Back to top

Бурштинова війна на Сарненщині

виступає начальник управління громадської безпеки УМВС України в Рівненській області полковник Олексій Лозян.

Події, що останнім часом відбуваються на Сарненщині, питання припинення несанкціонованого видобутку бурштину, розвиток галузі його обробки та легалізації зібрали минулого вівторка обранців громад на позачергову 32 сесію Сарненської районної ради.

Напередодні до голови ради звернулися 16 депутатів із апеляцією про її скликання, аби прийняти звернення до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо невідкладного прийняття Закону України «Про бурштин».
Основне питання, яке обговорювали впродовж двох із половиною годин, озвучив депутат Микола Костецький, наголосивши, що в районі склалася надзвичайна ситуація, яка може призвести до загибелі людей: «Біда прийшла тому, що впродовж десятків років правоохоронні органи «кришують» незаконний видобуток сонячного каменю. Гроші йшли наверх. Та в один момент місцеві жителі вирішили більше не ділитись заробленим. Головне, що вони, як і заїжджі старателі, роблять це незаконно. Хотілося б запитати в працівників прокуратури, де взявся, для прикладу, бурштин, яким викладені стіни обласної держадміністрації? Думаю, що такі ділки, як Берташ і Лазутко, повинні вже давно сидіти, бо це вони створили цю систему, особливо в останні роки.
Я особисто й депутати, голови сільських рад у цій залі кричали, що в урочищі «Гальбін» під прикриттям СБУ працюють 60 помп, і 10 мільйонів доларів відправили на антимайдан для «тітушок». Хіба про це не знала міліція?
Як депутат, хочу сказати, що люди стояли на Майдані за те, аби змінити систему, а не тих, хто біля годівниці. І хоч би хто став Президентом України, нехай запам’ятає: того, що було раніше, вже не буде. Тому депутатський корпус і звертається до можновладців із вимогою легалізувати видобуток бурштину. Аби люди спокійно могли працювати й поповнювати бюджет селища, села та району, а правоохоронці стали їхніми захисниками. Сарненщина може бути без дотацій. Ми ж їздимо по всьому світу, шукаємо кредити, а гроші лежать під ногами. Настав час, аби камінь працював на громаду району, й хочемо, щоб нас і наше звернення почули».
Начальник райвідділу міліції Павло Шкодич відтворив у пам’яті погодинну хронологію подій 9 травня 2014 року. Повідомив, що під час судового засідання в Сарненському районному суді жителю Коростишева Житомирської області Олександру Б., якому інкримінують замах на вбивство, обрали міру запобіжного заходу тримання під вартою, і як альтернативу - 120 тис. грн. застави. Однак, як пізніше сказав присутній у сесійній залі начальник управління громадської безпеки УМВС України в Рівненській області, полковник Олексій Лозян, міліція клопотатиме перед прокуратурою та подасть апеляційну скаргу, що не дозволить рішенню суду вступити в законну силу.
- Пошкоджені автомобілі в урочищі «Залив» зареєстровані в Київській і Житомирській областях або взагалі без номерних знаків (нові). Слідче управління проводить розслідування, тож не маю права розголошувати таємниці слідства, хоча можу сказати, що всі вантажні авто належать жителям Сарненщини, - наголосив начальник Сарненського райвідділу. Подякував Селищенському сільському голові Миколі Примичу, який допоміг локалізувати конфлікт, що виник, і не допустити зіткнення між прибулими особами (з Житомирської, Київської, Вінницької, Хмельницької областей) зі зброєю та жителями Олексіївки й довколишніх сіл. Кожен із непроханих гостей мав цілий арсенал зброї (начальник райвідділу міліції оголосив їх список із переліком одиниць озброєння). Окрім того, відповів на запитання депутатів. Серед них і Василя Іванюка, й однозначно заперечив причетність до інциденту сарненських афганців. Акцентував увагу присутніх на тому, що відповідь на всі питання в районі можна знайти лише на 10 відсотків, а на 90 - за його межами.
Інформував і голова РДА Сергій Євтушок. Розповів, як напередодні Дня Перемоги відповідно до листів керівництва області провели низку заходів, нарад, аби запобігти провокаціям під час святкування. У той же час лише 9 травня під час мітингу дізнався про перебування в районі людей зі зброєю. Запитував, чому вже 6 травня вони були на «Заливі», а після затримання наступного дня їх відпустили. Сергій Євтушок запропонував надіслати звернення не тільки до Верховної Ради та Кабінету Міністрів України, а й конкретних Міністерств, які вирішили б питання з наданням пріоритетів видобутку ресурсів на нашій землі населенню, яке тут проживає. Зазначив, що, узявши до уваги співпрацю з сільськими головами, необхідно створити загін самооборони із захисту місцевих надр. Та й самим жителям, яким погрожують, влада повинна стати гарантом захисту. Після розмови з мешканцями Клесова, зауважив, зрозумів, що люди підтримують його позицію стосовно ДП «Бурштин України», щодо якого порушили кримінальну справу за незаконний видобуток копалини.

Оберігати мирних громадян – обов’язок міліціонерів
У сесійній залі не раз піднімали бурштинову проблему, обговорювали та приймали рішення, направляли в найвищі владні структури, але віз і нині там, наголосив голова районної ради Микола Драганчук. Складається враження, що, окрім обранців громад Сарненщини і сільських голів, ніхто не зацікавлений в її вирішенні. Так, у березні минулого року звернулися за допомогою до обласної ради. На що отримали відповідь-відписку. Обласна рада, ніби глузуючи, рекомендувала голові районної ради активізувати спільно з правоохоронними органами зусилля щодо вирішення питання незаконного видобутку бурштину на території Сарненського району.
На засіданні послухали й думку полковника Олексія Лозяна, який, за його словами, до виникнення нинішньої ситуації не мав абсолютно ніякого відношення до бурштину. Тож вважає, може говорити про це з чистою совістю. Начальник управління громадської безпеки УМВС України в Рівненській області знає напевне, чого хочуть старателі: спокійно працювати, нікому не платити за «кришу», частково не пускати на свою територію чужих і не боятися бандитів.
Розповів полковник, що на теренах області та міста Рівне діють блокпости, які перевіряють усі підозрілі автомобілі. Так правоохоронці хочуть попередити в’їзд на Рівненщину осіб, які можуть чинити провокації та інші злочини. З’явились блокпости і в Сарнах. Адже 9 травня очікували можливі провокації проросійських сил.
Як повідав Олексій Лозян, 140 міліціонерів чекали відправки на схід України, де відбуваються військові дії. Абсолютна більшість правоохоронців добровільно зголосилися забезпечувати охорону громадського порядку та надавати практичну допомогу колегам. Ратний дух працівників міліції на висоті, а допомагати своїм товаришам оберігати мирних громадян і зберегти цілісність України – їхній обов’язок і покликання.
Натовп, який приходить із битами та вогнепальною зброєю, то вже не скупчення народу, роз’яснює своїм підлеглим Олексій Лозян, а злочинці. Й тоді не потрібна додаткова команда, аби застосувати зброю згідно зі статтею 15 Закону України «Про міліцію».
Полковник міліції відповів на запитання присутніх і попросив сільських голів залучати до співпраці громадськість, створювати мобільні групи, бо прийшов час іти до людей і спілкуватися. Порадив і начальнику Сарненського райвідділу міліції Павлові Шкодичу негайно призначити заступника з громадської безпеки. Варто, пораяв, також розробити проект матеріально-технічної підтримки районного громадського формування. А щодо проблеми з незаконним видобуток бурштину, то вона також буде вирішена, переконаний.
Інформували присутніх і начальник Сарненського міжрайонного відділу управління СБУ України в Рівненській області Мирослав Палагунич, і в. о. прокурора Сарненського району Павло Шкода. Останній акцентував увагу на факті, що лише цьогоріч зареєстровано 30 кримінальних проваджень за незаконний видобуток бурштину, 19 із яких направили до суду.
Про готовність співпрацювати з громадським формуванням вів мову громадський активіст Роман Захарчук. Зауважив, що законослухняні громадяни можуть забезпечити порядок. Виступили й керівники громад району: селищенський сільський голова Микола Примич, вирівський - Юрій Солтис і клесівський селищний - Віктор Буйний. Так, Юрій Солтис пропонує спочатку перекрити канали реалізації сонячного каменю, а вже потім вести мову про легалізацію. А Микола Примич попросив Олексія Лозяна відзначити чотирьох правоохоронців, які брали участь у травневих подіях і зупинили кровопролиття.
Низку пропозицій висловили й обранці громад. Скажімо, провести неформальні профілактичні бесіди зі старателями та врахувати їхні думки (Віктор Коротчук); створити гарячу телефонну лінію, на яку можна було б зателефонувати щодо питань, пов’язаних із бурштином (Олександр Мельник); прокуратурі району здійснювати належний нагляд за роботою правоохоронних органів (Микола Добриднік); залучити до вирішення проблеми народного депутата по 156 виборчому округу Миколу Кучерука й інших народних депутатів України від Рівненщини (Василь Іванюк).
Голова районної ради Микола Драганчук переконаний, що діяти треба радикальніше й вимагати від народних депутатів вирішити це питання в місячний термін. Інакше обранці громад району вирушать разом із сільськими, селищними головами й старателями до Верховної Ради України. А сесія районної ради бере на себе всю відповідальність за прийняте рішення.
У «Різному» роз’яснив ситуацію, що склалася в урочищі «Залив» депутат Олександр Юркевич.
Марія КУЗЬМИЧ.

Схожі матеріали

Вивезення побутових відходів у місті було основним серед п’яти питань, розглянутих на черговому засіданні міськвиконкому. Збирання та вивезення...
Члени виконавчого комітету міської ради, які зібрались на чергове засідання минулої середи, обговорили хід і результати виконання міського бюджету за...
Обравши секретаря в особі Зенона Гадевича, депутати затвердили порядок і регламент роботи ХІХ позачергової сесії міської ради, основна причина...
На розгляд останньої цьогоріч ХХ сесії міської ради винесли низку важливих для життєдіяльності громади питань. У роботі взяли участь 23 депутати із...
Обравши секретаря ХХІІ позачергової сесії міської ради в особі Сергія Євтушка, депутати приступили до розгляду питань, вирішивши, що в лічильній...