Back to top

Доплата дітям війни – проблема загальнодержавна

Навколо виплати заборгованості надбавок дітям війни в Сарнах зчинився справжнісінький бум, підігрітий чутками про те, що в деяких районах ці кошти вже виплачують. Пенсіонери, зараховані до цієї категорії, звертаються до районного суду із позовними заявами до управління Пенсійного фонду в Сарненському районі, сподіваючись, що судове рішення пришвидшить отримання жаданої доплати. Своїм баченням вирішення непростої ситуації поділилась з читачами «Сарненських новин» начальник управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Тетяна ЄЛІСЕЄВА.

- Тетяно Олександрівно, у редакцію «Сарненських новин», до управління Пенсійного фонду України в районі, районного суду звертаються чимало пенсіонерів, які мають статус дітей війни. Чим, на Вашу думку, це викликано?

- Закон України «Про соціальний захист дітей війни» прийняли в листопаді 2004 року. Нагадаю, тоді саме відбувалися вибори Президента України та нардепів до Верховної Ради України, тому окремим політикам дуже хотілося завоювати голоси виборців. Закон мав бути введений у дію з 1 січня 2006 року. Проте Законом України «Про Державний бюджет на 2006 рік» дію статті 6 Закону України «Про со-ціальний захист дітей війни», що передбачає виплату надбавки дітям війни в розмірі 30% мінімальної пенсії, зупинено. Закон України «Про Державний бюджет на 2007 рік» (голова Верховної Ради О.О. Мороз, Кабмін очолював В.Ф. Янукович) знову зупинив дію цієї статті та встановив, що у 2007 році надбавка виплачується дітям війни, які є інвалідами, у розмірі 50% від надбавки, встановленої для учасників війни. У законі України «Про Державний бюджет на 2008 рік» (голова Верховної Ради А.П. Яценюк, Прем’єр-міністр Ю.В. Тимошенко) стаття 6 викладена в новій редакції, якою передбачено, що підвищення пенсії дітям війни ви-плачується в розмірі надбавки, встановленої для учасників війни (це 10% прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян).
Упродовж цих років жодна з політичних партій - а вони, як бачите, були задіяні майже всі - не дуже переймалася правильністю прийняття своїх рішень. Але варто було комусь не пройти до влади, як відразу стають на захист інтересів людей лише з однією метою – щоби на наступних виборах не втратити голоси виборців, здобути їх прихильність. А передвиборча кампанія не за горами: розпочинається в липні цього року. Як на мене, питання відносно дітей війни є більш полі-тичним, ніж соціальним, і підняте саме в той час, коли вигідне політичним партіям у підготовці до чергових виборів.

- Але ж Конституційний суд України визнав положення стосовно виплат дітям війни, прийняті в Законах України про Державний бюджет України на 2007,2008 роки, неконституційними…

- Дійсно, Конституційний суд України 9 липня 2007 та 22 травня 2008 років визнав ці положення неконституційними. Але ж саме Конституційний суд повинен був у своєму рішенні визначити порядок і строки його виконання та покласти на відповідні державні органи обов’язок це забезпечити. При цьому вони зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень і в спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Саме на виконання рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 р. № 10 рп/2008 р. Кабінет Міністрів України 28 травня 2008 року постановою № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (пункт 8) встановив, що дітям війни підвищення до пенсії виплачується в розмірах: з 22 травня – 48,10 грн.; 1 липня – 48,2 грн.; 1 жовтня – 49,8 грн. Ця постанова не визнана неконститу-ційною і вступила в дію. Тобто Конституційний суд України, вказавши початок, не довів справу до логічного завершення, залишивши колізію в законодавстві, що дає можливість приймати двозначні рішення.
Управління Пенсійного фонду України проводило виплату надбавок дітям війни саме в тих розмірах, які передбачені постановами Кабінету Міністрів України й профінансовані державним бюджетом.

- Чи може ця надбавка компенсувати моральні втрати дітям війни?

- Діти війни, звичайно, є потерпілими й заслуговують на компенсацію за своє важке дитинство. Але як бути з іншими категоріями пенсіонерів? Приміром, ветерани війни працювали на полях, вирощували хліб для солдатів, на заводах цілодобово стояли біля верстатів. Чому вони повинні отримувати меншу доплату до пенсії, ніж діти війни? Так само й учасники бойових дій, які зі зброєю в руках захищали Батьківщину? Чому розмір надбавки дітям війни має бути прирівняний до інвалідів Великої Вітчизняної, яких лишилося в районі одиниці і які досі відчувають біль від поранень, ходять з осколками в руках, ногах? Майже всі пенсіонери в районі мають пільги та статус потерпілих: інваліди Великої Вітчизняної війни, учасники бойових дій, ветерани, діти війни, репресовані та реабілітовані, колишні в’язні концтаборів, інваліди та потерпілі внаслідок аварії на ЧАЕС… І, на мою думку, якщо треба переглядати розмір доплат, то абсолютно для всіх категорій пенсіонерів, а не окремо взятих. Але як визначити ту межу соціальної справедливості в грошовому виразі для всіх?

- Чимало пенсіонерів звернулися до районного суду з позовними заявами щодо виплати заборгованості по надбавках дітям війни. Є рішення на її користь. Як Ви прокоментуєте цю ситуацію?

- Постанови місцевих районних і Рівненського окружного адміністративного судів, якими управління Пенсійного фонду зобов’язали нарахувати й виплатити надбавку дітям війни, не означають, що одразу ж будуть виконані. Ці рішення будуть оскаржені в апеляційному порядку у Львові та в касаційному - у Києві. Пенсійний фонд не може самостійно, без надходжень коштів від Державного бюджету України, вирішити таке питання. Саме тому працівники управління будуть діяти на правах повноважень і функцій, визначених Положенням про управління Пенсійного фонду.
До слова, виплат надбавок дітям війни за рішеннями судів у районі не проводили.

- А чи можливе взагалі виконання рішень судів управлінням Пенсійного фонду?

- Нині це нереально. Кошти в Державному бюджеті на 2009 рік передбачені лише на виплату надбавки дітям війни в розмірі 49,8 грн. щомісячно. Отож виплата заборгованості за 2006, 2007, 2008 роки цьогоріч призведе лише до чергового дефіциту бюджету. А це, у свою чергу, – до невиплати заробітної плати бюджетникам, пенсій. Тим часом у районі проживають понад 25 тисяч пенсіонерів, яким щомісячно в середньому виплачуємо 19,5 мільйона гривень. Ми, наприклад, прорахували, що коли 7567 дітям війни (а саме стільки їх на Сарненщині) виплатити ту надбавку за 2006-2008 роки, на яку вони пред’являють свої права, то всім іншим категоріям пенсіонерів не буде чим виплачувати пенсію взагалі. Тому будь-яке блокування рахунків Пенсійного фонду не призведе до покращання ситуації і не вирішить проблему, а лише збільшить соціальне невдоволення й напругу в державі.
Піти на емісію держава не зможе. Додатковий випуск (друкування) грошей порушить і так неста-більний баланс державного бюджету, призведе до чергового підвищення цін, інфляції.

- Чи можете щось порадити дітям війни?

- Кожна людина має право на своє волевиявлення. Хочуть пенсіонери звертатись до суду - що ж, у них є на це право. Однак наголошу, що ця проблема є загальнодержавною. Саме тому Голова Верховної Ради України Володимир Литвин на засіданні Погоджувальної ради представників депутатських фракцій у Верховній Раді України 12 січня 2009 року доручив голові Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці Василь Харі невідкладно розібратись у ситуації стосовно дії статті 6 Закону України «Про со-ціальний захист дітей війни» з урахуванням рішень Конституційного суду України.
Крім того, 4 березня ц.р. Володимир Литвин надіслав голові Комітету Верховної Ради України в справах ветеранів, пенсіонерів та інвалідів Валерію Сушкевичу письмове доручення розглянути питання законодавчого врегулювання відновлення дії статей 5 і 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 і поінформувати Верховну Раду України про прийняте комітетом рішення.
Хочу надіятись, що колізію в законодавстві вирішать шляхом прийняття законних рішень на державному рівні для всіх дітей війни, незалежно від їх звернень до суду.

Схожі матеріали

Від серця до серця прокладає містки допомоги та співчуття сарненський координаційний територіальний центр соціального обслуговування малозабезпечених...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
У січні ц.р. було опубліковано Указ Президента України «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Тож у...
"Вода - джерело життя" - під такою назвою в міській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 відбувся тиждень, приурочений Всесвітньому дню води. У школі активно діє...
Нині в Україні відбувається становлення нової системи освіти, у центрі уваги якої – особистість. «Освіта ХХІ століття – це освіта для людей. Її...