Опубліковано Анатолій Кардаш
Позавчора на черговому засіданні колегії РДА підбили підсумки виконання Програми економічного та соціального розвитку району в минулому році.
Насамперед голова РДА Петро Рухер привітав присутніх з нагоди Дня захисника Вітчизни та побажав усіляких гараздів. Піднесений настрій не минув і під час виступів доповідачів про роботу галузей економіки та соціальної сфери у 2009 році. Адже загалом район спрацював значно краще, ніж сусідні, й за основними показниками діяльності впевнено лідирує в області.
Так, перший заступник голови РДА Сергій Потапович детально проаналізував річну роботу галузей господарчого комплексу. Вона ускладнилася внаслідок світової фінансово-економічної кризи. Однак колективи підприємств, їх керівники, а також органи виконавчої влади та місцевого самоврядування доклали багато зусиль, щоб мінімізувати вплив кризових явищ, зберегти робочі місця, стабілізувати й поступово нарощувати обсяги виробництва. Зокрема в промисловості вони зросли вдвічі. Темпи спаду в порівнянні з минулим роком скоротились на 40% і в грудні були на 7,2 відсотка нижчі середніх по області. Зростання ж виробництва забезпечили в галузі машинобудування й обробки металу - на 18%, у деревообробній – на 14,7%, що значно вище запланованого. І в агропромисловому комплексі зберегли позитивну динаміку виробничого розвитку: отримали продукції на 0,6% більше, ніж у 2008 році, у той час як по області зафіксовано 3,6% спаду. Поголів’я ВРХ зросло на 6,9%, свиней – на 2,7%.
У будівництві обсяг підрядних робіт зменшився на 42,5%, однак серед Поліських ра-йонів Сарненщина лідирує за показниками їх виконання. Прямих іноземних інвестицій у господарчий комплекс залучили 9,3 млн. доларів США, що майже на рівні благополучного 2008 року. Оновили або вдосконалили виробничі потужності в ТОВ «Вирівський кар’єр», «Технобуд», «Селищенський гранкар’єр», «НДБ-Експорт», на Сарненському хлібозаводі, ПОГ «Журавушка». У районі середньомісячна заробітна плата збільшилась на 7,6% до 1488,46 грн., що перевершило рівень, намічений Програмою економічного розвитку краю. Детальний звіт про хід виконання цієї програми був опублікований у «Сарненських новинах», тож з досягненнями, проблемами й основними цілями розвитку району на нинішній рік мали змогу ознайомитись не тільки члени зібрання, а й широкий загал читачів.
Про підсумки роботи галузей гуманітарної сфери у 2009 році та завдання на 2010-й ґрунтовно розповіла заступник голови РДА Тетяна Сухарєва. Вона констатувала виконання та перевиконання річних завдань. Зокрема розширилась мережа дошкільних закладів: відкрили дитсадок у Карпилівці, додаткові групи в таких же закладах Сарн, Орлівки, Тріскинь. Охоплення дошкільною освітою в районі становить 33,1% від усієї кількості дітей, що на 1,5% більше, ніж у 2008 році. У 55 загальноосвітніх навчальних закладах нині здобувають знання 16010 дітей, працюють 1623 педагоги. До Інтернету підключені 53 освітні установи, шкільними автобусами підвозять на заняття понад тисячу учнів. У двох будинках дітей і молоді в гуртках займаються 1935 школярів. У ДЮСШ сім видів спорту опановують 683 вихованці, філії цього закладу є в 11 селах. Зросла кількість школярів, які залучені до досліджень Малої академії наук, минулоріч 11 з них стали переможцями та призерами обласного етапу-конкурсу робіт.
Усього за кошти районного бюджету в закладах освіти виконали підрядних робіт з реконструкції та ремонту будівель на суму 5472 тис. грн. Завершили спорудження першої черги Тинненської школи. Зведений річний бюджет освітянської галузі становив 94,5 млн. грн., що на 10,2 млн. більше попереднього.
На утримання системи охорони здоров’я в районі витратили 37,6 млн. грн., що на 3,8 млн. більше, ніж у попередньому році. Продовжується реконструкція казарми колишньої військової частини під терапевтичний корпус ЦРЛ на сто ліжок. Спорудили шатровий дах центральної поліклініки, замінили теплові мережі лікарень у Сарнах і Степані. Реалізовується сім програм з охорони здоров’я, на їх заходи використано 353,6 тис. грн. з районного бюджету та 64 тис. грн. – з місцевих. Лікарі впровадили 21 нову методику діагностування та лікування хвороб. За рік здійснили 23021 виїзд для надання екстреної та невідкладної медичної допомоги. Скоро планують ввести в експлуатацію амбулаторію в Ясногірці, добудувати таку ж установу у Великому Вербчому й реконструювати приміщення в Цепцевичах.
Зросло фінансування й галузі культури: туди спрямували 9,5 млн. грн., або на 12,5% більше, ніж попереднього року. У п’ятьох будівлях зробили капітальні ремонти. Відкрили нові клуб у Довгому та бібліотеку №1 в Сарнах. На 131,3 тис. грн. придбали музичних інструментів та обладнання для клубних установ. Запам’яталися культурно-масові заходи 2009 року: перший обласний фестиваль «Нові танці року», народне свято «Купальська ніч», відзначення 380-річчя с. Кузьмівка, 35-річчя Сарненського історико-етнографічного музею та інші. 29 аматорських колективів переатестувалися, підтвердивши високе звання народних або зразкових. Три з них: фольклорно-етнографічний колектив «Криниченька» з Великого Вербчого, гурт «Троян» з Люхчі та троїсті музики з Рудні-Карпилівської – з успіхом виступили на фестивалі народної творчості в Києві. Чотири бібліотеки взяли участь у проекті комп’ютеризації «Бібліоміст», який впроваджується міжнародними організаціями. При ПШБ у Цепцевичах створили інформаційно-комп’ютерний центр у рамках проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», що реа-лізовує Програма розвитку ООН. За рік від надання платних послуг культосвітніми установами надійшло 312,2 тис. грн.
Управління праці та соціального захисту населення за рік прийняло 63327 громадян, призначило 18282 допомоги, субсидії, компенсації. Виконали графік оздоровлення потерпілих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, таких людей 6708, або на 22% більше, ніж у попередній рік. Забезпечили безкоштовними санаторно-курортними путівками 93 ветерани війни й інваліди.
У районі проводилась робота, направлена на реалізацію державної політики щодо сім’ї, дітей і молоді, розвитку спорту та пропагування здорового способу життя. З цією метою організували 33 спортивно-масові та 24 молодіжні заходи. Зареєстрували спортивні клуби «Темп» (Корост), «Гарт» (Велике Вербче») та баскетбольний «Будсервіс» (Сарни). Спорудили майданчики: футбольний - у Великому Вербчому, волейбольні - у Бутейках й Одринках.
Служба в справах захисту дітей РДА за ухиляння батьків від виконання обов’язків з виховання й утримання синів і дочок із сімейного середовища вилучила й влаштувала в державні заклади 19 дітей. Зменшилась кількість соціально неблагополучних сімей: за минулий рік позбавили батьківських прав 9 осіб проти 22 у 2008-ому. У районі створили три прийомні сім’ї. Провели п’ять засідань робочої групи щодо роботи з сім’ями, які опинились у складних життєвих обставинах. Таких родин на обліку в місцевому банку даних перебуває 79. Центр соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді виконує програму з надання стипендій учням і студентам з багатодітних малозабезпечених родин, які проживають у складних умовах. За рік сотні її виплатили 40 тис. грн. Також надали 2506 послуг молодим людям з вадами здоров’я. У цілому минулоріч забезпечили збереження та розширення мережі соціально-культурних закладів, їх належне функціонування.
Успішно виконали бюджет району з власних доходів. Про це інформувала начальник фінансового управління РДА Тетяна Коханевич. У порівнянні з попереднім роком ріст надходжень становить 1596,4 тис. грн., або 3,6%. І з власних доходів загального фонду досягли перевиконання на 1287,1 тис. грн., що на 386,5 тис. більше показника 2008 року. Найвищий рівень зростання бюджету забезпечила Вирівська сільрада (157,9%) за рахунок позапланового надходження плати за надра місцевого значення. І виконання частини бюджету з власних доходів забезпечили за всіма 19 джерелами надходжень. З державного бюджету отримали дотацію вирівнювання повністю.
Виступаюча доповіла про суми видатків на утримання установ соціально-культурної сфери, соціальний захист населення, органів місцевої влади тощо. Зокрема найбільші вони у фінансуванні установ соціально-культурної сфери – 136327,5 тис. грн.
Петро Рухер у заключному слові зазначив, що за рік чималу системну роботу з подолання кризових явищ в економіці здійснила створена робоча група РДА. Жодне підприємство не залишилось поза її увагою. І вже з серпня почався ріст промислового виробництва. Так найкраще в області здійснили продаж землі несільськогосподарського призначення, завдяки чому до бюджету надійшло понад 3,8 млн. грн., першими ініціювали програму електрифікації новозбудованих вулиць, подвоїли кількість шкільних автобусів. На черзі - добудова школи в Тинному, дороги до цього села через Чудель, закінчення реконструкції колишньої військової казарми під терапевтичне відділення ЦРЛ, амбулаторії в Ясногірці та інших об’єктів. Керівник РДА подякував усім за наполегливу роботу й висловив упевненість, що і в нинішньому зроблять не менше, адже передумови для цього є. На завершення зібрання нагородили кращі підпри-ємства, організації, установи почесними грамотами РДА. А спортивним сільським клубам: «Темп» (Корост), «Козак» (Стрільськ), «Случ» (Тинне) - й колективам-переможцям конкурсів зі спорту урочисто вручили дипломи.