Back to top

«Майбутнє обираємо ми!»

Автор фото Василь Сосюк.

Упевнено, яскраво та голосно пролунало це гасло з вуст учасників Всеукраїнського дитячого екологічного форуму, який нещодавно відбувся в стінах Сарненської гімназії.

Два дні представники дев’яти областей різних регіонів України, а також м. Київ та делегати семи громадських екологічних організацій країни, мали змогу обмінюватися досвідом щодо найкращих навчальних практик у сфері екологічної освіти дітей. Форум об’єднав майже дві сотні учасників: учнівську молодь, учителів шкіл і педагогів ВУЗів, науковців, представників громадських організацій, органів місцевої влади, державних інституцій і ЗМІ.
На урочистому відкритті дійства з вітальним словом до присутніх звернулися заступник голови РДА Тетяна Сухарева, заступник голови райради Валентин Цупріян і міський голова Сергій Євтушок. Вони не тільки висловили гордість за сарненців та, зокрема, гімназистів, які вкотре продемонстрували свою гостинність і справжню європейську формацію всій країні, а й запевнили гостей, що наша поліська земля, багата на природні перлини, назавжди процвіте в їхніх серцях радісним спомином. Побажання наснаги, натхнення, взаєморозуміння та спільного вектора конструктивних дій, висловили на адресу екологів голова керівного комітету Глобального екологічного фонду програми малих грантів Олександр Бродський і представник ГЕФ ПМГ в Україні Валентина Кириченко. Всебічну підтримку природоохоронного руху освітянами Сарненщини засвідчив заступник начальника відділу освіти РДА Геннадій Аврамишин.
Програма першого дня зустрічі, яку оголосила координатор проекту, заслужений вчитель України, директор гімназії Тамара Шепель, виявилась більш ніж насиченою. Так, на конференції «Екологічна освіта для сталого розвитку» доповідачі висвітлювали проблеми формування еколого–економічного мислення молоді, зокрема через діяльність дитячих громадських організацій, наголошували на ролі екологічної освіти та культури у формуванні світогляду учнів. Не лишилися поза увагою й проблеми збереження клімату, глобального потепління, тощо. Варто зазначити, що до роботи конференції долучилася велика когорта фахівців зі столиці та всієї Рівненщини, серед яких проректор Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління В. Барановська, головний спеціаліст департаменту екології та природних ресурсів Рівненської ОДА В. Согуть, кандидат географічних наук, викладач МЕГУ ім. С. Дем’янчука О. Романів, директор Рівненської станції юних натуралістів Т. Остафійчук, автор книги «Основи екології» С. Малимон, голова гімназійної ДГО «Паросток», заслужений вчитель України С. Тітечко, методист районного методичного кабінету С. Муляр.
Паралельно з роботою конференції, інтенсивна й плідна співпраця відбувалася між учнями та їх наставниками в творчих лабораторіях майстер–класів, що вразили своєю різноманітністю. Більше ста школярів мали змогу, за власним уподобанням, проявити себе, здобути корисні навички в тій чи іншій сфері, пов’язаній з довкіллям. Так, прихильники спортивного туризму налагоджували переправи, встановлювали намети, орієнтувалися на місцевості й запалювали вогнище (інструктори В. Бойко, А. Абрамчук). Юні метеорологи вчилися працювати з приладами для спостережень за погодою (вчитель Т. Шепель). Бажаючі відчули себе справжніми «зеленими менеджерами» під час еко–гри (координатор О. Козак). Для любителів творити власними руками була чудова нагода стати дизайнером виробів з вторинних матеріалів (вчитель О. Кузьмич), або виготовити справжній оберіг для власної оселі з лікарських рослин (вчитель Н. Гаврильчук). Поринути в чарівний дивосвіт, де оживає папір, запросила також майстерня «Орігамі» (керівник А. Дударик). Не сумували й учасники екологічного марафону під проводом викладача НУ «Києво–Могилянська академія» О. Халаїм. А ось прихильники поєднання природи та мистецтва насолоджувалися миттєвостями еко–пленеру, який організували при підтримці гостей з Центру естетичного виховання м. Шостка (координатор Т. Михайличенко). Переглянути підхід до формування власного гардеробу запропонували охоронцям довкілля юні майстрині гімназійного модельного екологічного агентства «Шанс». У свою чергу, різнобарвною окрасою першого дня форуму, безперечно, став флеш–моб «На нас надіється Земля!» (організатор І. Максименко). Окрім цього, програма Всеукраїнського форуму продовжилась екстрим-квестом «Ключі від центру Рівненського Полісся», який дав змогу гостям у цікавій, динамічній формі ближче познайомитись з нашим містом та його мешканцями. Для молодшої аудиторії форуму організатори провели також вікторину «Кращий знавець екології». Відрадно, що головний приз у ній (гірський велосипед) здобув учень 3(7) класу Сарненської гімназії Кирило Бойко.
Надвечір’я першого дня гості Сарнещини зустріли в екологічному таборі, що розмістився в мисливсько–готельному комплексі «Залив», де на них чекала справжня «Поліська ватра». Місце, де отаборилися екологи, вибрали не випадково, оскільки наступного ранку саме тут проходили змагання зі спортивного туризму «Абетка урочища Залив» та екскурсія «Знайомство з флорою і фауною Рівненського природного заповідника». Ніхто не залишився без нагороди та поза хвилями гарного настрою й теплих вражень…
Варто зазначити, що проведення цього заходу відбулося при фінансовій підтримці Глобального екологічного фонду програми малих грантів, учасниками проектів якого Сарненська гімназія є вже третій рік поспіль, завдяки активності ДГО «Паросток» (керівник С. Тітечко).
Результатом роботи Всеукраїнського дитячого екологічного форуму стало прийняття спільної Резолюції, яку направили до Секретаріату Рамкової конвенції ООН про зміну клімату та Європейської економічної комісії ООН, в Міністерство екології та природних ресурсів України та Міністерство освіти і науки України. Її основою стали пропозиції щодо впровадження кращих світових практик у галузі екологічної освіти для сталого розвитку. А поза документами головний результат – це, безперечно, взаємозбагачення знаннями та наснагою на подальші спільні кроки шляхом кращого екологічного майбутнього в ім’я дітей, яким воно належить.
Вадим БУБЛІЙ

Схожі матеріали

На узбіччі автодороги Сарни-Кам’яне-Случанське, за чотири кілометри від районного центру, у лісі поміж високих сосен-красунь розташована Чудельська...
Заснована в 1954-ому, школа робітничої молоді спочатку призначалася для здобуття середньої освіти трудівниками заводів, фабрик, які приходили на...
17 дітей навчається в одній з найменших шкіл району – Уголецькій початковій, з них шестеро – з сусіднього Убережа. Цьогоріч виповнилось півстоліття,...
Найменша в районі школа є окрасою й гордістю села Вже при в‘їзді в Обірки привертає увагу невелика ошатна будівля з розкішними клумбами та...

Урочисте відкриття спортивного залу ліцею «Лідер» стало частиною традиційного свята закладу нового типу<!--break-->  

До «Лідера» прибули...