Опубліковано СН
Автор фото Василь Сосюк.
Газовик - не просто професія, а покликання.
Багато людей вважають, що робітник газового господарства сидить на трубі й збирає гроші. Насправді ж це клопітка щоденна робота великої кількості фахівців аварійно-диспетчерських і служб підземних газопроводів. Так, працівники Сарненського управління з експлуатації газового господарства ПАТ «Рівнегаз» обслуговують 1010,92 кілометра підземних комунікацій, 175 газорозподільчих пунктів шахового типу, 14 - блочного й 1 - стаціонарного. Колектив докладає колосальних зусиль, щоб кожна людина прокинулася в теплій домівці, нагріла на газовій плиті чайник, почувалася зручно й затишно.
Як ніхто, майстер служби підземних газопроводів і дворових вводів Василь ПРОЦЕНКО знає, що поряд із позитивними якостями цього виду палива існує реальна небезпека від нього. І будь-яке упущення може закінчитися трагічно. Тож ставиться відповідально до кожної хвилини свого робочого дня й акцентує мою увагу на основному правилі безпеки з блакитним паливом: «Із газом на ти не можна».
Газопроводи й газове обладнання повинні завжди бути виключно в справному стані, розповідає. Тому в першу чергу при його обслуговуванні трудівники газового господарства Сарненщини витримують усі регламентні норми щодо їх перевірки та підтримання в належному стані. Звіряють постійно різьбові з’єднання. У випадку порушення технічних норм недоліки усувають першочергово. Зазначає, що сьогодні всі газопроводи й газове обладнання відповідають їм. У великому за обсягом районі й абонентів чимало – майже 25 тисяч чоловік. Серед них і підприємці, хоча використання газу зменшилося через перехід деяких із них на тверде паливо.
Жителі також стали менше споживати газу. Але, на відміну від скорочення його обсягів для промислової групи, зменшення використання голубого палива населенням може лише радувати. Це означає, що мешканці Сарненщини врешті зрозуміли, що газ - це державне багатство, тому його потрібно берегти й ощадливо тратити. У домівках модернізують системи опалення, тобто замінюють старі неефективні газові котли на нові, утеплюють помешкання, щоб задарма не палити газ і гроші. Одно слово, сарненці почали економно використовувати природний газ.
У першу чергу потрібно звернути увагу на стан будинку й величину тепловтрат із нього. Вже тепер в Україні діють нормативи, яким повинні відповідати нові оселі. Новобудови «входять» у життя з поквартирним обліком тепла, рециркуляцією гарячої води, активними системами вентилювання приміщень. На обігрівання таких нових будівель потрібно у 2-3 рази менше теплоти, ніж тої кількості, що використовується, побудованих без урахування розрахунків (немає утеплення, значна частина вікон, стін, стелі й підвалу «викидає» в атмосферу вироблене в помешканні тепло, відсутні регулювання й автоматика підтримки достатньої комфортної температури).
У роботі з населенням усього буває, повідав Василь Проценко. Скажімо, в Іванівці трапився випадок, коли перемерз газовий регулятор. Не встигли газовики зайти на подвір’я, як вискочив породистий великий собака, хоча таблички з попередженням про нього на воротах не було. Довелося повільно відходити назад. Слава Богу, все закінчилося добре.
Василь Проценко на підприємстві працює лише 5 років. У Сарнах народився й виріс. Молодий чоловік закінчив спочатку Сарненський НВК «Школа-колегіум», а згодом Національний університет водного господарства та природокористування, за фахом інженер із транспорту. Трудився в КП «Трудівник» і технологом, і механіком, але нинішньою роботою задоволений. Хоча починав зі слюсаря 3 розряду, згодом став майстром. Спочатку боявся підійти до газу, чесно зізнається, адже, крім плитки вдома, нічого не бачив. А тут таке серйозне обладнання. Пройшов навчання, вивчив документацію, тепер добре обізнаний із поліетиленовими газопроводами (це нові технології, які не лише дешевші від металевих, але й не потребують активного захисту - будівництва катодних підстанцій, додаткової ізоляції). Тож, зважаючи на зручність в експлуатації, завжди рекомендують, при потребі, будувати газопроводи саме з поліетилену. Найбільша кропітка робота, зазначає - вносити газопроводи в єдиний електронний реєстр і переносити їх на карту. Зате потім легко такою картою користуватися.
Основні обов’язки Василя Юрійовича – організувати працівників, спілкуватися з ними, аби переконатися, що в кожного все гаразд. Запам’ятав батькову науку, який навчав: «Із людьми треба по-людськи». Саме тому понад усе цінує сімейні цінності. А ще надійних друзів, з якими разом і трудяться, й відпочивають. Має дві старші сестри, а разом із дружиною виховують маленьку донечку. І всі гуртом мешкають із батьками у власному будинку.
Наступних двадцять років в Україні вивчатимуть досвід європейських країн і впроваджуватимуть європейські механізми зменшення поточних плат за тепло й комфорт у будинку. Діятимуть програми підтримки фінансування проектів енергозбереження, енергоефективності й відшкодування витрат тим, хто прагне досягнути нормативних показників тепловтрат, розмірковує Василь Проценко. А з приводу найближчого професійного свята відповів, що чекає його, бо спеціаліст будь-якого фаху принаймні один день на рік має побувати в центрі уваги.
Марія КУЗЬМИЧ.