Back to top

Афганська війна очима учасника

Автор фото Василь Сосюк.

15 лютого Україна відзначає 25 річницю виведення радянських військ з Афганістану та вшановує загиблих воїнів-афганців країни.

Звичайно, свідків тих подій залишилося мало, адже більшість із них не повернулися з тієї війни, інші мають чимало проблем зі здоров’ям. Ми, молоде покоління, завжди повинні пам’ятати ці сторінки нашої історії. І хто, як не самі очевидці, розкаже все так, як було насправді. Мені випала нагода порозмовляти з учасником страшних епізодів - Анатолієм ФЕСОВЦЕМ, майстром виробничого навчання з підготовки механізаторів Сарненського ВПУ № 22.
- Анатолію Івановичу, скажіть, чим Ви займалися до призову в армію?
- Мені виповнилося тоді 17, навчався в СПТУ № 21 міста Сарни. Хотів отримати спеціальність тракториста-машиніста широкого профілю.
- Коли потрапили на територію Афганістану й куди саме?
- 1 травня 1983 року (тоді вже було 18) опинився в Ашгабаті (Туркменістан), де відбув навчання (військова підготовка на зразок армії). Там перебував із земляком Геннадієм Радьком (нинішнім головою Сарненської районної спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів). Згодом нас відправили на фронт, у місто Бахарак, разом із Миколою Велінцем, який загинув на війні, Юрієм Фесовцем і Володимиром Тишковцем. За спеціальністю був механіком-водієм БМП (бойова машина піхоти).
- А як почувалися за кермом такого незвичного виду транспорту?
- Досить вільно. Машину піхоти – це майже те саме, що трактор. Проте більше часу ходили пішки через гірську місцевість.
- Що відчували вже на фронті? Чи переповнював страх?
- Страшно було завжди, щохвилини. Але найбільше боявся спочатку й під час дембелю: коли знаєш, що скоро поїдеш додому, не хочеться помирати.
- Ви казали, що перебували в Афганістані півтора року, а скільки було виїздів? І який запам’ятався найбільше?
- За весь період брав участь у 14 бойових операціях. Врізалася в пам’ять перша: 62 побратими поранили, 11 убили. Офіцерів-командирів змінювали кожні півроку згідно з їхніми контрактами. Одним із найвідоміших був підполковник, командир полку Рохлін (не пам’ятаю імені). Після Афганістану він воював і в Чечні, згодом отримав звання генерала.
- А як щодо місцевого населення?
- З ним не спілкувалися. Проте в полку служили узбеки й білоруси, таджики й чеченці, росіяни. Розмовляли всі російською.
- Скажіть, Анатолію Івановичу, чи вдавалося відпочивати?
- Майже ніколи, адже постійно заступали в наряди, змінювали постових тощо. Перший рік спали на нарах, і лише під кінець служби – на ліжках. Рідним писали короткі листи. Та існувала цензура військового часу, тож їх оглядали, щоб, бува, ніхто не написав нічого зайвого.
- Чим займалися після повернення додому?
- Це сталося 24 листопада 1984 року, згодом вступив у Пінський індустріально-педагогічний технікум. З 1987-го працюю в Сарненському ВПУ № 22. Отримав медаль за бойові заслуги, яку вручили у військкоматі. У 1989-ому одружився, народилася донька Ольга, а тепер ще й онучку маю, якій уже 8 місяців.
- Чи усвідомлювали, що ця війна – несправедлива з боку СРСР?
- Не одразу. Коли молодий - що наказують, те й робиш, не задумуючись. Розуміння прийшло пізніше, а після нього – розчарування. Особливо коли влада почала просто ігнорувати тих, хто воював в Афганістані. Пам’ятаєте, як колишні солдати мітингували в Києві через пільги воїнам-афганцям, яких вони не отримували повною мірою? Я теж їздив, і лише після того видали ордер на однокімнатну квартиру.
- Зараз є багато фільмів про афганську війну. Який із них найправдивіший, на вашу думку?
- Так, кінострічок про ці події багато. «Дев’ята рота» - одна з найкращих на цю тематику. Але й вона вміщує лише 50-60% правди – надто вже багато страшних і небезпечних моментів пережили…
- Дякую, Анатолію Івановичу, за цікаве інтерв’ю. Бажаю Вам і побратимам мирного неба над головою, міцного здоров’я та усіляких гараздів у майбутньому.
Слава Україні! Героям слава!
Розмовляв Володимир АТЯСОВ,
учень Сарненського районного ліцею «Лідер».

Схожі матеріали

Від серця до серця прокладає містки допомоги та співчуття сарненський координаційний територіальний центр соціального обслуговування малозабезпечених...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
У січні ц.р. було опубліковано Указ Президента України «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Тож у...
"Вода - джерело життя" - під такою назвою в міській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 відбувся тиждень, приурочений Всесвітньому дню води. У школі активно діє...
Нині в Україні відбувається становлення нової системи освіти, у центрі уваги якої – особистість. «Освіта ХХІ століття – це освіта для людей. Її...