Back to top

Живе лиш той, хто не живе для себе

Де тополі-атланти підпирають небесну гладь, а сонце милується в блакитних плесах озер, де пахне духмяним буйноцвітом і стиглим колосом, майже на межі двох держав заблукало поліське село Смородськ. Його життя споконвіків сповнене працею на землі, українсько-білоруським переливом дзвінких народних пісень і незрівнянною красою людей і природи. Саме там бере початок життєва стежка Ніни ТІТКОВОЇ, директора Сарненського навчально-виховного комплексу «Школа-колегіум» ім. Т. Г. Шевченка.

Вона переступила поріг СШ № 1 (тоді так називався заклад) у 1990 році, а в 1995-ому - очолила її, аби залишити тут свій слід. Залюблена у слово й пісню, закохана в рідний край, мріє зробити світ прекрасним.
Дитинство Ніни минало в праці й навчанні. І невідомо, що дало більше сили й снаги: школа чи земля, що кожною своєю грудочкою, билинкою, зерням говорила про одвічне прагнення тепла й любові, боротьбу за себе й своє життя. Батьки-колгоспники, щедрі душею, привчали любити працю й людей, цінувати кожну мить. Їх мудрість і щирість Ніна Аркадіївна несе впродовж усього життя, вони дають їй сили на нові починання та звершення. А ще була пісня - проста, задушевна, з тонким відчуттям настрою - в моменти піднесення, хвилини радості й переживань, закоханості й зустрічей. Як щира мамина молитва, мудре батькове слово, жила в серці, плекаючи любов і сподівання.
Отак, із піснею та мріями, сходинка за сходинкою піднімалася Ніна Тіткова життєвою драбиною. Важко, але впевнено, з твердим бажанням перемогти, вірою у власні сили й майбутнє. Освіту здобувала в Дубенському педучилищі, Львівському університеті, де древні міста розкривали свою історію культури, а студентське життя випробовувало на витривалість і відданість вибраній професії. Сторінку за сторінкою вона пише книгу буття: в думках, прагненнях і надіях загартовує характер і волю. «Через терни - до зірок» - казали мудрі, й саме цими словами визначався життєвий маршрут Ніни Аркадіївни.
А потім знову дзвенів перший дзвоник, що кликав до школи дітлахів. І цього разу запрошував молоду вчительку української мови та літератури до невеличкого біленького приміщення у селі Яринівка поблизу Сарн. Дитячі допитливі оченята вдивлялися в педагога, прислухалися до емоційного мовлення й цікавих розповідей про Шевченкову мудрість і Лесину одержимість, закони граматики й правила синтаксису. Кожен урок, проведений для дітей, був уроком для неї самої, перевіркою на вимогливість і справедливість, добродушність і гнучкість, відповідність вибраному життєвому шляху.
Слово «покликання» доволі часто використовують у засобах масової інформації, його полюбляють публіцисти. Та й у школі воно не обділене увагою. Без нього тут не обходиться жоден масовий захід - лінійка, урочисті збори, батьківська конференція, педрада або нарада. Однак дехто довго належним чином не сприймав його. Аж поки не зустріли Ніну Тіткову, яка змінила їхнє уявлення зазначеного поняття. І зробила це не шляхом словесних доказів, лінгвістичних пояснень, а на конкретному прикладі власного служіння обраній справі.
Творча праця вчителя-новатора, методиста дає позитивні результати. Вихованці Ніни Аркадіївни - переможці олімпіад і Міжнародного конкурсу ім. Петра Яцика. Талановитий, самобутній, допитливий, глибоко мислячий педагог у директорських колах набув репутації принципового, який має на все власний виважений погляд, особисту позицію. А ще друзі й рідні люблять її за доброту, щиру посмішку, почуття гумору, виваженість у всьому.
Як навчити сучасну дитину любити слово, відчувати естетичну насолоду від читання, розвинути її потяг до художнього слова? На думку вчителя, щоб спонукати учнів до спілкування, на уроці згодиться все: показ малюнка, фотографії, ігрові завдання, інтерактивне опитування, звернення до цікавих фактів, різних видів мистецтва. А завдяки інтерактивним методам, вихованці Ніни Тіткової вчаться слухати один одного, висловлювати думки, коректно доводити й обстоювати власну точку зору, робити спільні висновки, відкриття. А це не залишає нікого на уроці байдужим. Ніна Аркадіївна ставиться до дітей як до дорослих. Вважає, що з ними не можна грати якісь ролі, потрібно просто бути собою. Бо всі вони - особистості зі своїм неповторним внутрішнім світоглядом. І якщо ти - Людина, вони впустять тебе у свій світ і довірять тобі найцінніший скарб - душу.
Бог щедро наділив Ніну Тіткову талантами: учительською мудрістю, директорською проникливістю, чарівним голосом, організаторськими здібностями. Часто за її ініціативою відвідують визначні місця області, України, заходи з вшанування ветеранів праці, спортивні змагання. Вона має високий творчий потенціал, чималі педагогічні здобутки, напрацювання, якими щедро ділиться з колегами.
Вона - філолог, директор, людина, яку знають і шанують, в якої навчаються, вклоняються її безкомпромісному характерові або остерігаються його, не маючи сили протистояти відвертості, твердості й сміливості жінки, яка є особистістю. Такою знаємо її - принципову, сміливу, категоричну інтелектуалку, для якої уроки мови та літератури перетворюються на сповідь та одвічний пошук себе й істини, присягання у вірності вічним цінностям та ідеалам. Саме вони й невтомна внутрішня праця зробили зі звичайної жінки незвичайного за сьогоднішніми мірками директора одного з найкращих закладів району й області, справжнього наставника, авторитетного учителя-філолога, методиста, активіста профспілки.
Сила її людської натури й педагогічної творчості, за якою сотні випущених у доросле життя учнів, може зрушити з місця інертність і пасивність, надихнути не лише дітей, а й колег на справи, гідні часу. Серед її вихованців багато достойних, творчих, порядних людей - лікарі, економісти, психологи, бізнесмени, юристи. Хтось, як і вона, став учителем.
У наш час суцільного й стійкого браку професійності й компетентності у справі, яку робить: чи то навчає, чи готується до чергової наради, педради, чи до публікації в періодичній пресі - завжди її праця межує з реальністю, вимогливістю до себе й інших, принциповістю щодо оцінки роботи - і своєї, й чужої. Якби цього не було, Ніна Аркадіївна не отримала б високих нагород за досягнення в царині освіти, не стала б відмінником народної освіти, вчителем-методистом, переможцем районного конкурсу «Жінка року-2004». Не була б нагороджена грамотами районного відділу й обласного управління освіти, Міністерства освіти й науки України, грамотами й іменним годинником Рівненської ОДА, нагрудним знаком «Василь Сухомлинський», а її прізвище не було б занесено до районної книги «Ділова еліта Сарненщини». І якби не прищеплена батьками ще в дитинстві потреба працювати, вдосконалюючи себе й інших, Сарненський НВК «Школа-колегіум» не став би авторитетним закладом освіти в районі й області. Ніна Тіткова - ініціативний, ерудований, умілий керівник-професіонал. Її досвід управління багатопрофільним навчальним закладом вивчений і узагальнений обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти.
Під час щорічної громадської акції «Флагмани освіти і науки України», що цьогоріч відзначила п’ятирічний ювілей, урочисто віншували Сарненський НВК «Школа-колегіум».
Підтвердженням високого професіоналізму директора й колективу є те, що колегіум гостинно відчиняє двері делегаціям із багатьох куточків України та Польщі. У закладі відбувалися Всеукраїнські нарада-семінар начальників управлінь освіти й науки України (2008 р.), нарада відповідальних працівників Інституту інноваційних технології і змісту освіти (2010 р.), науково-практичний семінар школи новаторства (2011 р.).
Поєднуючи демократизм і вимогливість, директор кваліфіковано веде роботу з кадрами, згуртовує колектив, підтримує педагогів-новаторів, постійно дбає про зміцнення матеріально-технічної бази закладу. Скажете, важко бути такою людиною, витримувати пресинг обставин і людей, йти проти течії штампованих думок, умовностей, стереотипів. Набагато простіше стояти конформістом, оберігаючи себе від зайвих потрясінь і стресів. Але тим і вимірюється незвичайна людина, що вона нестандартна в думках і діях, силою духу, інколи пливе проти течії. Ніна Аркадіївна завжди шанувала й цінує внесок кожного в наповнення криниці своєї душі та професійного досвіду. «З роками починаєш розуміти, як багато в тобі інших, і наскільки зобов’язаний їм», - сказала на своєму ювілейному вечорі, згадавши в день народження всіх, з ким довелося йти життєвою стежиною: батьків, першого вчителя-наставника, учнів, колег. З того, що найкраще, брала по максимуму, намагаючись зберегти свої позицію, принципи й постулати.
Такою є для нас Ніна Тіткова - людина, якій вдалося стати особистістю, вчителем-професіоналом високої проби, бо тільки особистість виховує індивідуальність. Вже вкотре довела, що не посада прикрашає людину, а вона сама творить своє життя, обирає місце в ньому, втілюючи власні мрії та прагнення.
Сарненський навчально-виховний комплекс «Школа-колегіум» ім. Т.Г. Шевченка – це гармонійне поєднання минулого й сучасного, науки й мистецтва, мрії й реальності. Це історія, традиція й новаторство, що переплелися в здобутки й відкриття в галузі науки на Поліссі. І все це завдяки досягненням високопрофесійного колективу школи та її незмінного й прекрасного керівника Ніни Тіткової, портрет якої прикрашає міську Дошку пошани. Наостанок залишається побажати колегіуму не зупинятися, а долати все нові й нові вершини!
Високопрофесійний колектив Сарненського НВК «Школа-колегіум» ім. Т.Г. Шевченка.

Схожі матеріали

Наближається велике державне свято - День Конституції України. З яким настроєм, якими здобутками зустрічають його громадяни? Що доброго змогли...
Відомий художник-різьбяр закінчив чергові оригінальні роботи: панно та іконостас - що прикрашають приміщення ВПУ-22. Вони стали новими кроками...
Нещодавно в м. Київ у Національному центрі ділового та культурного співробітництва «Український дім» відбувся ярмарок інноваційних бібліотечних...
Минулого тижня відбулася виїзна колегія управління ветеринарної медицини області з участю керівників ветеринарної служби районів і міст краю та...
Щороку славні сарненці, працівники виробничої та гуманітарної сфер, поповнюють когорту тих, кому присвоїли звання «Гордість міста» із занесенням їх...