шахрайств, зважаючи на нестабільну ситуацію в країні? Адже завжди знайдуться бажаючі поживитися за рахунок інших…
- Мушу визнати, що один випадок телефонного шахрайства щотижня стабільно реєструємо. Проте це лише верхівка айсберга, адже більшість ошуканих соромиться заявити про це. Однак є й винятки. Приміром, нещодавно в райвідділ міліції прийшло подружжя, в якого аферисти з прихованого номера вимагали п’ять тисяч гривень за допомогу синові, якого нібито утримують у міліції, у кабінеті № 35. Стривожені батьки звернулись до оперативного чергового, він і пояснив, що в райвідділі не існує такого кабінету. Якби ж вони в паніці перерахували гроші, то, звісно, заощадженнями скористалися б шахраї.
Принагідно нагадаю читачам: отримавши аналогічну інформацію, насамперед зателефонуйте в міліцію й дізнайтеся, чи дійсно вашу дитину затримували. І в жодному разі не поспішайте виконувати вимоги псевдодоброзичливців.
Те ж саме стосується інтернет-шахраїв. Перш ніж наперед розрахуватися за товар, прочитайте відгуки: може, хтось уже попався на гачок до аферистів і спішить попередити інших. Цю категорію шахраїв, на відміну від телефонних, вирахувати можливо. Проте затрачаємо по 2-3 місяці. Отож добре подумайте, чи варто здійснювати передоплату: цілком можливо, омріяну річ так і не дочекаєтеся.
- Райвідділ міліції нерідко інформував про шахраїв, які обкрадали громадян під виглядом, скажімо, соціальних працівників…
- На жаль, маємо й такі випадки. Зараз, коли працездатне населення здебільшого порається на городах і присадибних ділянках, в оселях залишаються громадяни пенсійного віку. Яких і «обробляють» шахраї. Приміром, нещодавно до жительки с. Кузьмівка Ольги Н., 1942 р.н., завітали особи циганської національності. Представившись працівниками ПАТ «Рівнеобленерго», пішли нібито перевіряти лічильник. Після цієї «перевірки» господиня виявила, що разом із перевіряльниками зникли 10 тис. грн. До речі, пересувались зловмисники на автомобілі «Жигулі» темно-зеленого кольору, водій – чоловік із циганською зовнішністю, віком 25-30 років.
Аналогічний випадок трапився в Костополі, де раніше працював. Там лиходії напросилися на нічліг і викрали 50 тис. грн., які господар зашив у подушку(!).
Тому, шановні співвітчизники, не втрачайте пильність, коли вам пропонують придбати посуд, ковдри чи подушки. Можливо, це лише привід, щоб поцупити ваші кревні.
- З настанням тепла завжди частішають крадіжки велосипедів…
- Таки частішають. І не лише велосипедів. Також мотоциклів і мопедів. Наприклад, днями виїжджали в Довге та Зносичі, де злодії скоїли крадіжки мотоцикла та мопеда. До речі, часто господарі, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, залишають своїх залізних коней будь-де, а потім заявляють, що їх викрали.
Чимало головного болю завдають і викрадачі з новобудов. Приміром, у мікрорайоні села Сарни затримали крадія, який впродовж року цим промишляв. Уже довели 12 епізодів, скоєних цим фігурантом.
- Сергію Андрійовичу, це все таки святковий матеріал. Назвіть найкращих працівників сектора.
- Повірте, це нелегко, бо недбалих у нас нема. Проте старших оперуповноважених Івана Соколова, Вадима Іванова, заступника начальника сектора Григорія Гольонка відзначили ювілейними медалями «95 років карному розшуку».
Принагідно від імені керівництва райвідділу й себе особисто хочу подякувати ветеранам і пенсіонерам служби: Василю Данілову, Івану Тимошицькому, Володимиру Зайцю, Івану Ходакевичу, Борису Ковальчуку, Роману Корольчуку, Григорію Данилицькому, Миколі Верзуну, Костянтину Агафонову, Петру Балабушці, Леоніду Дубовцю, Станіславу Баранову, Оресту Петруху, Михайлу Салу, Олександру Климцю, Леонтію Онищуку, Станіславу Кіркову, Степану Рубелю, Олександру Ткачу, Петру Коханевичу – які поклали своє здоров’я на вівтар боротьби зі злочинністю.
- Дякую за інтерв’ю, Сергію Андрійовичу. Нехай щастить вам у вашій благородній справі.

Схожі матеріали

Від серця до серця прокладає містки допомоги та співчуття сарненський координаційний територіальний центр соціального обслуговування малозабезпечених...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
У січні ц.р. було опубліковано Указ Президента України «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Тож у...
"Вода - джерело життя" - під такою назвою в міській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 відбувся тиждень, приурочений Всесвітньому дню води. У школі активно діє...
Нині в Україні відбувається становлення нової системи освіти, у центрі уваги якої – особистість. «Освіта ХХІ століття – це освіта для людей. Її...