Back to top

У серці Польщі почувалися українцями

Нещодавно відбулась зустріч молоді міст Сарни та Новий Двір Гданський, що в Республіці Польща.

До речі, саме завдяки співпраці населених пунктів підписали угоду та реалізували проект двох громадських організацій: Жулавського спортивного товариства і молодіжної громадської організації «Смарт». Вони ініціювали написання й реалізацію проекту «Єдність людей кордонами не поділити» і, діставши фінансування від народного центру культури Республіки Польща в місті Варшава, молодь нашого міста відбула до Республіки Польща, де взяла участь в інтеграційній зустрічі та спортивних змаганнях. Поділитися враженнями від закордонної поїздки попросили головного спеціаліста виконкому по роботі з молоддю і спорту Віктора ХОМИЧА:
- Кошти на реалізацію цього проекту виділив центр культури Республіки Польща в м. Варшава. Саме він дав гроші на автобус, на забезпечення проживання й харчування, а також на організацію туристично-краєзнавчих екскурсій тощо. Часткова доплата від батьків становила 400 гривень. Крім того, наша молодіжна організація «Смарт» залучила свої та кошти від спонсорів. Проте левова частка - а це 80-90% - якраз кошти від народного центру культури м. Варшава.
Програма передбачала дуже багато різних зустрічей, поїздок, спортивних змагань. Молодь Сарн, інших держав мала можливість більше дізнатися про розвиток країни Польща, Європейського Союзу, познайомитися зі своїми ровесниками, налагодити контакти й продовжити безпосереднє спілкування, аби в подальшому реалізуватись у житті. Особливо цікавими були мовні зустрічі, коли діти пробували знайти спільну мову, використовуючи знання з англійської, німецької тощо.
Окрім України та Польщі, до проекту були долучені ще три учасники: російська делегація з м. Свєтлий, німецька - м. Хенеф, чеська – з м. Велька над Вєлічкою. Ще раз скажу: дуже сподобалося дітям розмовляти рідною мовою, знаходити спільні слова, бо молодь була однакового віку (від 10 до 17 років), і це дозволило якраз відшукати шляхи дотику один до одного, побачити, чим живе сьогодні молодь в Європі, як вона навчається, яку музику слухає…
Мабуть, не секрет, що не всі учасники на 100% володіють англійською, щоб вона стала мовою для спілкування всіх делегацій. Але, незважаючи на це, навіть діти, які вважали, що мають погані знання з іноземної, мусили відтворювати слова, говорити, тобто застосовувати на практиці ту мову, яку вчать, - чи то англійську, чи то німецьку. Вони усвідомили мотивацію для подальшого вивчення цієї мови, зокрема і в Сарнах, у своєму закладі.
Хотілося б наголосити на тому, що після перетину кордону діти, особливо ті, хто вперше був у Польщі, зауважили велику кількість освітлення, яку використовують маленькі міста, села, в’їзні та дорожні знаки. До опівночі ми перебували на кордоні, і вони телефонували своїм батькам, говорили: «Ну як так може все світитися, все яскраве!».
Звичайно, не тільки діти, але й дорослі звертають увагу на рівень і стан утримання доріг, які постійно, наголошую, там будують або ремонтують. Траса Київ-Варшава - це тільки один із зразків, які є взагалі в Україні, щоб говорити, в якому стані хотіли б бачити ми утримання вітчизняних доріг.
Усі люди, яких зустрічали, і діти в тому числі, випромінюють якийсь позитив. Не можна сказати, що всі там не мають проблем. Ясна річ, у них теж є проблеми, недоліки, перспективи, але все-таки вони дивляться в завтрашній день надзвичайно оптимістично. Зараз у них передвиборчий час. Дійсно, люди знають, що місто буде й далі розвиватись, є відповідні програми, є депутати, але немає такої категоричності, як у нас, стосовно того, що прийде інший депутат, чи міський голова, чи будь-хто і все зруйнує. Хотілося б усім нашим кандидатам, маючи таку нагоду, побажати, щоб усе-таки вони пам’ятали, що завтра буде новий день і після виборів треба буде жити в цьому місті, працювати разом. Якщо хтось має хороші ідеї, думки чи проекти, то не варто чекати часу, коли вас виберуть міським головою, можна реалізовувати їх уже сьогодні.
А щодо дітей скажу: дуже приємно, що вони відзначають різницю і в їжі, і в культурі поведінки, і в системі навчання, тому що бачили, як відбуваються, наприклад, навчальні чи екскурсійні заняття.
Тепер стосовно політичної ситуації, яка зараз є в Україні. Ми відчували, що до українців дуже велика прихильність з усіх сторін, у тому числі й російської. Ми говорили з самого початку, щоб наші діти толерантно сприймали російських ровесників, не висловлюючи претензій та не провокуючи якихось конфліктів. І, дійсно, нам це вдалося. І, можливо, ось такі зустрічі дозволять у майбутньому попередити такі ситуації, що виникли ниі, бо насправді все це роблять дорослі.
Перед спортивними змаганнями нам вдалось побачити багато визначних місць регіону Жулав: міста Щутов, Фоломборг, Катедра. Діти відвідали могилу Коперника, побачили, де він працював, творив і помер. Багато пізнавального дізналися в Катедрі: побували в с. Циганьку в українській греко-католицькій церкві, зустрілися з українським священиком, помолилися за мир і добробут України рідною мовою, відчули себе українцями в самому серці Польщі. Саме там відбуваються зустрічі, з’їзди української діаспори й пропагування української культури.
Побували й на стадіоні, який приймав Євро-2012, у Гданську. Це дуже визначна подія, тому що у 2008 році, коли ми там були, саме починали закладати цей стадіон. Ми пам’ятаємо початок будівництва й наразі нам вдалося побачити, чим воно закінчилося. Усі тренери були дуже здивовані тим, як на сьогодні він працює, адже це не тільки обслуговування матчів, але й бізнесовий проект, який заробляє гроші як для міста, так і для утримання самого стадіону. Пізнавальна екскурсія там залишила багато хороших вражень.
Змагання ж відбувалися з таких дисциплін, як баскетбол (юнаки). Забігаючи наперед, скажу, що наші хлопці під керівництвом тренера Богдана Денисевича посіли перше місце і вибороли головну нагороду цього турніру. Відбулись також змагання з футболу серед дівчат під керівництвом Миколи Антонюка. Наші юнки, які в більшості представляли педагогічний коледж, вибороли перше місце. Серед юнаків 2000 року наша команда посіла четверте місце, а в категорії дітей 2002 року народження футболісти, які представляли ДЮСШ «Колос», вибороли перше.
Хочу зупинитися ще на одному моменті. Зустріч, яку нам запропонували, мала на меті ще й навчити нас, українську делегацію, нового виду гри, яку будемо пропагувати й розповсюджувати серед жителів міста. Нині вона досить популярна, і вже відбуваються відповідні чемпіонати як у Польщі, так і в Європі. Називається уніхокей. Це різновид хокею, який можна проводити в залі за допомогою ключок. Перших два дні разом із дітьми і командою юнаків потренувалися, вивчили основні правила гри і вже в останній день навіть брали участь у міжнародному турнірі, де посіли третє місце.
Користуючись нагодою, дякую всім, хто долучився до цієї хорошої справи, - спонсорам Володимиру Шейді, Костянтину Волошинському, Вадиму Жуку, депутатам міської ради, які завжди допомагають молодіжній організації «Смарт» у проведенні різноманітних заходів, усім членам, активним прихильникам і дітям, які були учасниками поїздки.

Новини: 

Схожі матеріали

У НВК «Школа-колегіум» м. Сарни школярі вивчають польську мову. Нещодавно, під час тижня зарубіжної літератури, у навчальний заклад завітала консул з...
«Відправляючи дітей на спортивні змагання в Польщу, ви робите великі інвестиції в їх майбутнє», - такими напутніми словами зустрів міський голова...
Минула п’ятниця була насиченим днем в історії регіону. Адже краяни відзначали 70-ту річницю створення Рівненської області 4 грудня 1939 року...
Позавчора в Сарни завітав голова Народного руху України, колишній міністр закордонних справ Борис Тарасюк. Представляючи іменитого гостя та його...
Любити ліс – означає любити батьківщину, країну, в якій живемо. А є чимало людей, для яких збереження та примноження лісового багатства – справа...