Опубліковано Світлана Ляшко
Автор фото Едуард Колядич.
Питання незаконного видобування бурштину на Рівненщині, діяльності нелегальних пилорам, охорони об’єктів енергетичного комплексу в контексті виконання обласної програми профілактики злочинності та правопорушень і не тільки обговорили під час виїзного засідання колегії облдержадміністрації, що відбулась на Сарненщині під головуванням Василя Берташа.
В її роботі взяли участь перший заступник голови обласної ради Михайло Кривко та заступник голови обласної ради Олександр Чуприна, запросили також голів райдержадміністрацій, районних рад, міських, працівників правоохоронних органів і засобів масової інформації.
Бурштин – сльози Богів чи прокляття землі Сарненської?
Цей унікальний жовто-зелений камінь, щедрими покладами якого славиться Клесів, а за якістю та красою перевершує ті, що видобувають у Росії та Польщі, міг би принести не тільки для поліського селища, а й для України благополуччя та розквіт. Натомість «подарував» величезні збитки державі та проблеми для місцевої громади й горе в багато родин. Адже вже понад десять років його видобуток ведуть в основному «чорні старателі», які особливо не переймаються тим, що залишать після себе. Працюють вони в більшості мотопомпами. Вода подається під великим тиском, що вимиває землю на 6-9-метрову глибину. Через певний час такої роботи бурштин спливає на поверхню. Старателі беруть лише той, що має цінність для ювелірів, все інше залишають. Якщо вода стає білою, значить, добрались до глини, яка лежить під покладами бурштину. Тому вся земля довкола Клесова вкрита ямами, родючий шар ґрунту на ній знищено, сплюндровані й гаї. Дерева в них також гинуть через те, що їх корені підмиті. Ходити в такий ліс дуже небезпечно: можна потрапити в пастку, що виникає через не надто ретельно закопані ями. Добрались уже й до особистих ділянок громадян. Є й непоодинокі випадки гибелі людей під час незаконного видобутку. Страшна картина, чи не так? І це не фантастичний фільм про екологічну катастрофу. Це, на жаль, наша реальність. А ще цей сонячний камінець несе й соціальне зло. Великі гроші, отримані від контрабанди бурштину, якого за межі держави вивозять до 3 т у рік, не завжди йдуть на добрі справи. Вони потрапляють у більшості до кишень власників барів і кафе, яких у Клесові не менше ніж у райцентрі, осідають у гральних автоматах, приносячи в сім’ї сльози й розпач, ними сплачують хабарі тим, хто має боротися з незаконним видобутком коштовного каменю, лікування набутих хвороб. Та найстрашніше, що до цього «бізнесу» залучають дітей, які, буває, замість шкільних уроків здобувають «освіту» на «чорній старательській ниві». Тож невже немає сили, яка б зупинила незаконний видобуток янтарю, а з ним зникли б й інші негативні явища суспільного життя громади?
«Працювати за 5 тис. грн. заробітної плати на підприємстві місцеві жителі не хочуть…»
Піднявшись на оглядовий майданчик ТзОВ «Клесівський кар'єр нерудних копалин «Технобуд», сучасного успішного підприємства, члени колегії особисто оглянули ділянку нелегального добування бурштину поблизу селища Клесів. Картина, що відкрилась зі стометрової висоти, була вражаючою. Внизу в кар’єрі снували величезні вантажні автомобілі, що здавались іграшковими. А за ним було добре видно сплюндровану копачами землю, що біліла плямами.
- Робота нелегальних старателів спричиняє чималі проблеми для нашого підприємства, - розповів Олександр Ковальчук, виконавчий директор Клесівського кар’єру нерудних копалин «Технобуд». - Адже вода, якою вимивають бурштин, потрапляє в кар’єр, а копачів, на жаль, не лякають ані штрафи, ані правоохоронці. Іти ж працювати на кар’єр місцеві жителі не поспішають. Хоча середня заробітна плата працівників сягає 5,5 тис. грн., копачі можуть заробити її за тиждень старательства. Тому 200 чоловік на роботу довозимо із сусідніх населених пунктів. Всього ж у нас працюють 500 співробітників.
- Нині «чорні старателі» - біда не тільки цього підприємства, а й Клесова, усього краю, - зазначив голова Сарненської РДА Анатолій Остапчук. – Адже вони мають технічні карти родовищ бурштину і незаконно розробляють їх, об’єднуючись в артілі, купують техніку й можуть освоювати важкодоступні місця. Якщо не перешкодити цьому, то можемо втратити до 30 тис. га землі. Та хвилює й падіння моральних норм, особливо молоді, що породжує такі негативні явища, як наркоманія, алкоголізм, залежність від гральних автоматів…
Є місяць, щоб викорінити тіньовий бурштиновий бізнес…
Саме цей термін визначив голова облдержадміністрації Василь Берташ правоохоронцям і місцевій владі на боротьбу з нелегальними старателями на Рівненському Поліссі. Як свідчить статистика, в області через незаконний видобуток бурштину пошкоджено понад 220 гектарів землі, тільки на Сарненщині – майже 57 га, на якій уже, на жаль, нічого не проросте. А це – величезні втрати держави, зокрема й на рекультивацію земель. Василь Басовець, начальник штабу УМВС України в Рівненській області, зауважив, що минулого року затримали понад 70 громадян, які незаконно добували бурштин, порушили 33 кримінальні справи. Та чи досить цього, щоб викорінити «чорний» промисел, який діє вже не один рік за своїми злочинними правилами, в які подекуди втягнуті й чиновники та правоохоронці? Одним із шляхів подолання зла, впевнений Василь Берташ, буде прийняття Закону України «Про бурштин». Відповідний документ торік ухвалила Верховна Рада, але його відправили на доопрацювання через розбіжності в процедурі видачі дозволів на видобуток сонячного каменю. Тому, щоб пришвидшити цей процес, розповів Василь Берташ, надіслав листи на адресу Президента України, Прем’єр-міністра, адже легалізація цього виду робіт дозволить створити нові робочі місця, перекриє контрабандний вивіз бурштину, а значить, сприятиме наповненню бюджетів усіх рівнів. Тому, наголосив, жорстко боротимуться з нелегальним бізнесом. А отже працівникам органів виконавчої влади, самоврядування та правоохоронцям необхідно невідкладно братися за роботу, об’єднавши зусилля. Місяць бо мине дуже швидко, а тих, хто не впорається, наголосив голова облдержадміністрації, звільнять із посад. Відверто говорили й про діяльність нелегальних пилорам, гральних автоматів і продаж неповнолітнім алкогольних напоїв. Зауваживши, що й тут наведуть порядок.
Голова райдержадміністрації Анатолій Остапчук і начальник РВ УМВС України в Рівненській області Віталій Сафонік, для яких боротьба з цими негативними проявами в суспільстві є одним із головних завдань, упевнені, що робити це необхідно на законодавчому рівні, що призведе до легалізації промислу, а отже копачі змушені будуть отримати ліцензію, а камінь здаватимуть державі. Крім того, не нищитимуть землю. Та чи захочуть вони працювати офіційно, сплачуючи податки? Залежатиме це від багатьох чинників. Очільник сарненських правоохоронців зауважив, що гостро постала необхідність створити в Клесові опорний пункт міліції, адже є випадки, коли копачі зброєю боронили свої старательські знаряддя, які в них хотіли вилучити.
До техногенної катастрофи можуть призвести викрадачі металу
Нещодавно на Рівненщині сталася надзвичайна ситуація: з двох електроопор невідомі особи зняли металеві конструкції, що забезпечують стійкість, що могло призвести до їх падіння. А це могло бути причиною зупинки ПАТ «Рівнеазот», а також до знеструмлення частини Рівного, Рівненського, Гощанського та Корецького районів. Цей прикрий випадок непоодинокий. Крадії металу не гребують нічим, навіть власною безпекою. Особливо коли це стосується ліній електропередач, щитових, що перебувають під напругою. Про факти зухвалих крадіжок електрообладнання на території області розповів на колегії ОДА Вадим Кухтій, голова правління ПАТ «АЕС Рівнеенерго», а Олександр Гаврилюк, начальник управління Державної служби охорони при УМВС України в області, ознайомив присутніх із сучасними методами убезпечення свого майна від злочинних посягань. А новітні технічні засоби можна було побачити безпосередньо у фойє залу засідань.
Чимало мешканців населених пунктів області скаржаться на низьку напругу в оселях, що виводить з ладу побутові прилади, завдає інших незручностей.
- Щороку до 900 км ліній електропередач потребують реконструкції, - наголосив Вадим Кухтій. – Коштів же вистачає максимум на 100. От і виходить, що 800 км з кожним роком стають усе гіршими. У новому Проекті тарифної методології передбачені видатки на ці роботи в іншому обсязі, та це призведе до значного росту ціни на електроенергію, і для населення також.
На думку голови облдержадміністрації Василя Берташа, ці питання, як-от незаконна скупка металу та пов'язані з нею крадіжки й пошкодження об'єктів енергопостачання та комунікації, потребують вирішення та постійного контролю.
GPS-навігатори – на автомобілі швидкої допомоги
А презентував план розвитку системи надання екстреної медичної допомоги в Рівненській області начальник управління охорони здоров’я ОДА Віталій Бойко.
- Виклики, що надходитимуть на станцію, ефективно розподілятимуть між бригадами, - розповів він, - до того ж, із врахуванням профілю (педіатричний, кардіологічний, реанімаційний тощо). Встановлення навігаторів дозволить в автоматичному режимі вибрати найбільш оптимальний маршрут до хворого, що зекономить час і пальне. А підключення до Інтернет-підрозділів служби екстреної медичної допомоги та лікувальних закладів області дозволить використовувати телемедицину.
Затратити на це планують 850 тис. грн. з обласного бюджету. За кошти субвенції з державного придбають понад півсотні нових машин, 6 із яких – сучасні реанімобілі. Крім того, зробити доступнішою невідкладну допомогу мають і додаткові 24 пункти швидкої медичної допомоги, які створять при сільських медзакладах. Нині ж на Рівненщині функціонує 41 заклад служби екстреної медичної допомоги. Торік до них звернулося майже 400 тисяч краян, із них 60 тисяч хворих госпіталізували, сказав Віталій Бойко.
Підсумки
За результатами вивчення проблем, що розглянули під час виїзної колегії в Сарнах, голова облдержадміністрації Василь Берташ підписав відповідні доручення, спрямовані на підвищення рівня профілактики правопорушень, боротьби зі злочинністю та забезпечення правопорядку на території області. Тож час, як кажуть, збирати каміння. Хтось поставиться скептично до прийнятих рішень. Мовляв, нічого не вдасться, як і в минулі роки, тож як копали бурштин чи крали ліс, так і робитимуть це далі, а ми подивимось, як влада та міліція дадуть цьому раду… Та, мабуть, варто починати із себе. Не спостерігати байдуже, як плюндрують землю «чорні старателі», як гинуть молоді люди від уколу наркотичного засобу, а щоб здобути його, скоюють злочини, як програють усе, що мають, і навіть більше, на гральних автоматах. Настав час, ота межа, коли не можна залишатись осторонь, бо стосується це кожного з нас. Суспільство, громада та влада, об’єднавшись, можуть навести лад у спільному домі, де житимуть наші діти, внуки та правнуки. Тож подумаймо, що залишимо їм: квітучі міста й села чи страшні пустки, куди ніхто не захоче повернутися. Вибір за нами.
Коментарі
Гість replied on Постійне посилання
Володимирецький р-н. Де в
Володимирецький р-н. Де в селі, в якому про тебе забула вся на світі влада, можна зарообити 100-200$ в день? Тільки москва, або БУРШТИН. Виговорите за екологію - де екологія якщо землі родючі торф заростає буряном, багато років тому мій Дід осушував ті "поля", а зараз вони знову болото!!!