Back to top

Охорона навколишнього середовища – під прицілом прокуратури

Сарненщина - надзвичайно мальовничий край, багатий не лише лісами, водоймами, природно-заповідними ландшафтами, а й земельними ресурсами, що потребують належної охорони та раціонального використання. Отож одним із пріоритетних напрямів діяльності прокуратури району є нагляд за додержанням законодавства щодо охорони навколишнього природного середовища.

На жаль, доводиться констатувати, що порівняно з минулими роками порушення в цій сфері набувають масового характеру. «Ефектом доміно» вони тягнуть за собою порушення вимог Земельного, Лісового, Водного та Кодексу України «Про надра», містобудівного законодавства.
Найпоширенішими з них є прийняття незаконних рішень про виділення земель, самовільне зайняття ділянок, їх хижацьке забруднення та засмічення, неправомірне й нецільове використання. У районі діють такі природоохоронні суб’єкти господарювання: ДП «Сарненський лісгосп», «Клесівський лісгосп», ДП СЛАП «Сарненський держспецлісгосп», Рівненський природний заповідник, а також 7 заказників місцевого значення, пам’ятка природи загальнодержавного значення, 6 - місцевого, 10 заповідних урочищ. Так, за результатами перевірок, проведених упродовж 2 півріччя минулого року, за порушення у сфері екології до відповідальності притягнули 32 службові особи. Також із залученням працівників інспекції з контролю за використанням та охороною земель виявили низку порушень земельного законодавства. Зокрема, перевіряючи рішення деяких сесій сільських рад, встановили, що порушується встановлена законом процедура безоплатної передачі земельних ділянок у власність. Прокуратура району вносила протести на ці незаконні рішення, їх задоволено.
За прокурорського втручання відновлено та рекультивовано 5,9 га земель, що були порушені внаслідок незаконного видобутку бурштину-сирцю. Перевіркою встановлено, що в урочищі «Азалія» поблизу смт. Клесів громадяни М. і П., не маючи ліцензії на видобування корисних копалин, шляхом гідророзмиву грунту за допомогою мотопомпи кустарного виробництва незаконно видобували мінерал. У них вилучили 500 грамів янтарю. Прокуратура району порушила кримінальну справу за ч. 1 ст. 240 Кримінального кодексу України, з обвинувальним висновком направила до суду. Винуватих осіб притягнуто до кримінальної відповідальності. І такі випадки непоодинокі. Приміром, громадянин 3. за попередньою змовою з невідомими особами на землях Рівненського природного заповідника, а саме на полі № 7 урочища «Баньки» Карасинського лісництва, мотопомпою для подачі води під тиском незаконно видобував сонячний камінь. Правопорушника затримали на місці, проти нього порушили кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 240 Кримінального кодексу України, а саме незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення на території природно-заповідного фонду. Вироком суду порушника притягнули до кримінальної відповідальності. А в громадян П. і Д., які неподалік щебеневого заводу відокремленого структурного підрозділу «Клесівське кар’єроуправління» займалися незаконним видобутком бурштину, вилучили кілограм мінералу. Рішенням Сарненського місцевого суду їх засуджено за ч. 1 ст. 240 КК України та призначено покарання у вигляді штрафу.
Крім того, прокуратура встановила, що в ряді підприємств мають місце суттєві порушення Закону України «Про відходи». Зокрема сховища отрутохімікатів не огороджені, а подекуди напівзруйновані, попереджувальні знаки не встановлені, дахи будівель діряві, бракує індивідуальних засобів захисту для працівників господарства, немає охорони об’єктів і плану дій персоналу на випадок аварійних ситуацій... Посадових осіб притягнули до дисциплінарної відповідальності.
Загалом за півріччя за наслідками перевірок, проведених у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів у сфері екології, прокуратура району внесла 18 приписів і подань, задовольнила 20 протестів. Стосовно охорони навколишнього природного середовища та земельних відносин подано 5 позовів, які задоволено в повному обсязі. За актами прокурорського реагування відшкодовано 186 тис. грн. Торік правоохоронні органи району порушили 30 кримінальних справ щодо незаконного видобутку бурштину-сирцю. Правопорушників притягнули до кримінальної відповідальності.
Цей промисел на території району є найголовнішою та найактуальнішою з природоохоронних проблем. Адже внаслідок цього на землях сільськогосподарського та лісогосподарського призначення псуються лісові насадження, страждають флора й фауна, грунти стають непридатними для цільового використання. Затримані ж за незаконний видобуток мінералу мешканці району зде-більшого відбуваються легким покаранням - мізерними штрафами, тож і далі продовжують цим займатися. Враховуючи розмір штрафних санкцій, виховна та превентивна роль покарань є вкрай низькою і не впливає належно на свідомість правопорушників…
Весь комплекс питань, пов’язаних із наглядом за дотриманням природоохоронного законодавства, і надалі залишатиметься в центрі підвищеної уваги прокуратури району як один з основних пріоритетів у роботі, на чому постійно наголошує прокурор району, радник юстиції Володимир Питель.
Андрій ТАРГОНІЙ.

Новини: 

Схожі матеріали

З настанням перших, весняних днів на вулиці з’являться юрби дітей. Кожен учень повинен пам’ятати, що, вийшовши з дому, він автоматично стає учасником...
У громадській свідомості вандалізм і донині виглядає як неосмислена й немотивована поведінка. Однак психологи, які останніми роками впритул зайнялися...
З метою запобігання надзвичайним подіям і посилення контролю за дорожнім перевезенням небезпечних вантажів, експлуатацією транспортних засобів, що...
У розпалі сезон заготівлі ягід. Хай здійснюються сподівання тих, хто запланував поповнити свій і бюджет району. Заодно хочу застерегти тих, хто...
Літо асоціюється в нас з періодом відпусток і виїздів на відпочинок. Проте в цей час найчастіше спостерігається найбільший підйом захворюваності...