Back to top

Грантові кошти Світового банку покращать сільську медицину Рівненщини

Автор фото Василь Сосюк.

Минулого понеділка на Сарненщині відбулася небуденна подія. У КЗ «Сарненська ЦРЛ» прибула делегація гостей. Їх супроводжувала і представила заступник голови облдержадміністрації Світлана Сад. Серед них - лідер Світового банку Паоло Карло Беллі, який займається проектами в Україні саме з питань підтримки розвитку охорони здоров’я, також експерт, перекладач, начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Віталій Бойко.

Їх зустрічали заступник голови райдержадміністрації Тетяна Сухарева, головний лікар КЗ «Сарненська ЦРЛ» Ярослав Романюк, заступник головного лікаря з лікувальної роботи Богдан Дойчук, представники ЗМІ.
Світовий банк готовий надати фінансову допомогу в реформуванні медичної галузі України. Про це заявив керівник програм у секторі людського розвитку Представництва Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові Паоло Беллі. Він повідомив, що фінансування в першу чергу буде направлено у сферу первинної допомоги, а також на поліпшення якості медичного обслуговування, профілактику неінфекційних захворювань. Також, за його словами, буде проведена робота з певними лікарнями. Паоло Беллі наголосив, що підходи Світового банку в рамках реалізації проекту ґрунтуватимуться саме на принципах якості, а не кількості. Зокрема, грантові гроші спрямують винятково на розвиток комплексу послуг, а не на утримання ліжкового фонду.
Рівненщина одержить 30 мільйонів доларів США на покращання медобслуговування краян, зазначила Світлана Сад. А левову їх частку направлять на розвиток сільської медицини. Адже Президент України вимагає в рамках реформування місцевого самоврядування забезпечити однакову доступність до якісних медичних послуг як міських, так і сільських жителів. Тож, виконуючи завдання глави держави, Рівненщина знаходить різні можливості для модернізації первинної ланки. Прикладом цього, наголосила, є перемога в конкурсному відборі, коли серед 25 областей України Рівненщина зайняла 6 місце й одержала грантові гроші.
Ярослав Романюк презентував організацію роботи реанімаційного та хірургічного відділень, гемодіалізу і травматологічного пункту. Міжнародний експерт поспілкувався з лікарями відділення гемодіалізу, які нині обслуговують пацієнтів із нирковою недостатністю з 5 північних районів області. Тож людям не доводиться їздити в Рівне.
Заглянули візитери в палату для інвалідів, учасників війни і ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. А от в операційний блок головний лікар дозволив зайти лише представникові Світового банку з перекладачем. Ярослав Романович акцентував увагу на застосуванні упродовж останніх двох років нової методики - малоінвазивної хірургії. Цікавило іноземного гостя, яку кількість операцій (у середньому за рік) проводять у районній лікарні та скільки з них із застосуванням загальної анестезії. А ще графік роботи травмпункту. Попросив статистичні дані діяльності медичного закладу, які одразу й отримав із рук Тетяни Сухаревої у вигляді інформаційного буклету. Він не міг втриматися, аби не подивитися старі й нові автомобілі «швидкої допомоги». Оцінив закуплені за кошти державної субвенції.
Заступник голови облдержадміністрації Світлана Сад розповіла про вдосконалення в області служби екстреної медицини: «У рамках реалізації Національного проекту «Вчасна допомога» працюємо над створенням та оснащенням нової диспетчерської служби «Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини «Катастроф», на що з обласного бюджету виділено 5 млн. грн. Сьогодні на виклики до хворих виїжджає 112 автомобілів. Із них 30 «швидких» закупили торік. Але область потребує ще спеціально обладнаних машин. Над цим працюємо».
На базі Рівненської обласної клінічної лікарні набуває розвитку сучасна кардіохірургічна допомога, акцентувала, завершена реконструкція відділень, здійснюються роботи із створення кардіореанімації. Разом із тим, реалізовано лише частину завдань. Попереду - кропітка праця над модернізацією мережі закладів, що забезпечують первинну та спеціалізовану медичну допомогу населенню.
До речі, під час попередніх відвідин Рівного Паоло Беллі бачив лише фундамент і голі стіни перинатального центру, розповіла куратор медичної галузі області. Тоді сказав, що не вірить у його будівництво в короткі терміни та освоєння коштів.
- Що вам може завадити? – запитав.
- Лише цунамі, - відповіла Світлана Сад.
І потужний обласний перинатальний центр таки вчасно відкрили в рамках Національного проекту «Нове життя - нова якість охорони материнства і дитинства», ініційованого Президентом України Віктором Януковичем. Медичний заклад подібного рівня став дев’ятим у державі і першим на Західній Україні (на Рівненщині). Завдяки його реалізації тепер вдається вирішувати проблему материнської та малюкової смертності. Якщо, для прикладу, у 2009 році Україна за цим показником була серед країн-лідерів, то нині статистику вдалося суттєво змінити на краще. Адже охорона материнства і дитинства є важливою невід’ємною складовою державної політики.
Створена потужна медична база допоможе лікарям обслуговувати жительок області за найсучаснішими технологіями, а також дозволить народжувати здорових малят жінкам, які мають певні загрози й патології. На зведення цього стратегічного для Рівненщини об’єкта залучили бюджетне фінансування (державний бюджет - 61 млн. грн., обласний - 16 млн. грн.) та спонсорські кошти (майже 5 млн. грн.).
Отож, відтепер Рівненська область має медичний заклад європейського рівня. У новому перинатальному центрі, обладнаному найсучаснішою апаратурою, працюють за методами, які практикують у кращих світових клініках. І завдяки цьому більше немовлят отримали шанс народитися і рости здоровими. Нещодавно тут народилась ще одна трійня. Загалом фахівці закладу прийняли майже 1600 пологів.

Паоло Беллі повірив медичним працівникам Рівненщини
Хочу сказати, що Рівненщина - одна з перших в Україні розпочала та активно практикує співпрацю на засадах державно-приватного партнерства. Прикладом є створення Центру променевої терапії на базі обласного онкодиспансеру. За кошти Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України» (27,8 млн.грн.) встановили сучасний лінійний прискорювач, комп’ютерний томограф та інше обладнання. 5,4 млн. грн. виділила обласна державна адміністрація. Це якісно новий рівень діагностики та лікування онкозахворювань. Другий лінійний прискорювач нещодавно придбали та встановили за кошти цільової субвенції з державного бюджету.
Продовжується співпраця з Фондом Ріната Ахметова і для подолання туберкульозу. Зокрема, Фонд надав обладнання на суму 2,5 млн. грн. для переоснащення протитуберкульозних лікарень області, що дозволяє скоротити час на діагностику з 2 місяців до кількох днів. Водночас, за рахунок оптимізації ліжкового фонду та бюджетних коштів поліпшили лікування, харчування та умови перебування у стаціонарних відділеннях хворих активними формами туберкульозу.
У роботі медичної галузі, органів влади та місцевого самоврядування й надалі залишаються пріоритетними модернізація первинної медичної допомоги, завершення створення центрів первинної медико-санітарної, сучасного кардіологічного відділення на базі Рівненської обласної клінічної лікарні і завершення роботи щодо надання Центру променевої терапії статусу національного, продовжується реалізація Закону України «Про екстрену медичну допомогу».
Крім того, одне з ключових місць у реформуванні галузі охорони здоров’я області займає також підготовка та перепідготовка кадрів. Уже цьогоріч для роботи в закладах загальної практики сімейної медицини підготовили майже 100 медичних працівників (лікарів і медичних сестер). Продовжують виучку за фахом ще 6 дільничних терапевтів і 14 дільничних педіатрів. Потреба в лікарях загальної практики сімейної медицини на перспективу до 2020 року, розповіла Світлана Сад, становить майже 600 фахівців.
У понеділок також відбулося засідання групи, що розробляла проект, який взяв участь у конкурсі проектів Світового банку на фінансування галузі охорони здоров’я, та отримав грант. Тож обговорили, як їх використовуватимуть. На рік даватимуть 7,5 млн. грн., розповіла Світлана Сад, і їх необхідно буде освоювати. Інакше ці кошти заберуть і віддадуть в іншу область. Відбувається дуже жорсткий контроль з боку Світового банку і закупівель, на які потрібно оголошувати тендер, і будівництва, і реконструкції, а також інформатизації та комп’ютеризації. Одно слово, всього того, де буде задіяний проект. «Працюватимемо над розвитком первинної ланки – ФАПів, амбулаторій і спеціалізованих відділень, починаючи з реконструкції і закінчуючи оснащенням», - запевнила заступник голови облдержадміністрації Світлана Сад.
Перспективи подальшої співпраці Паоло Беллі обговорив із в. о. голови облдержадміністрації Анатолієм Юхименком. Акцентував, що Світовий банк вимагатиме від Рівненщини якісної підготовки проекту, аби його реалізація була успішною. Також міжнародний експерт наголосив, що ефективне використання таких капітальних інвестицій є великим викликом для області. Водночас він уже побачив на Рівненщині результати злагодженої командної роботи під час будівництва перинатального центру. Заклад звели в стислі терміни, при цьому, дотримали всіх європейських технологій. Анатолій Юхименко запевнив, що досвід реалізації президентського проекту, а також робота в рамках державно-приватного партнерства (завдяки чому відкрили потужний Центр променевої терапії) підтверджує готовність Рівненщини співпрацювати зі Світовим банком. Адже від цих інвестицій залежить здоров’я місцевих жителів, резюмував в. о. голови облдержадміністрації. Насамкінець, висловив щиру подяку Світовому банку за надану можливість взяти участь у конкурсі, достойну оцінку Проекту реформування системи охорони здоров’я Рівненської області його експертами та фахівцями, з надією на наступну співпрацю в реалізації задуманого.
Ми ж будемо сподіватись, що він не тільки підвищить рівень надання якісних медичних послуг населенню області, а й дасть відчутні результати у зниженні захворюваності, в тому числі серцево-судинних хвороб, своєчасному виявленні їх на первинному рівні та продовженні життя людей.
Найголовніше, Паоло Карло Беллі повірив у велике бажання працівників медицини Рівненщини покращити її рівень.
Марія КУЗЬМИЧ.

Новини: 

Схожі матеріали

У НВК «Школа-колегіум» м. Сарни школярі вивчають польську мову. Нещодавно, під час тижня зарубіжної літератури, у навчальний заклад завітала консул з...
«Відправляючи дітей на спортивні змагання в Польщу, ви робите великі інвестиції в їх майбутнє», - такими напутніми словами зустрів міський голова...
Минула п’ятниця була насиченим днем в історії регіону. Адже краяни відзначали 70-ту річницю створення Рівненської області 4 грудня 1939 року...
Позавчора в Сарни завітав голова Народного руху України, колишній міністр закордонних справ Борис Тарасюк. Представляючи іменитого гостя та його...
Любити ліс – означає любити батьківщину, країну, в якій живемо. А є чимало людей, для яких збереження та примноження лісового багатства – справа...