Back to top

Європротокол складай – ДАІ не викликай!

Автор фото Василь Сосюк.

З вересня 2011 року вступив у дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дорожньо-транспортних пригод та виплати страхового відшкодування».

Цей нормативний акт затвердив механізм спрощеного оформлення ДТП з незначними наслідками шляхом складання Повідомлення про ДТП (Європротоколу) та інші новації, спрямовані на приведення обов’язкового страхування цивільної відповідальності автовласників до міжнародних стандартів страхування та врегулювання збитків.
Як запевняють, використання Європротоколу скорочує час для звільнення проїжджої частини від пошкоджених автомобілів, таким чином, вирішуючи проблеми заторів у великих містах, а як наслідок економлячи час. Чи справді Європротокол таке благо для людей і чи прижився він на сарненських теренах, запитали в начальника ВДАІ з обслуговування Сарненського району, підпорядкованою УМВС України в Рівненській області, Михайла ПАЩУКА:
- На жаль, використання такої практики не набуло популярності серед громадян України. Про що свідчать цифри: за станом на 2014 рік лише 7% випадків ДТП без потерпілих оформили за допомогою Європротоколу. Тому на одній зі спільних нарад представників Державтоінспекції та Моторного (транспортного) страхового бюро України запропонували під час навчання в автошколах роз’яснювати слухачам порядок оформлення «незначних» ДТП та складання Європротоколу. Це спеціальний бланк уніфікованого по всій Європі зразка, що заповнюють водії-учасники дорожньо-транспортної пригоди на місці аварії. В українському законодавстві він визначений як Повідомлення про ДТП. У подальшому воно стає підставою для виплати страхового відшкодування потерпілій стороні. Якщо внаслідок ДТП отримані механічні пошкодження транспортних засобів, то це питання вирішують виключно сфери страхування без участі державних органів.
- І що, будь-який водій, створивши ДТП, може скористатися Європротоколом?
- Ні, не кожний. Керманичі транспортних засобів, потрапивши в автопригоду, можуть скористатися Європротоколом лише за наявності таких обставин: учасниками ДТП є лише забезпечені полісом ОСЦВА транспортні засоби; відсутні травмовані (загиблі) люди; водії цих транспортних засобів дійшли згоди щодо обставин скоєння ДТП; у водіїв немає ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів. При цьому, якщо водії скористалися Європротоколом шляхом обопільного його оформлення та підписання, то вони мають право залишити місце ДТП, звільняються від обов’язку інформувати Державтоінспекцію МВС України про скоєння пригоди та від адміністративної відповідальності, передбаченої за спричинення ДТП. Однак у випадку невиконання хоча б однієї з обов’язкових для Європротоколу умов виклик працівників ДАІ для оформлення ДТП обов’язковий!
- Де можна отримати бланк Європротоколу й куди його дівати після заповнення?
- Законом чітко визначено, що забезпечити страхувальника бланком Європротоколу зобов’язаний страховик. Передбачається, що їх повинні видавати автовласникам безкоштовно під час укладення договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Якщо страхувальник використає бланк, то може звернутися до страховика за новим.
Якщо сталась ДТП, за наслідками якої заповнили Європротокол, то учасники аварії повинні не пізніше трьох робочих днів від дати автопригоди звернутись зі своїм примірником заповненого Європротоколу до страховика, з яким укладали договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. До речі, перш ніж заповнювати Повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, раджу (за наявності відповідних технічних засобів) провести фотографування місця пригоди та обох транспортних засобів, причетних до ДТП. Фотографії надати страховику разом із Повідомленням про дорожньо-транспортну пригоду.
Наголошу ще раз. У випадку настання ДТП за участю лише забезпечених транспортних засобів, за умови відсутності травмованих (загиблих) людей, а також за згоди водіїв щодо обставин скоєння автопригоди, без ознак у них алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, вони можуть спільно скласти Повідомлення. У такому разі водії транспортних засобів після його складення мають право залишити місце ДТП та звільняються від обов’язку інформувати Державтоінспекцію МВС України про її настання.
А ознайомитись з «Інструкцією щодо заповнення Повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду» та інформаційно роз’яснювальними матеріалами щодо Повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду можна також на сайті Моторного (транспортного) страхового бюро України.
Інструкція визначає умови заповнення Повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, яке надає страховику чи Моторному (транспортному) страховому бюро України водій транспортного засобу на виконання підпункту 33.1.4 пункту 33.1 статті 33 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», а також застосування типових схем дорожньо-транспортних пригод та розподілу відповідальності учасників дорожньо-транспортної пригоди за заподіяну ними шкоду при оформленні документів по дорожньо-транспортним пригодам без участі уповноважених на те працівників міліції.

Схожі матеріали

Від серця до серця прокладає містки допомоги та співчуття сарненський координаційний територіальний центр соціального обслуговування малозабезпечених...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
У січні ц.р. було опубліковано Указ Президента України «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Тож у...
"Вода - джерело життя" - під такою назвою в міській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 відбувся тиждень, приурочений Всесвітньому дню води. У школі активно діє...
Нині в Україні відбувається становлення нової системи освіти, у центрі уваги якої – особистість. «Освіта ХХІ століття – це освіта для людей. Її...