Back to top

Стояти осторонь загально-громадських проблем не можна

Однією з найважливіших складових частин громадянського суспільства й демократичної правової держави політики визнають місцеве самоврядування. Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» розширив поняття терміну «місцеве самоврядування», зазначивши, що з одного боку, це гарантоване державою право, а з другого - реальна здатність територіальної громади приймати рішення, самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та законів України. Закон дав можливість набагато ефективніше розв’язувати проблеми на місцях, а головне - з’явилась певна самостійність у формуванні та використанні бюджету, виходячи з нагальних потреб територіальної громади. Про те, як розвиваються самоврядні засади в Сарнах, і розповість гість редакції, міський голова Леонтій НІКОЛАЙЧУК.

- Леонтію Сергійовичу, сьогодні розуміємо, що місцеву владу представляє місцеве самоврядування. А чим воно відрізняється від інших гілок влади, які його особливості?

- Самостійне урядування, яке сьогодні більше відоме під слово-сполученням місцеве самоврядування, стало певним визначенням поняття демократії. Саме через процедуру виборів «знизу-догори» й формується представницька влада в кожній громаді держави. І вона ж згодом формує штат виконавчих органів кожного села, селища, міста, тобто таким чином діє реалізація права більшості населення реалізувати владу. Це й називається самоврядуванням, професійне свято працівників якого в найближчу неділю будемо відзначати.
Щодо теорії місцевого самоврядування, то вона в Європі базується на положеннях Європейської хартії, ратифікованої 40 країнами. Україна ратифікувала її одинадцять років тому, й вона стала частиною українського законодавства. Більше того, у випадку розбіжностей між хартією та законами України діють положення хартії. Але реалії нашого життя такі, що ні положення хартії, ні вимоги національного законодавства в галузі місцевого самоврядування в повній мірі не виконуються. Від цього страждають інтереси територіальних громад, а значить, і місцевих жителів. Так, наприклад, хартія вимагає, щоб повноваження органів місцевого самоврядування забезпечувались відповідними фінансовими ресурсами, причому суттєва їх частина має надходити від місцевих податків, які вони можуть самостійно регулювати. Адже в європейській (тепер і українській) хартії зумисне підкреслюється, що власні повноваження органів місцевого самоврядування мають бути, за невеликими винятками, повними та виключними. Однак саме ця, одна із найактуальніших проблем місцевого самоврядування, з року в рік не виконується, хоча ця найближча до людей ланка публічної влади не лише відповідає за рівень повсякденного життя кожного, але й може розбудити державотворчу ініціативу мільйонів, радикально змінити обличчя сіл, селищ і міст.

- Які, на Вашу думку, перспективи розвитку місцевого самоврядування?

- Сьогодні не лише в західноєвропейських країнах, але й Україні набуває поширення новітня концепція місцевого самоврядування, суть якої полягає в тому, що орган місцевого самоврядування не є органом управління громадою, а структурою, що надає мешканцям публічні послуги: комунальні, освітні, медичні, адміністративні тощо. При цьому змінюється статус і громадянина, він стає клієнтом. Уже п’ятий рік чуємо обіцянки від центральних органів влади про прийняття нових законів, які б мали на меті вдосконалення національного місцевого самоврядування. Такі проекти законів уже підготовлені, але Верховна Рада їх ще не прийняла.
Щорічно вдосконалюємо міське самоврядування, використовуючи вітчизняний і законодавчий досвід територіальних громад. Так, наприклад, уже рік як працюємо з проектом «Відкрите самоврядування в Україні». Багато жителів міста, які звертались до нас у цьому році за наданням тих чи інших послуг, одержували на руки інформаційні картки, де чітко виписана вся процедура їх надання. Це значно скорочує час, який людина витрачає на вирішення того чи іншого питання.
Цього року успішно продовжували міжнародну співпрацю з двома громадами Польщі. Ці контакти особливо цінні для молодих громадян міста, які на власні очі побачили переваги життя в Європейській спільноті, змогли взяти участь у спортивних змаганнях зі своїми ровесниками з інших держав.

- То наскільки ж самоврядною сьогодні є міська громада?

- Якщо говорити про фінансовий аспект самоврядності – то він еквівалентний розміру спеціального фонду міського бюджету, тобто це ті кошти, які ми зуміли залучити шляхом розпоряджень матеріальними ресурсами міської громади. Цьогоріч він становить трохи більше 3 млн. грн. Вони спрямовані на капітальні видатки, тобто служитимуть усім або багатьом жителям міста. Так, наприклад, зробили реконструкцію вулиць Залізничної та Франка, збудували водопроводи по вул. Шевченка, Чорновола, Миру, проводили реконструкцію центральної площі, покрівель чотирьох багато-квартирних будинків (вул. Набережна, 2, 3, 4, Лисенка, 2), майже на 7 кілометрів збільшили протяжність освітлених вулиць, направляли також ці кошти й на інші об’єкти (десь до 20).
Якщо говорити про підтримку громадських ініціатив, то з приємністю хочу повідомити, що в цьому році значно більше громадян підтримали акцію «Квіткова стрічка» і такі вулиці, як Невського, Чорновола, Миру, Ш. Руставелі, Нова й багато інших у наступному, завдяки місцевим жителям, сподіваюсь, будуть майже повністю прикрашені квітами. Велика вдячність усім, хто їх вирощує на вулицях Сарн, хто робить добрі справи в інтересах інших його жителів.
Як і в попередні роки, сарненці відгукнулись на наше звернення допомогти лікувальним закладам у заготівлі картоплі. Віддаючи по декілька кілограмів, ми разом, усією громадою зібрали понад 18 т, а це значить, що лікарні на вивільнені кошти зможуть урізноманітнити харчування хворих.

- Як будуть святкувати День місцевого самоврядування в Сарнах?

- Скромно. Бо разом з позитивними напрацюваннями потрібно вирішити ще багато проблем і, в першу чергу, більш ефективного функціонування комунального господарства. Сьогодні реалії життя такі: щоб жити в громаді й мати достойні стандарти життя, не можна стояти осторонь загальногромадських проблем. Не перестаємо говорити про це на зустрічах з жителями міста, у прямих радіопередачах, на сторінках місцевих газет. Можливості нашого представницького органу – міської ради - обмежені рамками доволі скромного бюджетного фінансування. Тому всі, хто хоче мати кращий рівень організації внутріміського життя, повинен долучатися до розвитку самоврядних засад, органічно поєднувати власні з інтересами загальноміської спільноти. І головним стимулом цього процесу нехай буде любов до міста, нашої малої Батьківщини.
Зі святом місцевого самоврядування вас, дорогі сарненці!

Схожі матеріали

Від серця до серця прокладає містки допомоги та співчуття сарненський координаційний територіальний центр соціального обслуговування малозабезпечених...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
У січні ц.р. було опубліковано Указ Президента України «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Тож у...
"Вода - джерело життя" - під такою назвою в міській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 відбувся тиждень, приурочений Всесвітньому дню води. У школі активно діє...
Нині в Україні відбувається становлення нової системи освіти, у центрі уваги якої – особистість. «Освіта ХХІ століття – це освіта для людей. Її...