Опубліковано СН
Автор фото Василь Сосюк.
Коли на базі районного Будинку дітей і молоді відбувався всеукраїнський семінар для керівників гуртків позашкільних навчальних закладів, його учасники, потрапивши на заняття «Флори-декор» до її керівника Оксани Геги, запитали: «Ви всю ніч сюди вазони звозили?» Не повірили, що вони тут є завжди.
З Криму, Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Київської, Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської, Черкаської областей, Волині приїхали на Сарненщину педагогічні працівники, аби ознайомитись з інноваційними підходами в організації роботи гуртків художньо-естетичного та еколого-натуралістичного напрямку. Розглянули також актуальні питання щодо виховного процесу в моделюванні особистісно-орієнтованої навчально-виховної системи позашкільного навчального закладу, де свою точку зору висловила заступник директора з навчально-виховної роботи БДМ Зінаїда Старовецька. До речі, це була саме її ідея, розповіла Оксана Дем’янівна, рік тому організувати гурток «Флора-декор».
Ця гарна приваблива жінка має 25-річний практичний досвід. І вона завжди працювала в натуралістичному напрямку. З самого початку, коли позашкільний заклад освіти очолювала Злата Стон?оженко, яка прийняла молодого спеціаліста на роботу. Згодом директором стала Галина Бікус, й Оксана Гега вчила вихованців в’язати й розвивала народні ремесла. Та не полишала квітникарство. Нинішній керівник Віталій Круглик схвально відгукується про навчальну програму, яку склала педагог, що поєднує між собою естетику й декор - квіти й сувеніри. Цьогоріч разом із вихованцями використовують мішковину й каву. Цей напрям презентувала на всеукраїнському заході.
Із захопленням розповіла Оксана Гега про екскурсію в країни Європи на католицьке Різдво. Відвідала Францію, Голландію, Чехію, Бельгію. Звернула увагу, що там біля будинків немає клумб, натомість, декоровані живі квіти в горщиках. Дуже захотіла зробити щось подібне. До речі, перша її освіта - квітникар-декоратор, друга - флористично-комп’ютерний дизайн (здобула в Рівненській філії Академії керівних кадрів). Поступово свої бажання реалізовує, хоча й зробити це недешево. Тюлі на вікнах придбала в один кабінет за власні, в другий - за кошти, які доплачують за його ведення. Прикупила й дуже гарну міні-огорожу, також горщики для квітів.
Тепер у зимовому саду Оксани Геги, де люблять бувати мами з дітьми, можна відпочити душею. Чого тут тільки не побачите: декілька видів фікусів, кодіеуму (кротону), колекцію бегоній, що добре приживаються, їх господиня любить найбільше. Паперонію (розкішне дерево-кущ з темно-зеленими великими листками з роду пеперомія), приміром, привезла з Польщі. За даними різних довідників воно поєднує від 700 до 1000 видів рослин сімейства перцевих, що природно виростають у тропіках Південної Америки. Більшість із них - гарні листяно-декоративні трав’янисті рослини.
Пеперомія міцно ввійшла в сучасний асортимент кімнатних рослин завдяки невибагливості до умов вирощування й різноманітності за формою кольором і структурою листків. Квітки в неї зібрані у витончені суцвіття-качани, у багатьох видів – тонкі, довгі, часто спірально закручені, за що рослину в народі називають «мишачим хвостиком».
Є тут і всім відома рослина алое, яка здобула славу головного домашнього лікаря. Вазон – прекрасний і ефективний додаток у домашній аптечці, адже його корисні властивості здатні позбавити від безлічі проблем зі здоров’ям і зовнішністю. Упродовж століть передають з уст в уста народні рецепти, багато з яких випробувані й перевірені сотні разів.
Вихованці Оксани Геги часто беруть участь у різноманітних виставках і конкурсах. Доглядати рослини й готувати композиції допомагає вже доросла донька Катерина. Вона змалку не відвідувала дитячий садочок, бо її з 3-річного віку мама приводила з собою на роботу, де вона й виросла. Можливо, саме тому, тепер, коли сама стала матір’ю, може зробити все власними руками – й вироби з ламаної верби, бісеру, стрічок, кави та мішковини. А дерева щастя треба побачити особисто – це просто витвори мистецтва.
Вже залишаючи заклад, зліва помітила березу й не втрималася, щоб не торкнутися листочків, бо дуже схожі на справжні. Виявляється, Оксана Дем’янівна, що дуже любить велосипедні прогулянки, стовбур сухого дерева привезла з лісу, а листочки придбала на ринку в Хмельницькому, й великої відмінності зі справжніми я не помітила.
Погодьтесь, рукотворна краса ніколи не зрівняється зі штампуванням, у ній завжди залишається частинка душі творця. Робота приносить педагогу не тільки матеріальний дохід, а й можливість прикрасити своє та принести позитивні емоції в життя інших людей. Про різновиди, вартість чи символіку подарунку можна вести безперервні дискусії. Однак усіх їх об’єднує одна спільна мета – приносити щирі та яскраві емоції. Роботи майстрині не тільки естетичні, що приваблюють до себе погляди, а й природні (кавові зерна, мішковина), які створюють справжню гармонію.
У сучасному житті спостерігаємо тенденцію повернення до натурального у їжі та побуті. Тож з цієї причини у виробах Оксани Геги все максимально справжнє. Насамперед, її високість кава. До речі, серед тої, що споживає, віддає перевагу львівській. Аромат, каже, простий, і разом з тим дає енергію рухатися вперед до своєї мрії.
Марія КУЗЬМИЧ.