Опубліковано СН
30 червня 2015 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 451 «Про затвердження Порядку здійснення публічного збору благодійних пожертв для забезпечення бойової, мобілізаційної готовності, боєздатності та функціонування Збройних сил України».
Порядок визначає сам механізм збору благодійних пожертв (коштів або майна), зокрема з використанням мобільного зв’язку, засобів масової інформації або через благодійні організації. На Сарненщині також трудяться волонтери, які займаються добродійною діяльністю, тож розтлумачити постанову попросила заступника голови райдержадміністрації Руслана СЕРПЕНІНОВА. Насамперед відповісти, хто може збирати доброчинні пожертвування:
- Відповідно до постанови, це можуть робити особи
як від імені благодійної організації, так і на її користь від власного імені (через благодійні організації). Також люди, які збирають доброчинні пожертвування від імені або на користь Міноборони. Окрім того, уповноважені посадові особи Міноборони з використанням ЗМІ.
– Тепер детальніше. Скажімо, я представляю благодійну організацію…
- Це означає, що маєте діяти на підставі довіреності її керівника (обов’язково засвідчена нотаріусом). У ній повинні бути визначені, зокрема, цілі, місце та строк збору благодійних пожертв, порядок їх використання (здавання благодійній організації) та загального доступу до фінансових звітів БО.
- А якщо я, для прикладу, збираю кошти на користь благодійної організації, але вже від власного імені?
- Тоді у Вас має бути договір про благодійну діяльність, укладений з такою організацією. У ньому, як і в попередньому випадку, треба вказати конкретні мету, місце й термін збору благодійних пожертв. Також порядок їх використання та загального доступу до фінансових звітів організації. Ще додається відповідальність сторін у випадку порушення умов договору або порядку використання пожертв.
– Руслане Петровичу, яким чином збираємо готівку в обох випадках?
- В опломбовані або опечатані благодійною організацією скриньки, яким присвоєні індивідуальні інвентарні номери. Хочу наголосити, що брати благодійні пожертви (готівку) можна виключно в тих місцях, що визначені в довіреності керівника організації або договорі про благодійну діяльність, укладеному з нею. А встановлювати скриньки в торговельних центрах або інших громадських місцях можна лише за умови забезпечення належного контролю за їх збереженням. Хочу також акцентувати увагу на тому, що не допускається збирати благодійні пожертви готівкою в місцях, що призначені для руху транспортних засобів.
– Гроші в скриньки назбирали, що далі?
- Розкриває їх комісія, склад якої затверджує керівник благодійної організації, в її службовому приміщенні (можна включати й представників громадських об’єднань (за згодою).
Складає акт щодо зібраної суми. Готівку обліковують і здають у касу БО та (або) зараховують на її банківський рахунок.
– А як щодо доброчинних асоціацій, що збирають благодійні пожертви від імені або на користь Міноборони?
– Вони перераховують зібрану готівку на спеціальні реєстраційні рахунки Міністерства оборони в останній робочий день кожної декади календарного місяця. Особи ж діють на підставі договору про благодійну діяльність, укладеного з Міноборони. У документі визначають мету, місце й термін збору пожертв, порядок їх цільового використання, обліку, звітності й зарахування коштів на спецрахунки Міноборони. Окрім того, встановлюють відповідальність тих, хто здійснює збір, перед Міноборони в разі порушення умов договору або порядку використання таких пожертвувань.
Для організації акції з публічного збору благодійних пожертв з використанням мобільного зв’язку Міноборони надсилає операторам телекомунікацій, що надають ці послуги, письмове звернення, в якому зазначає мету, умови та строки проведення акції, порядок зарахування коштів на спецрахунки. Вони розглядають його й погоджуються або відмовляються від участі в акції. У першому випадку Міноборони укладає з оператором телекомунікацій договір про благодійну діяльність і розміщує в ЗМІ повідомлення про проведення заходу.
Для організації акцій з публічного збору благодійних пожертв безпосередньо на спеціальні реєстраційні рахунки Міноборони розміщує на телебаченні, радіо або в друкованих ЗМІ повідомлення про такі акції та зазначає їх мету й реквізити рахунків Міноборони для зарахування пожертв.
І Міноборони, і благодійні організації можуть розміщувати рекламну інформацію щодо проведення зазначених акцій в Інтернеті, на телебаченні, радіо та в друкованих ЗМІ. Упродовж трьох робочих днів Міноборони оприлюднює на власному офіційному веб-сайті інформацію (або реєстр) щодо договорів про благодійну діяльність, укладених із особами, які здійснюють публічний збір пожертв від імені або на користь Міноборони.
– Дякую, Руслане Петровичу, за роз’яснення. Думаю, вони стануть корисними не тільки для волонтерів-благодійників.
Спілкувалася Марія КУЗЬМИЧ.