Опубліковано Зоя Тимцунік
Автор фото Василь Сосюк.
Безперечно, найживотрепетнішим питанням сьогодення були й залишаються події на сході держави, у зоні антитерористичної операції. Тим часом оприлюднили Указ Президента України про проведення третьої черги мобілізації. З цього приводу зустрілися з тимчасово виконуючим обов’язки районного військового комісара Петром ЛУЦИШИНИМ.
- Петре Ярославовичу, поясність, чим викликано проведення третьої черги часткової мобілізації?
- Насамперед необхідністю підтримати обороноздатність держави та завершити антитерористичну операцію. Якщо під час першої черги мобілізації доукомплектовували переважно бойові частини, у другій – мобілізовували спеціалістів з «бойовими» спеціальностями: десантників, гранатометників, «технарів» - то зараз наголос ставимо на постачання та забезпечення фронту. Іншими словами, щоб можна було проводити ротацію на місцях, підсилити наші позиції. Завдяки третій черзі мобілізації доукомплектують 15 бойових частин і 44 частини забезпечення для потреб оборони.
- До якої межі продовжили граничний вік військовозобов’язаним?
- Якщо раніше призову підлягали військовозобов’язані до 40 років, а сержанти – до 45, то нині граничний вік коригували в бік зростання: військовозобов’язані, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, можуть призиватися до 60 років. До речі, шість жителів Сарненщини, шість добровольців уже пройшли медичний огляд на придатність до військової служби і нині несуть її у війську.
- А скільки наших земляків перебувають у зоні АТО?
- Нині в зоні антитерористичної операції служить 51 житель району. Це призвані під час мобілізації військовослужбовці, які проходили строкову військову та службу за контрактом, випускники Академії сухопутних військ, які в складі своїх частин відправлені в зону АТО, у тому числі і Сарненської в/ч А-0153.
- Пане полковнику, вибачте за незручне запитання. А дезертирів у районі багато?
- Давайте спочатку розмежуємо дві категорії порушників: власне дезертирів і тих, які ухиляються від мобілізації. Дезертирство, щоб Ви знали, - це вид військового злочину, який полягає в самовільному залишенні військової частини чи місця служби на термін понад десять діб. На превеликий жаль, мушу констатувати, що серед мобілізованих з району є й такі. Зараз їхнім розшуком займаються військова служба правопорядку разом із правоохоронними органами. Тепер стосовно військовослужбовців, які ухиляються від мобілізації. З різних причин за викликом до райвійськкомату не прибули понад тисячу військовозобов’язаних. Прокуратура за додержанням законів у військовій сфері вже порушила кримінальні справи та направила їх до суду, нині тривають дізнання та досудове слідство.
- Чи підтримуєте зв’язок із нашими вояками?
- Аякже! Вони гідно виконують військовий обов’язок. Коли ж мають змогу, завжди з нами спілкуються. Це насамперед Володимир Оверчук, Сергій Жук, Юрій і Валерій Кардаші, Павло Цупріян, Олександр Ратич, Сергій Якимець і багато інших. Захоплюємось мужністю Сергія Якимця, який отримав бойове поранення, проте не втратив оптимізму та віри в майбутнє. Безсумнівно, усі вони – гордість району. Щасливого повернення, хлопці!
- Усі ми розуміємо, що найманець воюватиме гірше за воїна – захисника своєї Батьківщини, проте чи передбачені пільги для тих, хто зараз відстоює східні рубежі?
- Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Питання грошового забезпечення військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період», громадяни, призвані під час мобілізації, отримуватимуть грошове забезпечення в повному обсязі, з урахуванням усіх надбавок і премій, на рівні військовослужбовців контрактної служби згідно з посадами та військовими званнями. А не на рівні строкової служби, як передбачалось раніше.
Крім цього, відповідно до наказу міністра оборони України від 12 червня ц.р., для військовослужбовців, які беруть участь у проведенні антитерористичної операції, додатково передбачена виплата премії в розмірі місячного грошового забезпечення.