Опубліковано СН
вели мову депутати на черговій 33 сесії Сарненської районної ради, що відбулася напередодні Дня Конституції України.
Тож головуючий Микола Драганчук запропонував з цієї нагоди провести спочатку урочисте засідання. Голова райдержадміністрації Сергій Євтушок пригадав теорію суспільного договору, а статтю третю Конституції України назвав найдемократичнішою. Вона говорить, що «людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю».
На сесію внесли 40 питань. Але перед їх розглядом Микола Драганчук озвучив письмовий запит Віктора Савчина стосовно виділення коштів, необхідних, аби придбати приміщення для дошкільного навчального закладу в селі Немовичі. Протокольним дорученням спрямували його в райдержадміністрацію для досконалого вивчення, а згодом інформування. Між іншим, у черзі на відвідування дитячого садочка перебуває в селі 180 дітей. Сергій Євтушок запропонував створити робочу групу з представників депутатських фракцій, РДА, долучити до неї сільського голову й прийняти виважене рішення.
Обговорили обранці громад разом із в. о. начальника райвійськкомату Петром Луцишиним ситуацію, що склалася в родині Кардашів із Немович, де двох синів одночасно забрали в армію, залишивши сім’ю без суттєвої підмоги. Хоча, з одного боку, порушення законодавства й немає, але є ще й моральний бік у цій історії. Петро Луцишин порадив сільському голові зробити акт обстеження житлово-побутових умов і відправити його разом із листом у військову частину.
Якщо звіти щодо виконання районних програм депутати взяли до відома, то хід виконання комплексної щодо ліквідації наслідків підтоплення територій у місті й селищах району у 2008-2010 роках і на період до 2030 року викликав низку запитань, на які повинне відповісти, за словами Руслана Серпенінова, Сарненське управління водного господарства. А до Положення про порядок передачі в оренду майна, що перебуває в спільній власності територіальних громад району, та порядку проведення конкурсу на право укладання договору його оренди внесли зміни. Так, кількість необхідних документів, що додаються до заяви, зменшили з 10 до 5.
На пленарному засіданні обранці громад своїм рішенням переуклали контракти з директорами комунальних підприємств Володимиром Старовецьким (районна друкарня), Юрієм Савчиком (Госпрозрахункове проектно-виробниче архітектурно-планувальне бюро); затвердили статут Клесівської ЗОШ І-ІІ ступенів-ліцею; надали в позичку приміщення загальноосвітніх навчальних закладів району для розміщення публічно-шкільних бібліотек і дозвіл КЗ «Степанська районна лікарня» на списання будівлі старого пологового відділення. Окрім того, призначили директорами комунальних закладів на умовах контракту строком на один рік Юрія Ворона (Клесівська дитяча музична школа), Дмитра Августовського (Сарненська дитяча музична школа), Наталію Мамонець (Сарненська централізована система публічно-шкільних бібліотек), Любов Царук (Сарненський районний Будинок культури), Наталію Чиж (Степанська дитяча музична школа).
Обговорили депутати й хід виконання протокольних доручень із організації виконання зауважень і пропозицій, висловлених ними на пленарних засіданнях попередніх сесій. Скажімо, Володимира Банацького не задовольнила відповідь працівників правоохоронних органів з приводу місцевих «тітушок», які організовували поїздки та брали участь в антимайданах. Необхідно негайно, на думку Василя Іванюка, також вирішувати проблему, пов’язану зі створенням у Сарнах центру гемодіалізу, який потребує збільшення штату (навантаження на медичних працівників зросло у 3-4 рази). Тож, аби розв’язати її, ухвалили рішення підготувати звернення до обласних ради та держадміністрації.
Понад годину слухали в. о. директора ДП «Бурштин України» Ореста Жеребецького. І обранці громад району, і клесівський селищний голова Віктор Буйний наводили аргументи «за» і «проти» затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що передаються в оренду підприємству на території Клесівської селищної ради. Хоча позицію райдержадміністрації з цього приводу висловив начальник управління Держземагентства в районі Роман Зінчик, Сергій Євтушок акцентував увагу присутніх на тому, що мешканці селища вимагали від нього не підтримувати це рішення. Однак, рано чи пізно його доведеться вирішувати. Тож, як наголосив Микола Драганчук, просто зобов’язані найближчим часом провести круглий стіл і діалог між селищним головою, керівниками ДП «Бурштин України» та старателями. Схвалили також текст звернення до Рівненської облради щодо оголошення мораторію на прийняття рішень, що стосуються видобутку бурштину. На пленарному засіданні підтримали ще два - Млинівської та Володимирецької районних рад. Перше - до Кабінету Міністрів України щодо казначейського обслуговування бюджетних коштів, друге – до Верховної Ради, Кабінету Міністрів та Антимонопольного комітету України з проханням розглянути можливість зменшення вартості підключення до електромереж тих мешканців, які постійно проживають у зоні спостереження АЕС. Окрім того, встановити використання електроенергії цією категорією споживачів без обмежень, що стимулюватиме місцеве населення до переходу на електроопалення житлових будинків.
Батьки отримають компенсацію
Депутати внесли низку змін і доповнень до регламенту Сарненської районної ради, складу комісії з питань поновлення прав реабілітованих. Вирішили й інші питання, віднесені до їх компетенції. Зокрема погодили звільнення Леоніди Новак із посади директора Степанської ЗОШ І-ІІІ ступенів (за власним бажанням, у зв’язку з виходом на пенсію). З метою ефективного використання матеріальних ресурсів припинили комунальної науково-методичної установи «Сарненський районний методичний кабінет». Як зазначив начальник відділу освіти Геннадій Аврамишин, мова йде не про звільнення людей, а про єдину структуру та керівництво.
Затвердження районної Програми увічнення пам’яті героїв Майдану призвело до дебатів стосовно назв вулиць у населених пунктах району. Чому б, висловив думку Володимир Банацький, Лісову чи Підлісну не перейменувати на Романа Шухевича? Саме він рекомендував керівникам територіальних громад району одну з вулиць села чи селища назвати іменами героїв Майдану. Але, як висловився голова районної ради, рекомендація не є обов’язковою для виконання. Хоча зробили ще одну спробу, аби переконати, наприклад, мешканців Клесова, що вулиця Леніна, на якій розташована селищна рада, має називатись по-іншому.
Перед розглядом питань у «Різному» виступив Іларіон Кучерявий, голова Рівненської обласної організації профспілки працівників державних установ України. Вів мову про незахищеність державних службовців і повідомив, що на розширеному засіданні районної профспілкової організації її головою обрали Віктора Бахна. Подякував Тетяні Сухаревій, яка впродовж двох років виконувала ці обов’язки. Микола Добриднік звернувся з пропозицією до голови обласної організації профспілки ініціювати надання дозволу державним службовцям займатися підприємницькою діяльністю. А ще Іларіон Кучерявий, поспостерігавши за роботою депутатів у сесійній залі, зазначив, що «демократія у нас є, і головуючий її дотримувався».
З ініціативи управління праці та соціального захисту населення РДА обранці громад району встановили фактичний розмір вартості харчування однієї дитини в ДНЗ у середньому по району (віком до 3 років у розмірі 230,65 грн. у місяць, від 3 років до вступу до школи (не старше 8 років) – 237,23 грн. у місяць). Як аргументував необхідність такого рішення перший заступник голови РДА Ярослав Яковчук, воно дозволить батькам потерпілих дітей, які не відвідують дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади чи проживають там, де таких установ немає, отримати грошову компенсацію.
На одній із сесій районної ради Василь Іванюк підняв питання щодо відвідуваності депутатами пленарних засідань сесій і постійних комісій районної ради за період 2013-2014 років. Постійна комісія з правових питань, місцевого самоврядування, депутатської діяльності й етики, регламенту районної ради, розглянувши цей лист, рекомендувала голові районної ради Миколі Драганчуку на пленарному засіданні 33 сесії районної ради озвучити статтю 94 регламенту районної ради: «Депутат, який не може взяти участі в одному чи кількох наступних зacідaннях, повинен, зазначивши причину, повідомити завчасно про це гoлoву районної ради через виконавчий апарат ради, а про неможливість взяти участь у засіданні постійної комісії - голову цієї комісії. У випадку повторного порушення депутатом вище зазначеної норми регламенту ради - опублікувати в газеті «Сарненські новини» дані про його відсутність на засіданнях районної ради та її opгaнiв без поважних і з невідомих причин».
Насамкінець обговорили проблему отримання медичних довідок під час вступної кампанії, яку підняв депутат Павло Гольонко. Упродовж останніх років, сказала в. о. начальника відділу охорони здоров’я райдержадміністрації Зоя Дякова, аби зняти напругу, у червні-липні медичні працівники виїжджали на дільниці й ця практика триватиме надалі.
Марія КУЗЬМИЧ.