Опубліковано СН
Фото Василя СОСЮКА.
Уже майже два тижні чимало жителів держави чекають тепла у своїх помешканнях. Не виняток і сарненці. Причина одна: через борги НАК «Нафтогаз України» не виділила лімітів на природний газ теплопостачальним підприємствам. Прикро, але така ситуація виникає не перший рік. Як же розв’язати цей гордіїв вузол?
Голова райдержадміністрації Петро Рухер адресував міському голові листа, в якому пропонував скликати позачергову сесію міської ради, аби невідкладно прийняти рішення про подачу тепла споживачам. Отож, позавчора, незважаючи на вихідний день, зібралися депутати міської, районної рад, керівники району. Як зазначив Леонтій Ніколайчук, засідання позачергової сесії відбудеться через день-два, коли підготують відповідний проект рішення, а на цьому зібранні необхідно конструктивно обговорити кризову ситуацію з теплопостачанням у місті, вислухати пропозиції депутатів, спільно накреслити шляхи розв’язання проблеми. Міський голова наголосив, що борг КП «Сарнитеплосервіс» становить 1 млн. 190 тис. грн. і виник він через неповернення державою різниці в тарифах (понад 400 тис. грн.), заборгованість населення (300 тис. грн.) і СЗМТК (понад 100 тис. грн.), є й минулорічні борги.
На думку Леонтія Ніколайчука, є декілька варіантів вирішення цієї проблеми. Це – виділення коштів з міського та районного бюджетів, але тоді в черговий раз не погасять різницю в тарифах, що відбувається тільки взаємозаліком. Можна самовільно відкрити «заглушки», такий прецедент в Україні є, але це протизаконно. Проте за підтримки влади та громади він готовий піти й на такий крок. Можна попросити кошти в господарських суб’єктів. Розглянули й можливість передачі деяких об’єктів, зокрема дитячих садків і шкіл, підприємству «Теплоенергосервіс-ТЕС», котельня якого опалює один багатоквартирний будинок.
Як зауважила його засновник, депутат міської ради Ніна Ткаленко, потужність її набагато більша, працює вона на сучасному енергозберігаючому обладнанні. Підприємець готова допомогти місту, проте на певних умовах: створене підприємство повинне бути спільним. Звичайно, це потребує певного часу. Ніна Гнатівна зазначила, що обов’язково необхідно розробити програму модернізації та реконструкції систем теплопостачання. Адже нині у цій сфері більше втрат, ніж надходжень. Упевнена, що структура, яка надає ці послуги зараз, не має права на існування, потрібна інша ефективніша модель.
До речі, у місті централізованим опаленням користуються не так і багато споживачів: сільськогосподарський аграрний ліцей, залізнична лікарня, педколедж, більшість же мешканців багатоповерхівок мають автономне опалення. Воно і ефективніше, і дешевше. Тож кожному варто подбати про тепло у своїй оселі, мабуть, самому. Леонтій Ніколайчук упевнений, що при зростанні ціни на газ, а значить і тарифів на теплопостачання, це – єдиний вихід для забезпечення нормальних умов проживання сарненців. Проте не варто забувати, що в більшості автономного опалення не мають пенсіонери та малозабезпечені громадяни.
Отож Петро Рухер, стурбований тим, що місто не ввійшло в опалювальний сезон, й ініціював проведення позачергової сесії міської ради. Він закликав не звинувачувати один одного, відкинути всі політичні симпатії та антипатії, а вести конструктивний діалог і прийняти виважене рішення, щоб бюджетні установи, мешканці міста в найближчий час отримали тепло. Оперуючи цифрами, голова РДА вказав на значне завищення рентабельності у формуванні тарифу на теплопостачання для підприємств і організацій, що призвело до втрати ними коштів, проте не покращило ситуацію з надання цих послуг. Тому, можливо, проблема й криється в самому під-приємстві? Що ж робити, коли погашення різниці в тарифах малоефективне, отримати кредит у банку, згідно з постановою НБУ, неможливо? Петро Рухер усе ж схиляється до думки, що варто віднайти кошти, щоб погасити борг перед НАК «Нафтогаз України» й отримати ліміт газу. Погодився з цим і голова районної ради Микола Добриднік. Своє бачення вирішення проблеми висловили й депутати міської ради Віктор Кузьмич, Валентин Цупріян, районної – Олексій Хомич.
Як будуть розвиватись події далі, покаже час, а поки що сарненців тішить хіба що тепла осіння погода та сподівання на те, що найближчим часом спільними зусиллями керівників міста і району тепло нарешті прийде в їх оселі.
Світлана ЛЯШКО.