Back to top

«Органи державного контролю, виконавчої влади та місцевого самоврядування

000144.jpg

Фото Василя СОСЮКА.

не вживають достатніх заходів для забезпечення законності»

На початку року прийдешнього зазвичай підбивають підсумки минулого. Щоб дізнатися про стан криміногенної обстановки, протидію злочинності у 2009-ому, зустрілися з прокурором району Володимиром ПИТЕЛЕМ. А позаяк притчею во язиціх нині є вибори Президента України, то перше питання, звісна річ, саме про це.

- Володимире Андрійовичу, чи вплине на вашу роботу зміна політичної сили біля керма держави?

- Аж ніяк. Адже завдання прокуратури як державної інституції - нагляд за додержанням законів щодо захисту прав і свобод громадян та інтересів держави. Тому зміна керманича держави не вплине на об’єктивність і принциповість розгляду порушень і зловживань як з боку пересічних громадян, так і посадових осіб.

- А загалом що вдалося зробити у 2009-ому?

- Чимало. По-перше, уникнути умисних (у 2008 - 2) і вбивств з необережності (у 2008 - 2), тяжких тілесних ушкоджень зі смертельними наслідками (у 2008 - 5). Прикро, та, разом з тим, не відповідає вимогам сьогодення стан роботи Сарненського РВ УМВС України в Рівненській області щодо профілактики злочинів, насамперед учинених неповнолітніми та проти власності. Судіть самі: кількість крадіжок особистого майна зросла на 159,6%. До того ж, упродовж року 38 злочинів вчинили неповнолітні, що на 90% більше, ніж у попередньому. За допущені недоліки та прорахунки за ініціативою прокуратури притягнули до відповідальності 19 працівників міліції, на облік поставили 23 укриті злочини.
Торік у сфері нагляду за додержанням законів щодо захисту прав і свобод громадян та інтересів держави порушили 24 кримінальні справи. На усунення виявлених порушень внесли 233 приписи та подання. За результатами їх розгляду до відповідальності притягнули 318 посадових осіб. До слова, в їх числі 41 працівник контролюючих органів. До бюджетів різних рівнів і фондів соціального спрямування відшкодовано 4 млн. 262 тис. грн.
Хочу наголосити, що реагування прокуратури району на допущені порушення та зловживання з боку посадових осіб, у тому числі державних службовців, залишається принциповим. Підтвердженням цьому - порушення 9 кримінальних справ у сфері державної та комунальної власності, банківській, агропромислового комплексу.
Прикладом проведеної роботи є виявлення порушення законодавства про бюджетну систему. Зо-крема встановлено, що громадянка В., працюючи начальником відділення зв’язку с. Ясногірка ЦПЗ № 5 м. Сарни Рівненської дирекції УДППЗ «Укрпошта», будучи матеріально відповідальною особою, привласнила кошти, призначені на виплату соціальної допомоги жителям села, на загальну суму 57783,37 грн. Прокуратура порушила кримінальну справу за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 Кримінального кодексу України. Нині її з обвинувальним висновком направили до суду.
Також виявили суттєві порушення у сфері додержання законодавства про банки й банківську діяльність. Приміром, Юлія Д., працюючи старшим кредитним експертом одного з банків, щоб заволодіти коштами установи, шляхом зловживання своїм службовим становищем скористалась особистими даними клієнта й оформила кредитний договір на ім’я Романа Х., внаслідок чого незаконно отримала 14 тис. грн., які в подальшому використала на власні потреби. Прокуратура порушила кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, яку суд уже розглянув з постановленням обвинувального вироку.

- Які питання є пріоритетними в роботі прокуратури?

- Пріоритетними напрямками були й залишаються нагляд за додержанням законодавства про охорону здоров’я та навколиш-нього природного середовища, прав неповнолітніх, оплату праці. Щодо останньої постійно проводимо відповідні перевірки. Їх результатом є поновлення законних прав працівників на отримання заробітної плати. Саме за нашого втручання виплачено 975 тис. грн. зарплатні. Тим часом заборгованість з її виплати в районі продовжує зростати й за станом на 1 січня становила понад 800 тис. грн., що, на мою думку, свідчить про незадовільну роботу в цьому напрямку районної комісії з питань заробітної плати, праці та соціальної політики.

- Але ж не тільки працюючі потребують захисту своїх прав…

- Розумію, на що натякаєте. Захист прав пільгових категорій громадян не залишаємо поза увагою. За результатами проведених прокуратурою впродовж 2009 року перевірок у сфері соці-ального захисту цих громадян порушена 1 кримінальна справа, внесено 28 приписів і подань, завдяки яким пенсіонерам, інвалідам та іншим незахищеним верствам населення виплачено 768 тис. грн.
Також перевірили додержання районним центром зайнятості вимог Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування на випадок безробіття» під час реєстрації громадян і здійсненні виплат соці-альної допомоги.
При цьому встановили, що Анатолій С., будучи зареєстрованим як приватний підприємець у РДА, подав до Сарненського районного центру зайнятості завідомо неправдиву інформацію про те, що він не є суб’єктом підприємницької діяльності, внаслідок чого отримав статус безробітного та незаконно привласнив грошову допомогу по безробіттю в сумі 3676 грн. 63 коп. За таких обставин прокуратура порушила кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 191 Кримінального кодексу України. Суд справу роз-глянув із винесенням вироку.
В інтересах дітей війни заявлено 10 адміністративних позовів про щомісячне нарахування соці-альної допомоги до пенсії на загальну суму приблизно 40 тис. грн. Усі вони розглянуті, задоволені, проте, з огляду на оскарження Пенсійним фондом судових рішень, ще не виконуються.
Принагідно зауважу, що передумовою вчинення цих злочинів і правопорушень є здебільшого споглядацька позиція та низька ефективність роботи контролюючих органів, яких у районів функціонує нині 23.
Під пильним контролем перебуває сфера охорони прав неповнолітніх. Торік порушили 4 кримі-нальні справи, до відповідальності притягнули 23 посадові особи, поновили права 184 неповнолітніх. Наприклад, виявили випадок спричинення батьком тілесних ушкоджень малолітньому Максиму М. Він умисно завдав своєму дворічному синові декілька ударів рукою по сідницях, у потилицю. Синці та садна правої вушної раковини, гематоми обох сідниць судово-медичний експерт визначив як легкі тілесні ушкодження з короткочасним розладом здоров’я. Беручи до уваги, що дитина перебуває в залежності від батька, на захист його прав стала прокуратура, порушивши стосовно Миколи М. кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 125 КК України. Вироком суду горе-батька визнано винним і призначено покарання - 2 роки обмеження волі з іспитовим строком 3 роки.
Загалом за 12 місяців минулого року з метою захисту конституційних прав громадян та інтересів держави прокуратура ра-йону пред’явила позовів на 842 тис. грн. Зокрема в порядку ци-вільного судочинства - на 248 тис. грн., господарського - 139 тис. грн., адміністративного - 139 тис. грн. Більшість з них задоволена та перебуває на примусовому виконанні.
А ще підтримали державне обвинувачення у 253 кримінальних справах, які розглянув Сарненський районний суд, у 201 - з винесенням вироків. Ними за вчинення злочинів засуджено 232 особи, з них 75 - тяжких.
Крім цього, здійснені перевірки додержання вимог Закону України «Про звернення громадян» у міській і районній радах, районній державній адміністрації, інших органах державної влади та місцевого самоврядування. Фінал їх невеселий: внесено 11 подань і приписів, до відповідальності притягнуто 3 посадові особи.

- Виходить, державні службовці не зовсім законослухняні…

- Так і виходить. Бо, підсумовуючи сказане, мушу зазначити, що перераховані порушення стали можливими і через невжиття в повній мірі органами виконавчої влади та місцевого самоврядування достатніх заходів забезпечення законності в районі.

Схожі матеріали

Від серця до серця прокладає містки допомоги та співчуття сарненський координаційний територіальний центр соціального обслуговування малозабезпечених...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
У січні ц.р. було опубліковано Указ Президента України «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Тож у...
"Вода - джерело життя" - під такою назвою в міській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 відбувся тиждень, приурочений Всесвітньому дню води. У школі активно діє...
Нині в Україні відбувається становлення нової системи освіти, у центрі уваги якої – особистість. «Освіта ХХІ століття – це освіта для людей. Її...