Опубліковано Світлана Ляшко
Автор фото Василь Сосюк.
На початку грудня світова громадськість відзначає Міжнародний день боротьби зі СНІДом –
хворобою, що не знає кордонів, і зупинити її можна тільки спільними зусиллями влади, лікарів, кожного з нас. Щодня ця безжальна недуга забирає тисячі жителів, а ризику захворіти піддаються всі громадяни. Статистика фіксує страшні цифри зростання кількості хворих і Україна, на жаль, у цьому списку в числі перших. Не варто думати, що це лихо обмине нас, обійде, не можна покладатися на долю, треба знати про СНІД усе, щоб уберегтися самому й уберегти своїх близьких від небезпеки.
З метою профілактики захворювання, аби донести до людей якомога більше інформації про хворобу та як уникнути її, працівники районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді, районної організації Товариства Червоного Хреста разом з медиками проводять різноманітні заходи, як серед молоді, так і з дорослими. А 1 грудня вже традиційно відбувся відеосемінар, на який запросили учнів, студентів навчальних закладів району. Пройшов він у районному Будинку дітей і молоді. Організатори – районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді за підтримки відділів культури й туризму, охорони здоров’я, освіти РДА, Будинку дітей і молоді – запропонували присутнім відеофільми про ризик захворіти на СНІД через нерозбірливі статеві зв’язки, і не тільки. Адже, навіть у звичайній процедурі, такі, як манікюр чи пробивання вух, може чатувати небезпека, якщо не дотримувати елементарних санітарних норм. Виступили перед присутніми агітбригада Кричильської загальноосвітньої школи (педагог Галина Кика) і солісти гуртка естрадної пісні ВПУ-22 (керівник Василь Сергійчук). Завідувач інфекційним відділення ЦРЛ Михайло Петруняк розповів про такі поняття, як вірус імунодефіциту людини і синдром набутого імунодефіциту.
- Захворювання це виявили й почали досліджувати недавно – у 80 роках минулого століття, - наголосив лікар. – І уже нині в Україні воно набуло статусу епідемії. Найбільше хворих у південних областях. Всього ж в Україні 160 тисяч людей з цим страшним діагнозом. Але, на жаль, їх набагато більше. У Рівненській області перший випадок зафіксували в 1992 році, у районі – 1994. Нині на Рівненщині проживає до 1000 ВІЛ-інфікованих, на Сарненщині – 14, з них двоє діток.
СНІД - це не тільки медична проблема, а й соціальна. В області та районі з 2004 року діє програма боротьби з ВІЛ-СНІДом. У районі працює кабінет «Довіри», де безкоштовно кожен з нас може обстежитись. Ця процедура анонімна. Не варто забувати, якщо хворобу діагностувати на ранній стадії, боротися з нею можна успішно. Наковці не полишають надій знайти ефективний препарат для лікування ВІЛ-СНІДу. Лікар-нарколог ЦРЛ Любов Левкут звернула увагу молоді на те, що дуже багато наркоманів хворіють на ВІЛ-СНІД. Закликала юнаків і дівчат не спокушатися на вседозволеність у стосунках, не захоплюватись спиртним, цигарками, що рано чи пізно може призвести й до наркотиків, а значить і до ризику захворіти на СНІД.
Неабияку роль у вихованні дітей має відіграти позитивний приклад батьків. Уже в сім’ях повинні прививати хлопчикам і дівчаткам основи здорового способу життя. На жаль, часто буває, що саме найрідніші люди, палячи цигарки, вживаючи алкоголь, зовсім забувають, що поруч діти, яким більше потрібні увага й турбота, а не лайка п’яних батька чи то й матері. Тож з метою профілактично-виховної роботи з батьками щодо запобігання виникнення конфліктних ситуацій у сім’ях, негативних проявів (тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії) в дитячому та молодіжному середовищі працівники районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді, служби у справах дітей РДА, фельдшери наркологічного кабінету ЦРЛ проводять зустрічі в трудових колективах. Уже побували на заводі металевих конструкцій, відділеннях Укрпошти, де слухачами були понад 100 чоловік.
Варто зауважити, що працівники районного центру СССДМ, який очолює Світлана Садовніч, постійно проводять відеосемінари в навчальних закладах району під час яких школярі подивились уже відеофільми «Генофонд нації», «СНІД стосується кожного», «Здоров’я і куріння», роздають тематичні матеріали. З початку року відбулось 76 таких зустрічей. Працівники центру часті гості й на загальношкільних батьківських зборах, де піднімають питання підліткової злочинності, а психолог проводить бесіди на теми «Як можна допомогти дитині добре поводитись», про недопустимість паління перед дітьми тощо.