Опубліковано Зоя Тимцунік
На нещодавньому засіданні координаційної ради по забезпеченню законності та правопорядку начальник Сарненського РВ УМВС України в Рівненській області Віталій Сафонік так браво відзвітував про здобутки міліціонерів у сфері заборони грального бізнесу, протидії незаконним видобуванню бурштину, діяльності пилорам і заготівлі металобрухту, що мимоволі засумнівалася:
а чи вистачить у них часу й сил на іншу діяльність, про що чесно й запитала:
- Запевняю з усією відповідальністю: те, що посилили боротьбу зі «старателями» та «металістами», зовсім не свідчить, що дамо спокій кишеньковим і квартирним крадіям. Крім цього, сумлінно працюють кримінальне відділення міліції в справах дітей, міліція громадської безпеки, підрозділ Державної служби боротьби з економічними злочинами тощо.
- Певно, чимало часу відбирає паперова робота…
- На жаль, цього не уникнути, адже в чергову частину повсякчас звертаються громадяни із заявами та повідомленнями про злочини і пригоди. Наприклад, за три місяці їх зареєстрували 836, по 815 прийняли процесуальні рішення, стосовно 652 з них – у термін до трьох діб. А загалом жодного разу не порушили 10-денного терміну.
Відносно 107 матеріалів порушили кримінальні справи, 10 направили до суду. Що стосується 629 матеріалів, то в порушенні кримінальної справи відмовили. Проте прокуратура скасувала 3 з них й одночасно порушила кримінальні справи.
- А як із розкриттям злочинів?
- На Сарненщині за 3 місяці скоєно 115 злочинів, з яких 105 розкрили. З них 11 – по лінії економіки: 6 – у бюджетній, 6 – у сфері лісового господарства, 1 – земельних відносин. До того ж, завдяки вжитим оперативно-профілактичним заходам, вдалось не допустити тяжких тілесних ушкоджень і пограбувань.
- Злочини минулих років, вочевидь, перекочовують у «висяки»?
- Ну чому ж? Приміром, за І квартал вдалося розкрити 23 злочини минулих років, в їх числі 6 тяжких, а 1 – особливо тяжкий. Серед них 11 крадіжок, 4 випадки шахрайства, зловживання службовим становищем, службова фальсифікація, втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність тощо. До речі, у нинішньому році зареєстрували 37 злочинів, що належать до категорії тяжких, уже встановили особи 23 фігурантів. Однак з минулих років нерозкритими залишаються 1098 злочинів, з них 510 тяжких і 18 особливо тяжких.
- Посильну лепту у перелік скоєних злочинів і правопорушень, вочевидь, вносять неповнолітні?
- Прикро, але так. У першому кварталі неповнолітні скоїли 16 злочинів проти 14 за аналогічний період минулого року. І це не може не занепокоїти, тому співробітники відділення кримінальної міліції в справах дітей систематично відпрацьовують торговельні та розважальні заклади з метою протидії поширенню пияцтва в підлітковому середовищі, виявляють осіб, які реалізовують алкоголь неповнолітнім. За появу в громадських місцях у нетверезому стані до адмінвідповідальності притягнуто 10 неповнолітніх, за доведення їх до стану сп’яніння – 8 дорослих. А загалом на дорослих склали 58 адміністративних протоколів, на дітей – 42.
- І це допомогло зміцнити громадську безпеку?
- Не зовсім. Змушений констатувати, що на території обслуговування збільшилась кількість злочинів, скоєних тими, що раніше вчиняли (з 18 до 24), та у стані сп’яніння (з 14 до 24). Хоча особовий склад сектора дільничних інспекторів міліції склав 867 адміністративних протоколів, розглянув 516 заяв і повідомлень, тобто веде належну профілактичну діяльність. 154 адмінпротоколи склали працівники групи патрульної служби, а ще – розкрили 6 злочинів загальнокримінальної спрямованості.
- А чим ви керуєтесь під час охорони громадського порядку?
- Насамперед вимогами наказу Міністерства внутрішніх справ України № 505, наказу управління МВС від 27.10.2008 р. «Про заходи щодо вдосконалення системи комплексного використання сил і засобів по охороні громадського порядку на території обслуговування».
Скажімо, упродовж трьох місяців на охорону громадського порядку в Сарнах щоденно заступав наряд із числа штатних працівників патрульної служби міліції. Щоб прийняти щодобове рішення про розстановку нарядів, задіяних на охорону громадського порядку в системі єдиної дислокації, всебічно аналізую оперативну обстановку на території обслуговування за попередню добу, враховуючи час і місце, деякі чинники, що впливають на стан правопорядку, - освітлення вулиць, наявність офісів, відділень зв’язку, розважальних закладів, телефонів-автоматів тощо. Звісна річ, до планів комплексного використання наявних сил і засобів вношу корективи з урахуванням весняно-літнього й осінньо-зимового періодів, а також можливих змін в оперативній обстановці.
- Удачі вам у протидії злочинності та корупції.