Опубліковано СН
Автор фото Василь Сосюк.
Сьогодні моїм співрозмовником є надзвичайно цікава людина, докторант Національної академії державного управління при Президентові України, кандидат наук з державного управління Петро ФЕСЯНОВ.
Автор понад 20 наукових і науково-методичних праць.
Жителі району добре пам’ятають його як молодого головного інженера, директора, який трудився на маслоробному комбінаті. Згодом не раз згадували як головного еколога району. І не тому, що застосовував систему штрафів, аби покарати, а навпаки - їх попереджував, надсилаючи за місяць припис про закінчення терміну дозвільних документів. Хоча це й не входило в його обов’язки, але добре знав, що сфері бізнесу працювати завжди було важко.
- Петре Олексійовичу, читачі «Сарненських новин» уже встигли на сторінках газети ознайомитися з вашими публікаціями, зокрема точкою зору про децентралізацію влади, роль громади в процесах розвитку державного управління та принципи вдалого управління на місцевому рівні. Думаю, не лише мені буде цікаво дізнатися, чим займались упродовж останнього періоду?
- У вересні 2008 року поступив на денну форму навчання на кафедру національної безпеки Національної академії державного управління при Президентові України. Через рік запропонували вступити до аспірантури. До речі, за все існування академії став другим, хто навчався одночасно і в аспірантурі, і магістратурі на денній формі. У лютому 2010 року закінчив магістратуру, отримавши диплом із відзнакою зі спеціальності державні механізми забезпечення економічної безпеки, ще через два роки - аспірантуру. У 2013-ому захистив дисертацію на тему «Державне регулювання екологічної безпеки на рівні регіону» (на прикладі Рівненської області) й здобув наукове звання кандидата наук з державного управління.
У період з квітня 2013 по листопад 2014 року працював завідувачем сектором екології Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації. Знову повернувся в академію: вступив до докторантури на кафедру державної служби та кадрової політики (з усієї України прийняли всього 15 чоловік). Тема дослідження – «Демократизація державної служби в Україні: теоретико-методологічний аналіз».
– Знаю, що активно займаєтеся громадською діяльністю. Скажімо, є головою Сарненського осередку Рівненського земляцтва, заступником голови Міжнародної громадської організації «Всенародний контроль та захист», входите до складу Національної екологічної ради України. Можете продовжити цей список?
– Також - голова Комітету громадської ради при Державній екологічній інспекції України та Рівненської обласної організації Партії зелених України, член її центральної координаційної ради.
– Чи залишається час на сон?
– Знаєте, треба просто правильно спланувати свій робочий день, що й роблю. Хоча, чесно кажучи, вихідних не маю. Окрім громадської, є й викладацька практика в Національній академії державного управління при Президентові України та Міжрегіональній академії управління персоналом (МАУП).
– Що дав Вам Київ, Петре Олексійовичу?
– Насамперед, став упевнено на ноги в плані знань, тож можу переконливо висловлювати думки, а не поверхнево говорити, що так або не так. Ніколи не торкатимусь галузі, в якій не є фахівцем. Те ж саме треба пам’ятати нашим керівникам, розрізняти хоча б такі поняття, як організація й управління. Завжди наголошую на дотриманні елементарної поваги, етики між держслужбовцями й людьми, які приходять до них на прийом, зменшенні розриву, що існує між ними, самоповазі кожного. Громадяни часто не знають своїх прав, як правильно сформулювати особисту думку, роз’яснити проблему, з якою прийшли. У цьому житті багато чого можна змінити на краще, якщо кожен почне з себе. Ніхто ж не прийде, приміром, прибирати сміття на нашому подвір’ї, якщо самі цього не зробимо. Потрібно зрозуміти, що хороша людина ще не означає так само хороший керівник. А який він державний службовець, чи діє згідно із законами в інтересах громади, - не задумуємось.
Так, службовці всіх рівнів, аби не бути поганими менеджерами, повинні постійно збагачувати свій професійний рівень. Про це говориться в статтях 10 та 29 Закону України «Про державну службу»: «Основні обов'язки державних службовців - постійне вдосконалення організації своєї роботи і підвищення професійної кваліфікації»; «Державним службовцям створюються умови для навчання й підвищення кваліфікації у відповідних навчальних закладах і шляхом самоосвіти. Державні службовці підвищують свою кваліфікацію постійно, у тому числі через навчання у відповідних навчальних закладах, зазвичай не рідше одного разу на п’ять років. Результати навчання та підвищення кваліфікації є однією з підстав для просування по службі. Діє Національна академія державного управління при Президентові України - державний вищий навчальний заклад з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців». Знаю, що низка керівників і спеціалістів скористалися цим правом та обов’язком.
- Чи плануєте повернутися в Сарни?
- Такий план має місце, у Києві мене нічого не тримає, а науковою діяльністю можна займатися і в Сарнах. Як мешканця райцентру, мене багато що хвилює. Ніколи не дозволив би, скажімо, «закатати в асфальт» центр міста за рахунок зменшення площі зеленої зони. Розширивши його проїжджу частину, зробили послугу? Власникам автотранспорту, до того ж, збільшили загазованість повітря викидами відпрацьованими газів від автомобілів. А чи подумали про матерів з дітьми, котрі прогулюються центральною алеєю міста? Зазвичай у багатьох містах країни, за кордоном, центр - це пішохідна зона. У столиці центральна вулиця Хрещатик на вихідні стає такою. Прикро, що руйнується історичне середовище райцентру. Вимощений плиткою, він втратив свою автентичну цінність і привабливість. Маючи в районі 17 кар’єрів, його можна було б викласти гранітною шашкою (кубики з каменю), що у свою чергу частково вирішило б питання екології та економії місцевого бюджету, адже цей вид матеріалу слугуватиме сотні років.
Побував у багатьох країнах світу: Франції, Данії, Голландії, Бельгії, Швеції - де дуже сильно відчув самоповагу місцевих жителів. Там якраз і збережені історичні центри населених пунктів. Наша влада (державна, районна, міська) має бути для людей. Тож повинна запитувати в громади, чи схвалює всі ті зміни, що відбуваються на території міста. Можливо, важливіше на деяких вулицях провести чи відновити вуличне освітлення, аби мешканці не боялися повертатися вночі додому, й ін.
- До речі, Петре Олексійовичу, на зборах у Сарненському ВПУ № 22 Ви виступили з ініціативою. Якою?
- На мою думку, приклад праці керівництва та колективу Сарненського ВПУ № 22 є взірцем управлінського менеджменту для всіх. У жодному разі не беру на себе сміливість оцінювати роботу цих прекрасних людей й особисто Володимира Городнюка. Тому, порадившись та отримавши підтримку працівників на загальних зборах, плануємо створити на базі Вищого професійного училища об’єкт природо-заповідного фонду без вилучення земель. Мета - зберегти зелені насадження (дуби й інші), зелені архітектурні споруди, створені з любов’ю його працівниками. Це означає, що на територію закладу освіти буде виписане охоронне зобов’язання, в якому обмежується господарська й інша діяльність, що порушує природний розвиток процесів чи створює загрозу шкідливого впливу на них. Крім того, відповідно до порядку утримання об’єкту ПЗФ, можливе фінансування з природоохоронного фонду.
Продовжуючи тему збереження довкілля та місць загального відпочинку жителів Сарн, вважаю за необхідне міській владі прийняти відповідні рішення та виділити кошти для винесення в натуру паркових зон (а саме: Парк героїв Майдану та «Залізничник», меморіал Солдатської слави, прибережну зону річки Случ по вул. Набережній, центр міста) - з метою заборони забудови та створення там рекреаційних зон. Відповідно до статті 63 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», рекреаційними зонами є ділянки суші й водного простору, призначені для організованого масового відпочинку населення й туризму. Відповідно до ст. 50 Земельного кодексу України, до них належать землі, що використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів. На їх території забороняються господарська й інша діяльність, що негативно впливає на навколишнє природне середовище або може перешкодити використанню їх за цільовим призначенням; зміни природного ландшафту та проведення інших дій, що суперечать використанню цих зон за прямим призначенням. Можливо, жителі міста запропонують розширити цей перелік.
– Останнє запитання, Петре Олексійовичу, у жовтні Україну очікують місцеві вибори. Братимете в них участь?
- За прогнозами, на цих виборах перспективні позиції можуть зайняти місцеві політичні проекти, що користуються більшою підтримкою в населення. До того ж, якщо проведуть децентралізацію, нова місцева влада отримає більше повноважень. Аби не тільки допомогти отриманими знаннями, а й поділитися ними з іншими, маю за мету взяти участь у місцевих виборах. І якщо буде на те воля громади, працюватиму заради неї та в її інтересах.
– Дякую за розмову й успіхів Вам.
Спілкувалася Марія КУЗЬМИЧ.