Back to top

Талант, помножений на працю

P5251199-2.jpg

Фото Василя Сосюка.

На виконання Указу Президента України № 124 від 14 лютого 2008 року «Про Фестиваль мистецтв України», відповідного розпорядження голови обласної державної адміністрації від 14 квітня 2008 р. за № 166 «Про проведення районних (міських) та обласного етапів Фестивалю мистецтв України» та розпорядження голови районної державної адміністрації від 8 травня 2008 року за № 246 «Про проведення районного етапу Фестивалю мистецтв України» у грудні ц.р. відбудеться перший етап районного Фестивалю мистецтв України в м. Сарни. Запрошуємо всіх сарненців підтримати аматорів і кращі творчі колективи району.

Підготовці до Фестивалю мистецтв України передувала копітка робота відділу культури й туризму райдержадміністрації, методичного центру районного Будинку культури, шкіл естетичного виховання тощо. Ми виходили з необхідності переосмислення ролі культури в районі, беручи до уваги власний позитивний досвід і кращий досвід інших районів; наповнення всієї культурологічної роботи реальним змістом; піднесення духовних, історичних і культурних надбань району до рівня визнаних цінностей в Україні; формування майбутньої української нації, спираючись на розвиток сучасної культури та неоціненну культурну спадщину.
Деякі керівники закидають, що сьогодні в закладах культури нічого не відбувається і, як їм здається, вони існують лише тому, що ніде подіти в умовах економічної кризи цю категорію «культармійців». Дозволю собі з цим не погодитися. Придивіться уважніше до нашого суспільного та культурного життя. Що помітили? Правильно, жодне свято, громадсько-політична подія, ювілей чи професійне свято, молодіжна акція чи фестиваль не обходяться без творчих колективів, виконавців, більшість з яких - аматори. А де ж це аматорство виростає, живе й розвивається? У будинках культури, клубах, дитячих музичних школах. Хто його виплекав, випестував? Працівники культури. Не можу собі уявити проведення, наприклад, дня міста, села, державних і свят за народним календарем без художніх колективів. Безумовно, можемо запрошувати й професійних виконавців. А чи буде задовольняти нас їхня ціна, репертуар? Звісно, що ні. А от свої артисти і репертуар підготують необхідний, і оплату не запросять. Було б сказане вдячне слово.
Стабільним залишається інтерес населення району до святкових заходів, вечорів відпочинку, дискотек і танцювальних вечорів, до народної культури, розваг. Уже нікого не здивує оголошення про проведення свят Івана Купала, Різдвяних, обжинків, Днів Соборності України, Захисника Вітчизни, вшанування учасників бойових дій, Дня Перемоги, захисту дітей, Незалежності України, конкурсної програми «Жінка року» тощо. А який резонанс мала акція громадсько-політичного рейтингу «Гордість Сарненщини», зініційована головою райдержадміністрації Петром Рухером! Не можу не відзначити культурологічні заходи, що позитивно вплинули на проведення в кінці року «Творчого жнива» в районі. Це, насамперед, огляди-конкурси культурно-дозвіллєвих комплексів (розпорядження голови РДА від 07.04.2008 р. № 201), районного та регіонального обласного огляду «Кращий за професією», в якому виборола перше місце директор Сарненського РБК Любо Царук, районного огляду сучасної хореографії тощо. На багатьох заходах були присутні працівники райдержадміністрації, голови місцевих рад, керівники підприємств і господарств, які не лише переглянули виступи аматорів, а й взяли активну безпосередню участь у підготовці творчих звітів, спортивних змагань, а подекуди й самі виходили на сцену як учасники.
Говорячи про фінансування галузі культури, в порівнянні з 2007 роком відбулись позитивні зміни щодо збільшення видатків на її потреби. Минулого року загальна сума бюджету становила 3451,7 тис. грн. та додатково було виділено 563,9 тис. грн., разом - 4015,6 тис. грн. Цьогоріч загальна сума становила 5849,3 тис. грн. та додатково виділено 114,3 тис. грн. і зокрема на проведення фестивалю згідно з «Програмою розвитку культури Сарненщини на 2008-2012 роки» - 154 тис. грн., що дає можливість покращити матеріально-технічну базу багатьох колективів, придбати підсилювальну та освітлювальну апаратуру, пошити нові сценічні костюми.
У ході підготовки до фестивалю в районі провели капітальні ремонти в 11 закладах культури на суму 1665,2 тис. грн. У 2007 році на ці цілі використали всього 339,2 тис. грн. За підтримки голови районної державної адміністрації Петра Рухера в спортивні кімнати закладів культури придбали сучасні спортивні тренажери й інвентар на суму 299996 грн.
Виявили й низку невирішених питань стосовно розвитку народної творчості. Це - поновлення сценічних костюмів, музичних інструментів, звукопідсилювальної апаратури, що зумовлює низький художньо-естетичний рівень багатьох аматорських колективів, їх сценічної культури. Більшість клубних закладів неспроможні сьогодні утримувати постійних керівників художньої самодіяльності, фахівців своєї справи, тому діяльність окремих аматорських колективів відбувається стихійно – від огляду до огляду, від фестивалю до фестивалю, а звідси й низька якість програм. Нерівномірно йде розвиток жанрів аматорського мистецтва. Переважають колективи вокально-хорового, розмовного жанрів, розвивається фольклорна традиція в районі, сучасна та народна хореографія. Нині не вистачає фахівців музичного, духового, драматичного жанрів, керівників академічних хорів тощо. Є очевидною проблема з репертуаром: немає нових нотних видань, якісних фонограмних записів. Огляди, що проходили впродовж року, виявили низьку культуру самих працівників культури.
Заклади культури на сьогодні - то є модель суспільства, і всі його негаразди віддзеркалюються тут з особливою гостротою. У районі йде пошук шляхів піднесення загального культурного рівня працівника культури, його авторитету, механізму позбавлення галузі від низькопрофесійних кадрів, пошуку обдарованої молоді, проведення конкурсів професійної майстерності. У черговий раз запитую себе: чи виправдані балачки окремих районних депутатів, що в час економічної кризи проведення мистецького фестивалю є не що інше, як «пир во время чумы»? На мій погляд, таких депутатів у будь-який демократичний спосіб не можна допускати до керівних крісел, блокувати на виборах, проводити антивиборчу кампанію, вести роз'яснювальну роботу серед населення. Впевнений, що це один з радикальних засобів врятувати людей від середньовічної інквізиції, темряви та невігластва.
На черговій районній сесії порадів, що весь депутатський корпус проявив здоровий глузд і проголосував за фінансування фестивалю. Від нині всіх працівників культури, аматорів мистецтва Сарненщини хочу щиро подякувати всім за підтримку, розуміння та державницький підхід до проблеми духовного оздоровлення нації через культуру, мистецтво, освіту тощо.
Завершувати статтю не хотів би на мінорних нотах. Зрештою, як стверджує популярна телеведуча, «…не все так погано в нашому домі». Хай щоб там було, а 4 грудня 2008 року хочемо подарувати населенню району, шанувальникам аматорського мистецтва свято, яке надовго, сподіваюсь, залишиться в їх пам'яті, відіграє позитивну роль у справі збереження й розвитку духовних надбань і вдосконалення роботи всіх сільських (селищних) культурно-дозвіллєвих комплексів району.
Користуючись нагодою, ще раз дякую всім учасникам фестивалю, які будуть причетні до організації головного концерту, якому передували районні огляди на місцях, колегам: методичним працівникам районного Будинку культури, центральної районної бібліотеки, директорам і викладачам музичних шкіл, завідуючим сільськими Будинками культури та клубам, викладачам загальноосвітніх шкіл району - які зробили все належне для забезпечення участі установ і закладів у творчому звіті району. Переконаний, що головним його висновком стане у 2009 році реформування галузі в організації культурологічної роботи, пов'язане в першу чергу з новими інформаційними технологіями, з новим характером цивілізаційних процесів, духовних запитів людей, їх культурних потреб.
Вважаю, що врятувати націю від духовного та інтелектуального зубожіння зможе мудрість учителя, працівника культури. А ще – талант, помножений на працю.

Віктор ТОРЧИК.

Новини: 

Схожі матеріали

Особистісно зорієнтоване навчання рідної мови та літератури є важливою проблемою сучасної середньої освіти. Над нею активно працює творча група...
Сарни - сучасне місто, в якому живуть і працюють тисячі людей. Кожен день несе нові ідеї, турботи, радість. Особливістю міста та району є не тільки...
Незадовго до Дня Незалежності виповнився рік, як виконавчу гілку влади в районі очолив Петро Рухер. З цієї нагоди з головою РДА зустрілися та...
Створити умови для утвердження верховенства права, сили закону, щоб громадяни почувалися захищеними та вільними, - покликання прокуратури. Адже саме...
Питання вдосконалення механізмів співпраці між органами самоврядування та виконавчої влади, розширення повноважень самоврядних органів, посилення їх...