Опубліковано Ольга ЛОТОЦЬКА
Тутовицька сільська рада, куди входить п’ять населених пунків із загальною чисельністю населення 6 464 особи, є найбільшою в районі.
Минулої середи тут відбулась виїзна колегія райдержадміністрації. Розпочали відвідини із осередку знань і творчості села Чемерне - ЗОШ І-ІІ ст. Звернувшись до присутніх з вітальним словом, директор Марія Цуман поінформувала, що наразі тут здобувають освіту 166 дітей, яких навчають 16 педагогів. Колектив творчий, вчителі заповзятливо втілюють у життя всі освітні програми. Проблема закладу - використання в навчально-виховному процесі сучасних педагогічних технологій. Вчитель початкових класів Оксана Серветник поінформувала, що над впровадженням елементів особистісно-зорієнтованого навчання цілеспрямовано працюють вчителі Надія Бруяка, Світлана Жученя, Оксана Нікітчук, Микола Хомич. У 2008 році на базі школи пройшов обласний семінар з української мови, а цьогоріч – засідання директорів освітніх округів району, де розглядали питання «Особистісно зорієнтованне навчання – шлях у майбутнє чи утопія».
Школа діє в пристосованому приміщені, свого часу тут провели капітальний ремонт, а цьогоріч – замінили електропроводку, збудували надвірну вбиральню, підвели в приміщення воду, встановили умивальники та фонтан для питтєвої води. У закладі освіти гарно облаштовані класи, кімната української вишивки, де представлені старовинний одяг, домоткані рушники, килими, вишиванки. Збирали народні експонати всією шкільною родиною, залучали рідних і друзів, а нині з гордістю показують речі народного вжитку всім, хто завітає до їх освітнього округу.
Стіни дев’ятирічки прикрашають державна символіка, стенди з цікавою та корисною для учнів інформацією. Діє фотовиставка «Шкільне життя вирує», де зафіксовані епізоди виховних і культурно-масових заходів. Аби вберегти учнів від недуг осінього-зимового періоду, оформили та вивісили на загал шкільну газету «Профілактика грипу». Віршованими рядками розповіли школярі про найбільшу проблему – двозмінне навчання, вирішити яку можна, зробивши реконструкцію незадіяної будівлі дитсадка.
Дійсно, підкреслив голова РДА Анатолій Остапчук, вустами дітей говорить істина. Тому влада активно сприятиме початку реконструкції вже в новому році, аби учні отримували знання в хороших умовах.
Наступним оглядовим об’єктом був клуб. Дозвілля молоді організовує тут Тетяна Сафонова. Цьогоріч у закладі зробили поточний ремонт, є спортивна кімната, де місцеві жителі займаються на сучасних тренажерах, грають у шахи, шашки, теніс. За участю активістів відзначають державні свята, День села. Безумовно, кожен сілький голова зобов’язаний створювати людям найкращі умови для відпочинку. А працівники закладів культури у свою чергу якнайчастіше організовувати культурно-масові та спортивні заходи, аби молодь проводила вільний час з користю для себе.
У публічно-шкільній бібліотеці завідуюча Марія Тивончук трудиться 40 років. Книжковий фонд її становить 9150 примірників, у наявності є й періодичні видання. З особливою приємністю розповідала про дитячий клуб за інтересом «Сонечко», який діє вже 20 років. Діти охоче організовують казкові вистави, на які запрошують рідних і друзів, затим разом читають дитячу літературу.
Жінки залюбки відвідують клуб «Смачні посиденьки». Щонеділі, після служби в храмі, господині сходяться до бібліотеки, де за чашкою запашного чаю обмінюються рецептами та секретами приготування найрізноманітніших страв. З гордістю представила Марія Тивончук іще одне надбання - старовинну скриню, де зберігають українські вишиванки, свити, навіть є рулон полотна. А привезла її бібліотекар зі славного Степаня, звідки родом. Голова РДА схвалив творчий запал бібліотекаря, адже вміє заохотити людей, прищепити інтерес до цікавого та корисного.
Відвідали члени колегії і ФАП у селі Чемерне. Заклад забезпечений медичним обладнанням, опалюється сучасними електроконвекторами. У місяць, зокрема, намотують майже 400 кіловат електроенергії, а щоб тепло не виходило крізь шпари старих вікон, за сприяння спонсорів, їх замінили на сучасні енергозберігаючі. Пацієнтів, особливо в нинішній період, тут теж вистачає. Тому надання якісної й своєчасної допомоги хворим односельцям є головним напрямком роботи сільських медиків.
У Довгому оглядини розпочали із магазину Стрільського споживчого товариства (голова Іван Левчак), в асортименті якого переважають харчова продукція, побутова хімія, канцелярські, похоронні та господарські товари. Однак, у закладі не вистачає речей для немовлят і дітей. Отож, голова РДА радив розширити асортимент цих товарів, повсякчас дбати про своєчасну поставку якісної та необхідної людям продукції. Адже судячи з новобудов, що прикрашають село, його мешканці мають певний достаток. Одні їздять на заробітки, інші трудяться й отримують заробітну плату на рідних теренах, ще комусь надають соціальні виплати, яких зокрема на Тутовицьку сільську раду перераховують понад 17%. Отож, беззаперечно, в кожному закладі торгівлі ринок товарів має задовольняти попит споживачів.
У тутешньому ФАПі первинну медичну допомогу жителям надають 2 фахівці. Є ліки та медичний івнентар, але приміщення, як наголосив Анатолій Остапчук, потребує незначних капіталовкладень. Зокрема необхідно привести в належний стан дах, організувати внутрішні ремонтні роботи. І вирішувати проблему необхідно якнайшвидше, аби допомогу хворим надавали в комфортних умовах.
У світ краси й творчості завітали члени колегії, коли переступили поріг Довжанської ЗОШ І-ІІ ст. Школа функціонує в пристосованому приміщенні, однак воно доглянуте й затишне. Освіту тут здобувають 205 дітей, з них 116 - учні 5-9 класів, 89 - початкових. Любов до рідної мови, історії та інших дисциплін їм прищеплюють 22 педагоги, які дають дітям не лише хороші знання, а й відчуття того, що школа – друга домівка. Окрім уроків та профільного навчання, учні ходять на танцювальний, вокальний, драматичний та інформатичний гуртки, де реалізують свої таланти, вдосконалюють їх. Найбільшою проблемою навчального закладу є відсутність спортзалу, де б вихованці здавали нормативи, ганяли м’яча, тим самим зміцнюючи своє здоров’я. Бракує ще меблів, відтак Анатолій Остапчук зобов’язав начальника відділу освіти РДА Людмилу Макрицю вирішити проблему до кінця поточного року. Затим зауважив, що цей навчальний заклад і колектив у цілому заслуговують на повагу й шану, позаяк тут завжди рясніють плоди сумлінної праці. Тому сюди приємно приїжджати, і це, мабуть, хороша оцінка за віданність у роботі.
Не оминули члени колегії й новозведений клуб, що став окрасою віддаленого села. За інформацією сільського голови Галини Савчик, зводити його почали 4 роки тому. Перші кроки робили самотужки, затим залучали спонсорів, але маштабних зрушень у зведенні закладу не було, аж поки Анатолій Остапчук, який тоді вперше прийшов на посаду голови РДА, не вніс свою лепту у вирішення проблеми. Відтак будівельники організації ДП «Будсервіс» (керівник О. Сидорчук) узялись за будівництво. Кошти в сумі 447 тис. грн. отримали з районного бюджету. Були певні проблемні моменти й при здачі будівлі в експлуатацію, але всі непорозуміння вже в минулому. Радує те, що нині молодь охоче проводить тут вільний час. Тим паче є де організувати громадські слухання, культурно-масові заходи. І хоч, як підкреслив Анатолій Остапчук, не завджи вистачає ресурсів повністю забезпечити такі центри матеріальною базою, що є запорукою успішної реалізації усіх задумів культпрацівників, посприяти їм у цьому можуть як голови територіальних громад, так і керівники закладів, адже очевидно, що від них залежить теж дуже багато.
Наступні об’єкти соціальної сфери члени колегії відвідали в центральній садибі - селі Тутовичі, де налічується 297 дворів, а мешкають 1297 осіб. Передусім завітали в клуб. Діє заклад у старій споруді. До слова, за роки будівництва клубу в селі Довге, у закладах культури інших населених пунктів фактично не проводили капітальні ремонтні роботи. Не виняток і тутовицький. І тільки цьогоріч перекрили дах, на що використали не новий шифер, тим самим зекономивши власні кошти. І, як зауважила сільський голова, дах не протікає. Крім того, приміщення ззовні обшили металопрофілем. Як висновок, із запланованих кошторисом 99 тис. грн. затратили лише 23 тис., адже роботи виконували ще й власними силами. У подальшому мають намір замінити вікна, електропроводку та встановити електроконвектори, щоправда вже в новому році. Наразі активно працюватимуть над відновленням та організацією культурно–масових і спортивних заходів. А працювати слід заповзятливо, адже крім звичних календарних свят, наступного року відзначатимуть славний ювілей – 500 років селу Тутовичі. Керує закладом культури молодий керівник Григорій Стельмах, який показав себе сумлінним працівником, тож голова РДА Анатолій Остапчук подякував йому за роботу.
У Тутовицькій ЗОШ І-ІІІ ст. гарно облаштовані класи, а прикрашають їх декоративні кімнатні рослини, стенди, де висвітлені правила й основи дисциплін. Є актовий зал, спортзал, музей, який ще до 2005 року йменувався народознавчою кімнатою, де зберігали вишиванки, старовинні предмети побуту. Це вже пізніше взялися створювати музей. За участю активістів школи зібрали колосальну кількість експонатів, серед них: ікони минулих століть, фотографії, вишиванки, поліське вбрання та інші. Спільно з учнями дослідили історію найдревнішої споруди села – православного храму, якому понад 300 років. Досі в ньому зберігається старовинне церковне начиння, про що цікаво розповіла вчитель історії Світлана Дятлик.
У школі діють гуртки. На розсуд гостям представили роботи вихованців «Умілі руки», зокрема картини «Моє село найкраще в світі», «Соняшник», «Мамо, квіти ці тобі», а також вироби з дерева: діжечки для спецій, фруктівниці, вазонні підставки. Відтак учасниці гуртків «Веселка» та «Фантазія» щирими словами та виготовленими власноруч новорічними виробами привітали учасників колегії.
Щодо приміщення школи, то цьогоріч перекрили дах загальною площею 1300 кв. м, на що затратили 800 тис. грн. Подбали і про опалення в спортзалі. Приємно, що до роботи завжди долучався колектив, разом з бригадою будівельників педагоги віданно трудились задля блага учнів.
Дорогою до амбулаторії голова РДА зупинив членів колегії біля магазину приватного підприємця, акцентувавши увагу на прилеглу територію, яка не була очищена від льоду та снігу. Отож, ідучи в магазин, покупці наражають себе на ризик дістати травму. Тому кожен підприємець зобов’язаний дбати про потенційних клієнтів у відповідності до чинного законодавства. Тобто, турбота їх має відображатись не лише на обслуговуванні, а й на утриманні в належному стані в усі пори року прилеглої території.
Оглянувши амбулаторію сімейної медицини, дійшли висновку, що в закладі, який діє в старому приміщенні, де необхідно змінити старі вікна на сучасні енергозберігаючі. Завершуючи оглядини центральної садиби, члени колегії завітали також і на будівництво гаража під пожежну машину, яка наразі стоїть просто неба. До виконання таких робіт Анатолій Остапчук радив залучати громадкість. Практика свідчить, що з її допомогою вдається вирішувати низку вагомих проблем.
Піснею та віршованими рядками стрічали гостей у Цепцевицькій ЗОШ І-ІІІ ст., яка є однією із найкращих у районі. 610 учнів здобувають тут освіту у першу зміну, ще 180 – у другу. Адже приміщення розраховане лише на 240 учнів. Проте директор Людмила Мариніна сподівається, що завдяки співпраці з районною владою в недалекому майбутньому матимуть нову простору школу. А щоб учням комфортно було навчатися в цій, максимально дбають про її стан. Зокрема замінили вікна, двері, частково перекрили дах. Кошти на це отримали завдяки участі в проекті ПРООН «Місцевий розвиток, зорієнтований на громаду». Дещо вдалося зробити з допомогою спонсорів і колективу, де завжди панує амосфера доброзичливості та взаємодопомоги.
Є що побачити та запозичити в Цепцевицькій школі, бо на високому рівні викладають тут навчальну програму. Про що красномовно свідчать результати районних та обласних конкурсів, олімпіад. Діють гуртки за інтересами, де діти розвивають свої таланти. А витвори з черепашок, бісеру, паперу та іншого матеріалу з гордістю показують гостям. Вражають дбайливо оформлені класні кімнати, чисті коридори. І в цьому заслуга колективу, бо є тут, як зазначив Анатолій Остапчук, щире українське розуміння, однодумці, які всі проблеми вирішують спільно. Безумовно, об’єднуватись треба й надалі, бо саме згуртованість є запорукою вирішення суспільно-важливих справ.
У Цепцевичі учасники колегії завітали ще й з приємною місією, бо якраз на цей день запланували відкриття амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Цю ініціативу сільвиконкому підтримали з розумінням керівники виконавчої влади району, зокрема Тетяна Сухарева, Василь Іванюк, Степан Мартинович, тим самим давши старт реконструкції будівлі.
Облаштували омріяний мешканцями заклад у приміщенні незадіяного дитсадка. Функціонуватимуть тут денний стаціонар, маніпуляційна, лабораторія, кабінети: щеплень, стоматологічний, оглядовий. Вже укомплектували штат. Щоправда до виконання обов’язків медики приступлять із січня 2011 року. Ремонтні роботи з реконструкції приміщення фінансували з районного бюджету. Сердечно привітали мешканців села зі славною подією Анатолій Остапчук і голова районної ради Микола Драганчук. Запевнили, що повсякчас сприятимуть спорудженню таких закладів на теренах району, аби його мешканці мали змогу отримувати якісне медичне обслуговування. Затим щиро подякували всім причетним до реконструкції громадянам за розуміння й допомогу, а працівників організації «Топаз ЛТД» - за вагомий внесок у відродження будівлі, нагородили ще й грамотами районної ради та райдержадміністрації. Начальник відділу охорони здоров’я РДА Василь Іванюк, підкреслив, що на Сарненщині за рівнем оснащення це вже другий такий об’єкт, перший відкрили два місяці тому в Ясногірці. Та позаяк 2011 рік названо роком реформувань у системі охорони здоров’я, вірогідно, що таких закладів побільшає. Відтак сільський голова Галина Савчик подякувала всім, хто активно сприяв реконструкції будівлі, а затим спільно із представниками виконавчої влади перерізали символічну стрічку й запросили присутніх першими оглянути сучасний оберіг здоров’я.
Крім амбулаторії, до послуг місцевих жителів у тут діятиме також другий в Україні сімейний центр, створений за домовленості громадської організації «Зоря» села Тутовичі та Дитячого фонду ООН «ЮНІСЕФ». Тут надаватимуть послуги майбутнім мамам, зокрема сприятимуть безпечній вагітності та пологам без ускладнень, а затим гармонійному росту підростаючого покоління. Приємно, що селяни, які спершу песимістично ставились до відкриття сімейного центру, нині охоче сюди навідуються. До того ж, громадяни, які перебувають на обліку в цетрі зайнятості, теж благоустроювали споруду, прилеглу до неї територію, яку наразі прикрашає сучасний ігровий майданчик, а влітку вона буяє ще й квітковою оазою.
У закладі є комп’ютер, телевізор, де транслюватимуть цікаві програми для відвідувачів. Позаяк діяльність сімейного центру спрямована на роботу з дітьми, кімнату забезпечили різноманітніми іграшками, зокрема для розвитку сенсорики та дрібної моторики рук. Село Цепцевичі багатодітне, мешкає тут 29 дітей-інвалідів. І коли батьки приводять у сімейний центр малечу, яка страждає затримкою психічного розвитку й фактично не спілкуються, у цьому закладі, де створена належна атмосфера, такі дітки знаходять себе, тобто спостерігаються зрушення на краще, на чому акцентувала увагу Людмила Мариніна керівник ГО «Зоря». Без сумніву, заради таких моментів, як підкреслив Анатолій Остапчук, необхідно й відкривати ці заклади. Всього ж на вирішення нагальних проблем громади залучено майже 500 тис. грн. інвестиційних коштів за трьома проектами.
Перед початком теоретичної частини відбулась посвята Немовицького сільського голови Володимира Онищука в старости голів територіальних громад. Зокрема йому вручили відповідні атрибути: сертифікат і булаву. Затим розлянули внесені на порядок денний питання. Зокрема, заслухавши начальника відділу освіти РДА Людмилу Макрицю, яка звітувала про стан виконання програми розвитку загальної середньої освіти в районі на 1999-2010 роки, голова РДА рекомендував провести рейтингове оцінювання закладів освіти. З вуст начальника відділу культури РДА Наталії Чорної почули про Програму розвитку культури Сарненщини на 2008-2012 роки, одним із основних завдань якої є організація та проведення культурно-масових заходів. Проте не всі культпрацівники належно виконують покладені на них обов’язки. Адже повинні організовувати обмінні концерти, відзначення державних свят, пам’ятних дат й інші заходи. Та коли робота не виконується належним чином, необхідно шукати таких фахівців, які не породжуватимуть занепад культурного життя в населених пунктах району, а навпаки сприятимуть його розквіту.
Пріоритетом роботи культпрацівників і сільських голів мають бути співраця й згуртованість, бо якраз ці чинники суттєво впливають на досягнення успіхів в усіх сферах суспільного життя. Розглянули на засіданні й інші питання. Затим Галина Савчик подякувала за співпрацю, взаєморозуміння керівникам усіх галузей району, а голова РДА Анатолій Остапчук - за сумлінне виконання обов’язків очільникам установ місцевої громади.