Опубліковано СН
За підсумками обласного огляду-конкурсу на кращий учнівський гуртожиток професійно-технічних навчальних закладів гуртожиток ДПТНЗ «Сарненський професійний аграрний ліцей» виборов 1 місце, набравши 347 балів із 350 можливих. До речі, сам ліцей є найстарішим у державі й нещодавно відзначив своє 113-річчя.
Упродовж останніх 7 років гуртожиток постійно перебував серед призерів і відзначений, окрім грамот, цінними подарунками. Серед них телевізор, холодильник, пральна машина, мікрохвильова піч, 3 праски, 2 гладильні дошки. А за перше місце вручили 53600 грн. Вирішили їх використати для заміни меблів в кімнатах. За власні кошти вже придбали тумбочки, шафи, умеблювання в бібліотеку, 2 кімнати самопідготовки та вихователів, 2 холодильники. Окрім того, подушки, матраци й інші постільні речі на загальну суму 21500 грн.
В аграрному ліцеї навчаються дві дівчинки з Глушиці. Здається, нічого особливого в цьому немає. Але обидві Віти з однаковим прізвищем Сосюк. Обоє дівчат на 3 курсі здобувають спеціальність обліковця з реєстрації бухгалтерських даних. Одна з них (та, що по батькові Василівна) вже третій рік мешкає в гуртожитку. В неї ще є брати й сестри, які здобувають освіту в різних навчальних закладах, тож проживання тут економить сімейний бюджет родини. Є учні з Костополя, Волині.
Віта неодноразово бувала в гуртожитках Рівного, але в ліцейському, стверджує, умови набагато кращі. Є власна душова кабінка, холодильник на поверсі, у холі телевізор, де можна відпочити, кімната самопідготовки, санвузол для дівчат. На першому поверсі - кухня. Тут учні вправляються в приготуванні їжі.
Віта Сосюк розповіла, що в закладі також працюють гуртки: бісероплетіння (методист Ірина Скибан), вишиванки (Олена Токар) - та бібліотека (Ірина Мізюрко). А 10 лютого в актовому залі ліцею спільно з районним Будинком культури провели виховний захід до Дня святого Валентина «Кохання з першого погляду», в якому взяли участь 4 пари учасників. За результатами проведених конкурсів журі визначило переможцями Софію Шимчук і Миколу Плиску, учнів ІІІ курсу.
Зробили майже 50 буржуйок
Директор аграрного ліцею Микола Морозюк розповів, що в гуртожитку зробили капітальний ремонт покрівлі, замінили всі вікна на енергозберігаючі, поточний ремонт стін. Повідав також про посильну допомогу працівників училища та учнів воїнам, які перебувають у зоні АТО. Скажімо, відремонтували гармату в Сарненській військовій частині А0153 й відправили її на схід. Зробили майже 50 буржуйок (пічок для обігріву та приготування їжі). Учні групи № 7 Ел1 під керівництвом майстра виробничого навчання Юрія Цупріяна завершили їх виготовлення 15 грудня для бійців батальйону територіальної оборони «Горинь», які перебувають у Донецькій області. Частину їх вручили молодшому сержантові, командирові відділення 30 штурмової бригади, працівнику ліцею Сергію Власюку, який приїжджав у короткотривалу відпустку.
Провели також інші заходи на підтримку українських військових. Так, в рамках акції «Допоможемо воїну АТО» працівники, учні та їх батьки зібрали продукти харчування, теплий одяг. А напередодні новорічно-різдвяних свят - кошти, за які придбали солодощі, що відправили разом зі своїми листами бійцям. У гуртожитку вихователь і керівник гуртка «Молода господиня» Людмила Киянко з вихованцями вив’язали шкарпетки. Передали їх разом із теплими рукавицями, листівками-поздоровленнями з Новим роком, віршами Сарненської поетеси Надії Свищевської через воїна АТО Сергія Власюка в Краматорськ на блокпост.
Для допомоги Будинку малюка та вихованців будинків-інтернатів, які перебувають у Донецькій області й потребують допомоги, зібрали теплий одяг, засоби гігієни, продукти харчування, солодощі. Активну участь в акціях брали родини викладачів Гриневичів та сім’я Олександра й Марини Дебелих, учні групи № 7 слюсарів з ремонту автомобілів та групи № 8 операторів комп’ютерного набору. Свою допомогу передали через волонтера штабу громадської оборони «Горинь» Ольгу Ратич.
Професійний навчальний заклад Сарненщини на ринку освітніх послуг уже чимало десятків років. За цей час напрацьовано значний досвід, удосконалено матеріально-технічну базу. А стабільний колектив викладачів, майстрів виробничого навчання є тими фахівцями, переконаний Микола Морозюк, які спроможні здійснювати професійну підготовку й виховання всебічно розвинених особистостей на рівні сучасних вимог, що є одним із вагомих засобів реалізації державної політики зайнятості та соціального захисту населення.
Ліцей готує кваліфікованих працівників зі складними професіями, де діти отримують по 2-3 спеціальності за період навчання. Одночасно організовують курси, де поряд із основними учні можуть освоїти додатково фахи тракториста-машиніста сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва, водія, перукаря-модельєра, кухаря, кравця, оператора комп’ютерного набору, електромонтера з ремонту й обслуговування електроустаткування. Скажімо, майбутній електрик на вечірніх курсах може вчитися на водія, після закінчення яких отримує відповідне свідоцтво про кваліфікацію. Для підготовки водіїв автомототранспортних засобів є автодром, 20 автомобілів, автобус, 3 мотоцикли, 2 мопеди, 2 причепи.
На землях навчального господарства, площа якого становить 298,7 га, учні під керівництвом майстрів виробничого навчання закріплюють свої вміння та навики працювати в полі в реальних умовах сільськогосподарського виробництва. Вони вирощують жито, овес, ячмінь, пшеницю, просо, ріпак, олійну редьку, картоплю, капусту, цибулю, червоний буряк, моркву. Саме овочі, зібрані у власному господарстві, передавали бійцям у зону антитерористичної операції.
Навчаються за 14 професіями
Найважливішою рисою сучасного професійного навчання є його спрямованість на те, щоб навчити учнів не лише адаптуватись, а й активно діяти в ситуаціях, що зазнали значних соціальних змін. Тож заклад співпрацює з Корпорацією «Братерство без кордонів», районним центром зайнятості, Мирогощанським аграрним коледжем, ДП «Сарненський лісгосп», ТзОВ «Завод металевих виробів».
Нині ДПТНЗ «Сарненський професійний аграрний ліцей» здійснює підготовку кваліфікованих робітників за шістьма напрямками: державне замовлення; для Збройних сил України; Державної служби зайнятості; корпорації «Братерство без кордонів»; за кошти фізичних та юридичних осіб; на базі загальноосвітніх шкіл І–ІІІ ступенів.
Учні, слухачі навчаються за 14 професіями, більшість з яких є інтегрованими. А саме тракторист-машиніст сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва; слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування; водій автотранспортних засобів категорії «С». Окрім того, електромонтери з ремонту та обслуговування електроустаткування та лінійних споруд електрозв’язку й проводового мовлення; водії автотранспортних засобів категорії «С»; слюсар з ремонту автомобілів; обліковець з реєстрації бухгалтерських даних; оператор комп’ютерного набору; діловод.
Також ліцей здійснює курсове професійне навчання за професією водія транспортних засобів, перепідготовку за категоріями «А1», «В», «С», підвищення кваліфікації за категоріями «D» (автобус), «Е» (причіп).
Щорічно педагоги відвідують міжнародні виставки нової сільськогосподарської техніки для того, щоб ознайомити з нею учнів.
Разом із новим 2015 роком з’явилися й нові успіхи у вихованців професійного ліцею. Так, за підсумками проведення обласного 14 Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої» в номінації «Історія України й державотворення» учениця Олександра Антонюк стала переможцем 3 етапу змагань і нагороджена дипломом Управління освіти і науки Рівненської ОДА та подарунком. А її наставника, Любов Сахненко, яка підготувала вихованку, відзначили грамотою Управління освіти і науки Рівненської ОДА. Крім того, наказом директора ДПТНЗ «Сарненський професійний аграрний ліцей» і вчителя, й студентку преміювали.
Марія КУЗЬМИЧ.