Опубліковано Ольга ЛОТОЦЬКА
Автор фото Василь Сосюк.
Питання децентралізації влади породило одну з найбільш запеклих дискусій у державі. Критика та застереження щодо адміністративно-територіальних перетворень не вщухають. Реформа відкриває двері нових можливостей, зокрема шанс вийти на більш якісний рівень нової ефективної моделі господарювання. Однак, аналізуючи її, не всі громадяни враховують це.
Одними з головних проблем є недовіра людей і низька поінформованість населення щодо перспектив майбутньої реформи. Як ділитимуть бюджетні кошти? Хто вирішуватиме питання видачі довідок? Що буде, коли село залишиться без сільських рад? Ці й інші питання здебільшого ставлять мешканці населених пунктів сільським головам. Ніколи реформи не проходять просто. Однак ми повинні рухатися вперед, у напрямку кращих змін, будувати нову країну.
Чудельський сільський голова Володимир Жук поділився власними думками щодо майбутнього укрупнення. Реформа органів місцевого самоврядування стане початком хороших перемін у громадах і державі в цілому, вважає очільник. Усі концептуальні перетворення, що відбудуться при її втіленні, безумовно будуть спрямовані на благо громад. Створення сучасної, ефективної системи державного управління є тим важливим чинником виходу з кризи українського суспілсьтва, а відтак і покращання життя людей. Ми повинні тримати орієнтир на європейські перспективи розвитку. Є безліч цікавих преференцій, що стануть доступними створеним територіальним громадам. Скажімо, вони зможуть формувати власний бюджет уже з 1 січня 2016 року. Також самостійно розпоряджатимуться коштами, які отримуватимуть їх місцеві бюджети з податкових надходжень, різних зборів і платежів, а це: акцизний і податок на доходи фізичних осіб, на нерухомість, землю, транспорт тощо. Не менш важливим у пункті владних повноважень є те, що громади самі управлятимуть земельними ресурсами, надаватимуть дозволи на будівництво. У числі їх повноважень також будуть розвиток місцевої інфраструктури, будівництво доріг, благоустрій території. У вирішенні нагальних соціальних питань залучатимуть старост.
Боятися децентралізації не варто. Місцеві громади стануть більш незалежними. Одначе додасться й відповідальності. Бо те, що раніше вирішувала тільки верхівка влади в Києві, тепер зможуть робити на місцях – ближче до людей.
Володимир Жук також повідомив про сьогодення села. У Чудлі нині гаряча пора косовиці та збору ягід. Продовжують роботи з будівництва та облаштування пожежного депо. На балансі сільської ради перебувають 2 пожежні машини, одна зберігається в орендованому гаражі, інша - просто неба. Тому питання ремонту споруди під пожежне депо довгий час було актуальним. Згідно з державними будівельними нормами приміщення повинно мати належне внутрішнє водо-, теплопостачання, тобто всі умови для перебування там транспорту, працівників, які здійснюють чергування, над чим наразі й працюють. Згідно з нормативами, до місця можливої пожежі підрозділ має доїхати за 5 хвилин. Чудельські пожежники, а їх є 3, несуть бойове чергування совісно, в екстремальних ситуаціях діють швидко й злагоджено. Здійснюють виїзди також на територію сусідньої Кам'яне-Случанської сільської ради. Отож пожежне депо тут потрібне, вдень і вночі воно буде готове до ліквідації надзвичайних ситуацій. Щоб впорядкувати його, необхідно орієнтовно ще майже 400 тис. грн.