Back to top

Юрій Березень: «Люди – перш за все»

Автор фото Василь Сосюк.

Досьє. Юрій Валентинович Березень – уродженець с. Білий Камінь Золочівського району на Львівщині.

Закінчив Львівський державний університет.
З 1996-го працював в органах військової прокуратури старшим слідчим, помічником прокурора, прокурором.
У 2002 р. обійняв посаду консультанта в Сарненському районному суді.
З 2005-го по 2007 р. виконував обов’язки голови суду.
У 2007-2008 рр. посідав крісло голови Сарненського районного суду.
Одружений. Виховує 14-річну доньку.
У понеділок, 15 грудня, жерці Феміди відзначають професійне свято – День працівників суду. З цього приводу запросили до розмови новообраного голову суду Юрія БЕРЕЗНЯ.
- Юрію Валентиновичу, як нині призначають голів судів?
- Даруйте, їх зараз не призначають, а обирають. Річ у тім, що Закон України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» від 8 квітня 2014 року вніс зміни до порядку обрання голови суду. Наприклад, голову місцевого суду, якого раніше призначав Президент України, обирають судді шляхом таємного голосування. До речі, через рік процедуру проводять знову. Отож, посаду голови Сарненського районного суду обійматиму до 13 квітня 2015 року. Як і мій заступник Тетяна Ведяніна, за кандидатуру якої проголосувала більшість колег.
До речі, у процедуру обрання помічників суддів теж внесені зміни. Тепер судді на свій розсуд можуть запропонувати кандидатуру помічника. Який, звісно, повинен мати вищу юридичну освіту, адже саме він допомагає судді в підготовці справ до судового розгляду, підбирає законодавство й матеріали судової практики, що необхідні для розгляду конкретної судової справи, готує проекти процесуальних документів. Отож без відповідних знань не обійтися.
- А хто розподіляє справи між суддями? Ви?
- З 2010 року в суді діє автоматизована система «Документообіг загальних судів». Вона й забезпечує реєстрацію та облік документів, об’єктивний розподіл справ і матеріалів між суддями, визначення присяжних, надання фізичним і юридичним особам інформації про стан розгляду справ, в яких вони є учасниками процесу.
Крім того, на зборах наші судді обрали спеціалізацію. Наприклад, у провадженні Наталії Власик і Лілії Болотвіної перебувають справи щодо неповнолітніх, які вчинили кримінальні правопорушення. Ігор Довгий і Тетяна Ведяніна працюють зі справами ув’язнених Катеринівської виправної колонії. Слідчі судді Інга Товстика і ваш покірний слуга ведуть справи з розгляду клопотань учасників досудових розслідувань. Оскільки на виконання таких слідчих дій, як обшук, доступ до конфіденційної інформації, банківської таємниці тощо потрібен дозвіл, то слідчий суддя виносить ухвалу.
У межах повноважень слідчого судді – і визначення запобіжного заходу під час кримінального провадження: утримання під вартою чи застава.
- Судячи з названих, розглядаєте справжню палітру справ…
- Дійсно. Сарненський районний суд є місцевим судом першої інстанції і, відповідно до Закону «Про судоустрій і статус судів», розглядає цивільні, кримінальні, а також справи про адміністративні правопорушення. Також маємо право розглядати справи адміністративної юрисдикції.
- І чим же вони відрізняються від, скажімо, цивільних?
- До справ адміністративної юрисдикції належить, приміром, вирішення публічно-правових спорів між громадянами та суб’єктами владних повноважень. Левова частка таких справ – оскарження дій службових осіб.
Суд розглядає також справи про відшкодування завданої майнової шкоди учасникові дорожньо-транспортної пригоди, накладення стягнення за порушення Правил дорожнього руху, податкового законодавства тощо, за матеріалами кримінально-виконавчої інспекції. Цього року надійшло 259 таких заяв, за станом на сьогоднішній день розглянули 253. Що стосується справ про адмінправопорушення, то вже розглянули 1714 з 1997, що надійшли.
- Враховуючи криміногенну обстановку в районі, вочевидь, кримінальні справи розглядаєте доволі часто?..
- Частенько. По лінії кримінального судочинства це, насамперед, скоєння крадіжок. Якщо це перший вчинений злочин, обмежуємося зазвичай умовним строком. Якщо ж повторний – умовну міру покарання замінюємо реальною.
Оскільки Верховна Рада поки що так і не узаконила видобуток бурштину, розглядаємо й такі справи. На бурштинників накладаємо штрафні санкції в передбачених законодавством межах. Наприклад, мінімальний штраф за незаконне видобування органогенного каміння становить 6800 грн.
До категорії кримінальних справ належать і службові злочини: отримання хабара, зловживання владою тощо. І, повірте, не так уже й рідко ми їх розглядаємо. Загалом цьогоріч надійшло 308 справ кримінального судочинства, 242 з них уже розглянули.
- Певно, найбільший процент усе-таки цивільних справ?..
- З початку року їх надійшло 1123, 1054 розглянули. Цивільні справи стосуються захисту інтересів і прав громадян. Це здебільшого сімейні та трудові спори, захист правової власності, коли, приміром, людина отримала спадщину, а документів на майно не має.
- Традиційно напередодні свята згадують найкращих працівників…
- Наш колектив монолітний, працює на спільний результат. Отож виокремити когось складно. Однак не можу не згадати ветеранів судочинства: секретаря судових засідань Раїсу Полупан, яка обіймає цю посаду понад тридцять років, стільки ж часу трудиться секретарем суду Галина Потерайко, заступника керівника апарату Надію Томілович і старшого секретаря суду Галину Криницьку.
Гарних слів заслуговує і молоде поповнення: помічник голови суду Віталія Клюйко, помічник судді Юлія Болкуневич, секретар Валентина Лавренчук і секретарі судових засідань Ірина Сосюк, Наталія Сосюк, Ірина Мартинюк.
- Вибачте «несвяткове» запитання. Свого часу Ви працювали слідчим. Зараз це не заважає відправляти правосуддя?
- Слідчий – знаю це не з чуток – уболіває за інтереси держави, працює над збором доказів обвинувачення. Ми, судді, маємо бути неупередженими при розгляді справ, щоб захистити інтереси й права громадян. Відправляючи правосуддя, завжди потрібно пам’ятати: люди – перш за все.
- Успіхів Вам у цій царині.

Схожі матеріали

Від серця до серця прокладає містки допомоги та співчуття сарненський координаційний територіальний центр соціального обслуговування малозабезпечених...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
У січні ц.р. було опубліковано Указ Президента України «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Тож у...
"Вода - джерело життя" - під такою назвою в міській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 відбувся тиждень, приурочений Всесвітньому дню води. У школі активно діє...
Нині в Україні відбувається становлення нової системи освіти, у центрі уваги якої – особистість. «Освіта ХХІ століття – це освіта для людей. Її...