Опубліковано СН
За оцінками фахівців, в Україні налічується понад 377 тисяч ВІЛ-інфікованих, офіційно зареєстровано 120, тобто лише третина українців знає про свій ВІЛ-статус.
Основною причиною цього є байдужість населення до власного здоров’я та наявність упередженого ставлення до хвороби. Стереотипи породжуються браком знань і страхом. Шкідливість і руйнівна дія їх прослідковується у всіх сферах, що стосуються ВІЛ/СНІДу, - від профілактики та тестування на ВІЛ до лікування й надання допомоги. Приміром, страх стати жертвою гонінь і дискримінації заважає людям з невідомим статусом звернутись за тестуванням на ВІЛ, а ВІЛ-інфікованим - за необхідною допомогою. Це залишається найбільшою перепоною для вжиття заходів із боротьби зі СНІДом, є однією з причин того, що епідемія ВІЛ продовжує поширюватися.
Відбувається це дещо нерівномірно і переважає в південних і східних областях. Для прикладу, найбільша поширеність у Дніпропетровській, Донецькій, Миколаївській, Одеській областях та м. Севастополь. Найменша - у Закарпатській, Івано-Франківській і Тернопільській. На Рівненщині в січні-жовтні ц.р. офіційно зареєстровано 185 ВІЛ-інфікованих осіб, з них 25 - у жовтні. Всього з моменту реєстрації першого випадку в області в 1996 році й понині діагноз ВІЛ-інфекції було встановлено у 912 осіб, з них - 118 дітей до 14 років, 40 пацієнтів померли від СНІДу. У всіх померлих діагноз встановили на кінцевих стадіях хвороби або посмертно, тобто люди раніше ніколи не обстежувались на ВІЛ-інфекцію і не підозрювали про недугу. Щороку все більше реєструють ВІЛ-інфікованих жінок. Лише за 10 місяців цього року в області народилось 26 дітей від ВІЛ-позитивних матерів.
На Сарненщині зараз проживає 10 ВІЛ-інфікованих осіб. З них 2 дитини, які народились від ВІЛ-позитивних матерів. У всіх дорослих шлях зараження статевий. Троє жителів району померли від СНІДу, оскільки діагноз поставили тоді, коли зарадити біді вже було неможливо.
Проблема давно живе поряд з нами, і не маємо права її ігнорувати. Сподіваюсь, що ця інформація багатьох змусить задуматись, зробити вибір на користь свого здоров’я та життя близьких. Усвідомити в себе діагноз ВІЛ-інфекції, мабуть, надзвичайно важко. Однак це не повинно ставати фатальною неминучістю, вироком. Нині в Україні і, зокрема, в Рівненській області є засоби, за допомогою яких можна безкоштовно лікувати хворих на ВІЛ-інфекцію. Такі пацієнти мають можливість отримувати кваліфіковану медичну, юридичну, психологічну, соціальну допомогу в спеціалізованих закладах області. Для їх потреб при центральній районній поліклініці працює кабінет «Довіра», де також можна отримати допомогу та консультацію з питань ВІЛ/СНІДу, безкоштовно пройти обстеження. До речі, консультацію та обстеження за бажанням пацієнта проводять анонімно. Цілодобово працює безкоштовна національна телефонна лінія 8-800-500-45-10, де можна проконсультуватись стосовно ВІЛ-інфекції, методів її профілактики, отримання допомоги у випадку зараження й ін.
Чим би ми займалися в житті, де б жили, ми всі так чи інакше причетні до цієї проблеми. І всім разом потрібно її долати. Треба лише перебороти страх, по-справжньому дбати про своє здоров’я, цінувати життя своє й тих людей, які живуть поряд. Бо поширення хвороби цілком залежить від людського фактора, культури поведінки й особистої відповідальності кожного з нас.
Зоряна КІРАНЧУК,
лікар-інфекціоніст ЦРЛ.