Опубліковано СН
Певне погіршення соціально-економічного становища, слабка правова захищеність спонукають українських громадян шукати кращої долі за кордоном. Використовуючи економічні негаразди, високий рівень безробіття (а надто серед жінок) і недосконалість правового захисту, злочинці створили досить добре організовану мережу з переправлення українських громадян, особливо громадянок, за кордон з метою працевлаштування.
Засоби вербування до такої «праці» різноманітні: оголошення в газетах і журналах з обіцянками великих заробітків, пропозиції роботи в модельному бізнесі, Інтернет-сторінки з інформацією про одруження за кордоном, запрошення на навчання. Досить часто в таких оголошеннях вказують про необов’язкове знання іноземної мови. Тому дуже важливою для прийняття зважених рішень щодо поїздки за кордон на роботу є точна та правдива інформація.
Офіційне працевлаштування українських громадян за кордоном можливе через служби працевлаштування та державні центри зайнятості з підписанням міждержавних зовнішньоекономічних угод. Тож необхідно знати таке. Не ведіть переговори про працевлаштування наодинці з агентом. Запросіть із собою свою довірену особу (це може бути хтось із ваших близьких). 3'ясуйте в агента фірми чи підприємця наявність ліцензії на посередництво в працевлаштуванні за кордоном. Таку інформацію можете перевірити в Міністерстві праці та соціальної політики України за телефоном 8-044-220-50-97 з 17.00 до 18.00 з понеділка до четверга.
Необхідно отримати спеціальну трудову візу. Працевлаштування за туристичною чи гостьовою може закінчитися для вас нелегальним становищем, експлуатацією, ув’язненням чи принизливою депортацією. З метою працевлаштування за кордоном необхідно укласти трудовий договір (контракт), складений зрозумілою для вас мовою, в якому обумовлюються умови роботи, форма та розмір оплати, можливість медичного страхування. Ні за яких обставин нікому не довіряйте документи, що засвідчують особу. Залишіть рідним чи близьким копії паспортів громадянина України, закордонного, візи, контракту, свідоцтва про народження, проїзних квитків і свою нещодавно зроблену фотографію. А також номери телефонів роботодавця, знайомих за кордоном, Посольства (консульства) України та номер телефону й адресу, де збираєтесь зупинитися.
Добре поінформована людина може більш свідомо прийняти рішення, краще порівняти вигоди, які вона отримає від роботи за кордоном, залишивши свій дім та усталене життя. Кожне рішення повинне основуватися на справжній інформації, щоб зменшити можливість потрапити в небезпеку. Доки живете на рідній землі, доти маєте вибір, особисту свободу. Тож не ризикуйте втратити ці переваги. Ваша активність, знання та праця обов’язково допоможуть посісти гідне місце в Україні. Вчіться, постійно підвищуйте кваліфікацію, започатковуйте власну справу, шукайте працю для своїх рук, серця та розуму на рідній землі.