Опубліковано СН
20-річний ювілей зустріла ненька Україна з багатьма здобутками і з не меншими сподіваннями, амбітними планами та великими перспективами.
Незважаючи на світові фінансові труднощі й державні проблеми, базис для поступу вперед маємо. Адже в юному віці досягли значних висот. Чи не найяскравішим прикладом цього є освітня галузь загалом і в районі зокрема. Освіта Сарненщини – це цілісна система відтворення наукового, інтелектуального, духовного потенціалу молодого покоління, яка покликана створити умови для розвитку та самореалізації кожної особистості, забезпечити інтелектуальний, соціальний, моральний, фізичний розвиток учнів, виховання громадянина України. Кожен навчальний заклад спрямовує зусилля на впровадження нововведень на основі залучення педагогічного, учнівського та батьківського колективів до різноманітних форм творчої діяльності. Він, як і людина, має свою історію, надбання, настрій, характер, а головне - душу. І все це формується під впливом учнів, учителів і батьків, які разом долучились до загальнодержавної акції і в повсякденні зробили свої 20 добрих справ.
Першою варто назвати проведену роботу для дошкільного виховання. За минулий навчальний рік відкрили 2 дошкільні навчальні заклади з короткотривалим режимом роботи в селах Висове та Карасин. А Карпилівський дитсадок з короткотривалого режиму перевели на денний. Запрацювали додаткові групи в ДНЗ № 1 смт. Степань і с. Чудель. Розпочали роботу 8 додаткових груп з короткотривалим режимом роботи в селах Селище,
Яринівка, Орлівка, Тутовичі та Тинне. Загалом Показник охоплення дітей дошкільною освітою на Сарненщині зріс і становить 33,8% від загальної кількості дошкільнят, а п’ятирічних дітей - 100%.
Звичною, але дуже значимою, доброю справою в школах є досягнення нової якості освіти, яке неможливе без прогнозування результатів освітнього процесу. 2010-2011 навчальний рік був спрямований на формування високоморальної та фізично здорової особистості, підвищення якості освіти відповідно до вимог базових стандартів освітнього процесу, реалізації районних програм, підготовку учнів до зовнішнього незалежного оцінювання, забезпечення кваліфікованого методичного супроводу навчально-виховного процесу. Саме в минулому навчальному році створили Комунальну науково-методичну установу «Сарненський районний методичний кабінет» Сарненської районної ради, яка вже як окрема юридична одиниця працює в структурі відділу освіти. Основною перевіркою діяльності для освітян є визначення рівня знань учнів. Найпоказовішим таким заходом для випускників є зовнішнє незалежне оцінювання, яке на Сарненщині відбулось у чотирьох пунктах і пройшло на високому рівні без будь-яких зауважень. Більше того, Львівський регіональний центр оцінювання якості освіти надіслав подяку понад 220-ти педагогічним працівникам району, які забезпечили успішне проведення заходу.
Добрі справи звершують вихованці позашкільних навчальних закладів. Свої мрії та плани вони реалізовують у дитячих об’єднаннях, гуртках, спортивних секціях, екологічних агітбригадах, і досить успішно. Так, призові місця в обласних конкурсних заходах вибороли гуртківці радіоелектроніки, радіопеленгації, початкового технічного моделювання, ракетомоделювання, юні фотографи тй учасники гуртка «Оберіг», судно-модельного та літературно-мистецького клубу «Паросток». Вже звичними стали перемоги вихованців ДЮСШ на спортивних аренах області із дзюдо, греко-римської та вільної боротьби, баскетболу, самбо, боксу, легкоатлетичного кросу, легкої атлетики. Саме розвиток фізичної культури та спорту є невід’ємною складовою виховання підростаючого покоління, найбільш ефективним засобом профілактики захворюваності серед дітей і підлітків та утвердження здорового способу життя. Для проведення навчальної та позакласної фізкультурно-оздоровчої та спортивно-масової роботи в районі працюють 119 спортивних майданчиків, 38 гімнастичних містечок, 7 футбольних полів, 26 спортивних залів, 11 приміщень для фізкультурно-оздоровчих занять. До того ж, цей перелік постійно поповнюється. Так, за останній рік відкрили спортивну залу в Сарненській ЗОШ ІІ ст.–економіко-правовому ліцеї «Лідер» і реконструювали спортивні майданчики в п’яти навчальних закладах району. Тому й спортивні досягнення в школярів Сарненщини відповідно високі: за підсумками зведеного обласного рейтингу ми четверті.
Особливого значення надають освітяни Сарненщини зростанню творчої активності учнів, формуванню вміння виділяти проблему, створювати проблемні ситуації в процесі навчання, знаходити шляхи їх вирішення, відбирати і структурувати навчальний матеріал, виділяти головне, суттєве, прагнути до самовдосконалення. Результатами цієї діяльності стали перемоги 24 учнів у ІІ етапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Рівненської МАН. Серед переможців з першими місцями Кирило Бойко, учень СШР І ст. № 5 м. Сарни, Марія Тищук, учениця Сарненської ЗОШ ІІ ст.-економіко-правового ліцею «Лідер», та учень Любиковицької ЗОШ І-ІІІ ст. Петро Катеринич. А ще маємо два десятки призерів ІІІ і двох (Денис Бутило та Петро Катеринич) - ІV етапу Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін. Багатогранна творчість учнів району. Вдячно переймають і передають літературні надбання, популяризують рідне слово й дзвінкоголосу українську пісню, дбають про довкілля. Вже звичними добрими справами для школярів району є акції з прибирання побутового сміття берегів джерел і річок, лісосмуг і парків. Беруть участь у збільшенні площ нових насаджень. Самі пропагують бережливе ставлення до природи та навколишнього середовища.
Загалом освітянські успіхи Сарненщини реалізовуються в системі дванадцяти освітніх округів. Адже зрозуміло, що робота всіх учасників-сателітів округу значно ефективніша, ніж одного навчального закладу, щодо надання освітніх послуг як для окремої дитини, так і для великого учнівського загалу. Не даремно ж досвід такої роботи охоче переймають колеги з усієї держави. Нещодавно зустрічали делегації з Житомирської, Херсонської та Миколаївської областей, а ще й сусідніх районів. Такі зустрічі не залишаються лише яскравим спогадом, а переходять у постійну співпрацю та взаємопідтримку. Саме для цього відділи освіти Сарненської та Березанської РДА Миколаївської обл. підписали угоду про спільну діяльність і партнерство. При цьому не менш актуальним залишається обмін передовим педагогічним досвідом у межах району. Засідання предметних методоб’єднань, відкриті уроки, семінари, навчання й тренінги, щорічний ярмарок педагогічних ідей – усе це повсякденні форми роботи, результатом якої є ще одна добра справа – розвиток компетентнісних здібностей задля підвищення якості надання освітніх послуг наступним поколінням. Та не цураємось і чужого… Минулого навчального року район став учасником виставки «Інноватика в освіті України», де представили роботу освітніх округів Сарненщини й запозичили чимало новітніх ідей, втілення в життя яких буде доброю справою в найближчій перспективі.
Орієнтирами в роботі педагогічного загалу, окрім керівних документів, є рішення колегії відділу освіти та ради директорів, яка активно включається до вирішення найнагальніших питань і обговорення успіхів. Великим успіхом в прагненні до цього вбачаємо те, що Сарненська ЗОШ ІІ ст.–економіко-правовий ліцей «Лідер» став лауреатом громадської акції та отримав звання «Флагман освіти».
Сьогоднішні здобутки, якими пишаємось, – це досягнення не лише тих педагогів, котрі працюють, а й тих, хто вже на заслуженому відпочинку або ж мирно спочиває. Саме міцні підвалини освітян минулих десятиліть стали запорукою успішної розбудови і високого польоту творчої думки. Вшановували славних людей праці на святі, організованому спільно із районною радою профспілки освіти.
Доброю справою освітян на благо району стало запровадження енергозберігаючих технологій. До цього йшли довго, але цілеспрямовано. Тож лише з початку цього року зекономили понад мільйон бюджетних коштів, які можна спрямувати на вирішення інших нагальних проблем. А йшли до цього різними шляхами, серед яких участь у різноманітних грантових проектах і конкурсах. Завдяки участі в програмі ПРО ООН і перемоги у відбірному конкурсі отримали школи району необхідне обладнання та інструментарій для предметних кабінетів. Окрім того, що освітяни залучають різні напрямки фінансування для розбудови закладів і їх оснащення, не забувають підтримувати в належному стані те, що маємо. Допомагає в цьому районна влада. За кошти районного бюджету щороку проводять капітальні й поточні ремонти навчальних закладів. Триває будівництво другої черги нової школи в Тинному.
Розуміючи й усвідомлюючи, що педагогічна праця – це майбутнє держави, педагогічні колективи надалі спрямовуватимуть свої зусилля на творчий пошук нових форм і методів навчальної та виховної діяльності для того, щоб дати кожній дитині розумову, моральну, практичну й психологічну підготовку до життя, розкрити в кожному індивідуальні здібності, нахили й обдарованість. «Освіта не для освіти, а в ім'я учнів» - таким є кредо педагогів освітніх округів Сарненського району.