Back to top

Роботу знайде той, хто її шукає

P1154148.jpg

Фото Василя Сосюка.

13 січня ц.р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення». Розроблено його з метою збереження кадрового потенціалу підприємств, недопущення зростання рівня безробіття та забезпечення соціальних гарантій громадянам. Документ передбачає створення ефективного механізму підтримки працівників, які опинилися під загрозою вивільнення. Про суттєві зміни, внесені прийнятим Законом до діючих законодавчих документів, та про стан ринку праці в районі попросили розповісти директора районного центру зайнятості
Віктора ПАЦЬОЛУ.

- Вікторе Іларіоновичу, перш за все, на що спрямовані ці зміни?

- Зміни досить вагомі й зачеплять інтереси як простих громадян, так і роботодавців. Якщо раніше законодавство було спрямоване більше в соціальному напрямку, то нині він дещо змінився, враховуючи ситуацію, що виникла в економіці країни. Тож Закон суттєво змінює стереотипи щодо одержання статусу безробітного, розширює базу платників внесків, змінює їх розміри до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття тощо.

- То за яких умов людина, яка втратила роботу, може отримати статус безробітного?

- Тут хочу наголосити на такому. Особи, які звільнилися з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин або за угодою сторін, виплату допомоги по безробіттю отримуватимуть з 91 дня. Тому варто, мабуть, добре подумати, перш ніж писати такі заяви на звільнення. Крім того, Закон про зайнятість населення передбачає запровадження додаткової умови взяття на облік. Це – готовність особи до участі в загальнодержавних оплачуваних громадських роботах, що мають суспільно корисну спрямованість, відповідають потребам держави, проводяться у сфері будівництва та реконструкції спортивної, транспортної, медичної, туристичної та телекомунікаційної інфра-структури. Такі роботи можуть бути організовані також на об’єктах, пов’язаних з підготовкою та проведенням фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу. У разі відмови без поважних причин від участі в них розмір допомоги зменшуватиметься на 50% строком до трьох місяців.
Також згідно з прийнятим Законом зараз до зайнятого населення віднесли й членів особистих селянських господарств у разі, якщо робота там є для них основною. Тож уже з 13 січня ці громадяни, якщо вони перебувають на обліку в службі зайнятості, не мають права на статус безробітного. Якщо ж вийдуть із складу членів особистого селянського господарства й підтвердять це документально, то можуть бути зареєстровані як безробітні. Тому хочу проінформувати голів сільських, селищних рад про те, що віднині їм необхідно буде видавати довідки про членство в особистому селянському господарстві людини, яка має намір звернутися в центр зайнятості. При цьому, за достовірність поданих у них даних нестимуть персональну відповідальність.

- Якщо людина відмовляється від запропонованої роботи?

- У разі відмови безробітного від двох пропозицій підходящої роботи або проходження професійної підготовки, перепідготовки й ін. виплата допомоги по безробіттю йому буде припинена.

- Вікторе Іларіоновичу, нині, коли підприємства скорочують виробництво або й зупиняються, кількість людей, які шукають роботу, збільшується. Значить зростуть і витрати на виплату допомоги по безробіттю. Де братимете кошти?

У зв’язку зі складною економічною ситуацією в державі та для наповнення Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття передбачається розширити перелік страхувальників і осіб, які підлягають обов’язковому страхуванню. До останніх віднині належать і військовослужбовці, які сплачуватимуть 0,6% грошового забезпечення. Встановлені й нові розміри страхового внеску на випадок безробіття. Так, загальний становить 2,2%, у тому числі: 1,6% - для роботодавців; 0,6% - для застрахованих осіб. Розмір внесків на рівні 2,2% - для осіб, які беруть участь у страхуванні на випадок безробіття на добровільних засадах і для фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру. За ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви до центру зайнятості на страхувальника накладатиметься штраф у розмірі 10% суми страхових внесків, що підлягають сплаті за період ухилення.
У разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без відповідного дозволу Державної служби зайнятості з нього стягується штраф за кожну таку особу в двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. На заявлені вакансії в першу чергу необхідно працевлаштовувати українських фахівців. Законодавчо закріплено й право керівників районних центрів зайнятості накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи від імені Фонду.
Хочу звернути також увагу на те, що видатки Фонду на виплату допомоги по безробіттю зростатимуть, а надходження зменшуватимуться. За таких умов тимчасово не передбачається виплата одноразової допомоги для заняття підприємницькою діяльністю. Не укладатимемо й угоди на створення додаткових дотаційних робочих місць, профнавчання, громадські роботи й ін. до затвердження бюджету Фонду.

- Чи є випадки зловживань в одержанні допомоги по безробіттю?

- Є непоодинокі випадки, коли люди працюють за двома трудовими книжками, приховують або занижують доходи, тобто подають фіктивні довідки про заробітну плату й ін. Такі факти були виявлені й у подальшому їх будемо виявляти також. А згідно з новим Законом з метою оперативного реагування на порушення у сфері соціально-правових угод маємо право перевіряти достовірність даних безробітних, що надходять у службу зайнятості, шляхом обміну інформацією із Державною податковою адміністрацією та Пенсійним фондом України.

- Вікторе Іларіоновичу, кажуть, що в районі масово звільняють працівників. Чи правда це?

- Хочу запевнити, що підстав для таких чуток немає. Торік перебувало на обліку 8659 чоловік, у 2007 – 8580. На кінець минулого року на обліку було 3080 громадян, у 2007 – 2537. Щороку восени спостерігаємо ріст звернень за рахунок міграційних процесів. Люди, відпрацювавши на сезонних роботах, повертаються додому і звертаються в центр зайнятості. Масових звільнень поки що не було. Іде заплановане вивільнення працівників. Звичайно, кількість їх зростає на підприємствах, що перебувають у стані банкрутства, зокрема КП «Сарникомуненергія». 45 громадян значилось у списку на звільнення ТОВ «НДБ Експорт», що є дочірнім підприємством латвійської фірми, яка у зв’язку зі світовою фінансовою кризою зазнає збитків. Проте на 13 січня стан у колективі покращився, тому керівник ствердив про скорочення тільки 5 працівників. 50 чоловік планують звільнити у ТОВ «Селищенський кар’єр», оскільки підприємство не працює.
Спеціалісти центру зайнятості спільно з юрисконсультом упродовж грудня минулого та січня цього року провели низку упереджувальних консультацій на тих підприємствах, які інформували про заплановане вивільнення працівників. Звичайно, не відкидаємо того, що кількість незайнятих громадян зросте. Запевняю, що до цього готові. Зараз же в день реєструємо 60-70 чоловік, хоча можемо значно більше.

- Скажіть, будь ласка, чи змешується кількість вакансій і які професії найбільш затребувані роботодавцями?

- Кількість вакансій зменшилась і досить вагомо, десь до 50%. Роботодавці вичікують. Найбільше ж потрібні на ринку праці будівельники, водії, тобто працівники робітничих професій. А ще - кваліфіковані бухгалтери зі стажем . Проте хочу запевнити, що навіть і в такій складній економічній ситуації служба зайнятості працевлаштує всіх, хто звернувся сюди, щоб дійсно знайти роботу, а не перечекати чи отримати просто допомогу по безробіттю. Таким громадянам порадив би в центр зайнятості не звертатися взагалі.

Схожі матеріали

Від серця до серця прокладає містки допомоги та співчуття сарненський координаційний територіальний центр соціального обслуговування малозабезпечених...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
У січні ц.р. було опубліковано Указ Президента України «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Тож у...
"Вода - джерело життя" - під такою назвою в міській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 відбувся тиждень, приурочений Всесвітньому дню води. У школі активно діє...
Нині в Україні відбувається становлення нової системи освіти, у центрі уваги якої – особистість. «Освіта ХХІ століття – це освіта для людей. Її...