Опубліковано СН
Автор фото Василь Сосюк.
У Міністерстві соціальної політики визначили основні критерії оцінювання діяльності фахівців із соціальної роботи. Згідно з якими від них очікують кількісних показників у справі виявлення сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, усиновлення дітей та їхнього влаштування в будинки сімейного типу, переходу від інтернатної форми виховання до сім’ї та повернення дітлахів у біологічні родини.
На виконання соціальних ініціатив Президента України Віктора Януковича минулого року відповідно до розпорядження голови райдержадміністрації до штатного розпису районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді ввели 40 фахівців із соціальної роботи. Минуло трохи більше року й сьогодні розмовляю з директором РЦ СССМ Світланою САДОВНІЧ.
- Світлано Петрівно, пам’ятаю, скільки було різних думок і навіть звинувачень, висловлених на адресу фахівців із соціальної роботи. Особливу дискусію викликав розмір їхньої заробітної плати.
- З неї й почну. Спеціалісти отримують 1300 грн. Не думаю, що це надто багато за ту роботу, що вони виконують. Назву деякі цифри. Так, упродовж 2013 року фахівці із соціальної роботи, провівши подвірні обходи, виявили 81 сім’ю (227 дітей), які перебувають у складних життєвих обставинах, з них 67 родин (191 дитину) взяли під соціальний супровід. Усім надали 6221 послугу. Серед них - створення побутових умов для життя та розвитку дітей, виховання й навчання дітлахів, оформлення різних видів соціальних допомог (одноразова при народженні маляти, матерям–одиначкам, малозабезпеченим сім’ям, аліменти), виготовлення паспортів, відновлення документів. Окрім того, сприяли в медичному обстеженні й лікуванні, влаштуванні дітей у дитячі садки, налагодженні взаємостосунків у родині, створенні доброзичливого мікроклімату в сім’ї, плануванні сімейного бюджету, працевлаштуванні та вирішенні інших побутових проблем, здійснювали профілактику вживання алкоголю. Фахівці проводять роз’яснювальну роботу серед населення району щодо збереження життя та здоров’я дітей, попередження нещасних випадків, насильства та ін. Всі ці заходи мають єдину мету - зберегти сім’ю та забезпечити належні умови для проживання в ній неповнолітнім.
- А можна конкретніше зупинитися на роботі фахівців окремих сільських рад?
- Для прикладу візьмемо Любиковицьку. Наталія Свиридон виявила тут сім’ю матері-одиначки Н., якій оформила належну їй допомогу, що не отримувала впродовж 8 років. Для іншої багатодітної родини (3 малюків), щоб допомогти оформити аліменти фахівець два місяці оббивала пороги різних інстанцій (виконавчої служби, установ Дубровиці), аби зібрати документи й завершити справу. За згодою подружжя М., фахівець сама, за власні кошти двічі возила на обстеження 2 дітей до діагностичного центру в місто Рівне. Є й чимало сімей, в яких складні стосунки між батьками, які зловживають алкоголем, а діти потребують підтримки. Скажімо, за сприяння фахівця дівчинка з родини І. закінчила бухгалтерські курси, а її брат навчається в ДПТНЗ «Сарненський професійний аграрний ліцей». Є й інші позитивні приклади. Коли в сім’ї К. захворіла річна дитина, за 2 тижні зібрали 5 тис. грн. на лікування.
Жителька Селищенської сільської ради С. проживала в оселі, що навіть не мала скла у вікнах. Тож їх замінили, зробили пічне опалення, огородили подвір’я, виготовили паспорти старшим дітям. Фахівець із соціальної роботи Мирослава Кузьмич сама й фотографувала їх. Чесно кажучи, в жінки не було трудової книжки, ідентифікаційного коду, не мала вона й акту на земельну ділянку. А ще домовились про її працевлаштування на сезонні роботи в Київській області. А от у Кричильську мешкає родина П., де жінку Світлана Лиса вчила господарювати в оселі. Сім’я Д. з Ремчиць потребує постійного контролю за використанням дитячих коштів, забезпечення одягом і продуктами харчування. За сприяння фахівця із соціальної роботи Марії Рибачок в оселі підключили світло. І таких прикладів можна навести багато.
- Світлано Петрівно, на вашу думку, що призводить до того, що родина опиняється в складних життєвих обставинах?
- Помітила певну закономірність. Скажімо, це - неповні сім’ї, діти перебувають в інтернатних закладах, не склалися стосунки в малюків із вітчимом, одно слово, десь не пощастило, й рука потяглася до чарки. Тоді родина й малеча відходять на другий план. Часто буває, що дівчатка виходять заміж чи юнаки одружуються одразу після школи, коли вони ще не готові до сімейного життя, й одразу починаються проблеми.
- Чи були випадки, коли фахівці не витримували й розраховувались з роботи, отримати яку було чимало бажаючих?
- Так, у Костянтинівці фахівець пішла з роботи через день, а після декількох місяців звільнились спеціалісти з Тутович, написали заяви й у Великому Вербчому. До речі, згодом повернулись назад. Як з’ясувалось, служити людям не так уже й просто. Треба знайти індивідуальний підхід до кожного, вміти не лише спілкуватися, а й слухати та вислухати, що в кого болить.
- Фахівці з соціальної роботи виконують лише обов’язки, передбачені посадовою інструкцією?
- Не тільки. Вони здійснюють контроль за відвідуванням школярів навчальних закладів, проводять профілактичну роботу щодо попередження шкідливих звичок і пропагують здоровий спосіб життя в класах, де здійснюють опитування учнів. Не можу не згадати тут співпрацю центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді з кримінальною міліцією у справах дітей, районним підрозділом кримінально-виконавчої інспекції управління Державної пенітенціарної служби, благодійним центром Міжнародного фонду «Глорія», ДП «Сарненський лісгосп», ТОВ Клесівський кар’єр нерудних копалин «Технобуд», виконкомами рад. У зимовий період фахівці відвідують одиноких громадян. Одних актів за місцем проживання кожної сім’ї склали 3484. Окрім того, прийняли від пільговиків 6604 заяви про призначення компенсації за придбання твердого палива та скрапленого газу. Нині, готуючись до Міжнародного дня інвалідів, писатимуть листи підприємцям з проханням допомогти. Тобто, обов’язки фахівців із соціальної роботи не обмежуються тільки посадовою інструкцією.
- Світлано Петрівно, чи не жалкують Ваші підопічні про обраний фах?
- А поцікавтесь у них самі.
Переадресовую запитання Галині Набухотній і переконуюсь, що її хрещена мама Галина Ситків має рацію, коли каже, що в дівчини навіть очі почали світитися від щастя. Сама ж фахівець розповіла, що отримує задоволення навіть від простого спілкування з старенькими, які вдячні, що їх провідують. Галині Набухотній телефонують батьки родин, що перебувають під супроводом, і в вечірній час, коли їхніх дітей затримує міліція, запитують як себе поводити. Радіє, коли вдається вирішити проблеми своїх протеже. Так, нещодавно звернулась у міську раду з проханням виділити матеріальну допомогу для лікування жінки, яка не має ноги і живе з сином-інвалідом. Відрадно було почути від сарненки, що згодом міський голова Сергій Євтушок сам телефонував до неї й цікавився її потребами. Завжди з розумінням ставиться до фахівців і заступник голови райдержадміністрації Тетяна Сухарева, яка також активно підтримує позицію соціальних працівників. Отож, як переконались, соціальні ініціативи Президента України мають реальне підтвердження на Сарненщині. Сім’я, діти, молодь – найбільші цінності держави, її майбутнє. Яким воно буде – залежить від усіх нас. А фахівці з соціальної роботи йтимуть і надалі до людей, які опинилися в складних життєвих обставинах, аби їм допомогти.
Розмовляла Марія КУЗЬМИЧ.