Back to top

Сліпа материнська любов

Тітка Тетяна недаремно прожила на світі. Працювала не покладаючи рук, усьому давала раду. Народила трьох дітей, виняньчила, в люди вивела. Однак велику материнську любов найбільше отримував найменший син Сашко. Не раз казала: «Оце купила Сашку обновку…». Старші діти чули те й ображалися. Донька, бувало, запитувала: «Мамо, чому ж усе йому? Чому мені рідко що купуєш?». На те відзразу рубала: «Бо він мене до смерті догляне, а від вас не почую дяки».

Як було боляче те чути, але змінити нічого старші не могли.
А Сашко ріс красенем: брови, як шнурочки, стрункий, чорнявий. Не одна дівчина заглядала на його вроду, та тільки не помічав він нікого. Успішно закінчив школу, пішов вчитися. Коли рідко писав, мати все бідкалася: «Ой, може, щось сталося? Чомусь мовчить. Може, голодний сидить? Якби ж могла, то все покинула б і полетіла до нього».
Закінчив Сашко технікум. Роботи за спеціальністю вдома не було, а тому поїхав до міста. Швидко піднімався фаховими сходинками: від простого робітника виріс до начальника цеху. Дуже поважали його в колективі. Ніколи нікому поганого слова не сказав. На дівчат і далі не звертав уваги, а роки йшли. Коли на вихідні приїжджав додому, мати просила: «Синку, одружуйся вже. Хлопець ти добрий: не п’єш, не куриш. Якась буде жити за тобою. Та й хата ж є. Нікому, крім тебе, її не віддам, до старості з тобою хочу жити».
На цю мову в Сашка не було відповіді. Тільки стала помічати тітка Тетяна, що рідше почав на вихідні додому приїжджати. Від людей дізналася, що має в місті жінку, набагато старшу від нього. Мало того, у неї двоє дітей. Одне здобула, як було 16 років. У 18 вийшла заміж і вже розлучилась, народивши дитину. Як грім з ясного неба, вдарили в серце неньку ті слова. Швиденько зібралася й подалася сина повчати, як жити. Його, правда, на роботі не було. Поїхав у відрядження. Тож у людей допиталася про захоплення Сашка. Знайшла її в цеху. Надія працювала в зміні сина. Відбулася в них дуже неприємна розмова. Тітка Тетяна вчепилася в тендітну жінку, як яструб: «Ти що робиш, паскудо?! Нащо морочиш голову моїй дитині? Хіба ж будеш з ним жити? Народила дітей, то й виховуй». Надія скочила до незнайомої жінки, як ужалена: «То ви будете ще мені вказувати, з ким жити? Не послухає вас синочок. Йому голову так закрутила, що не викрутиться. Тому йдіть звідси. Я вас бачити не хочу».
Отак і пішла тітка Тетяна ні з чим. Сльози котилися по обличчю. Поки йшла до автобусної зупинки, плакала й промовляла: «Господи, за що моїй дитині таку долю приготував?». З того часу ходила вся не своя. Чекала сина. Коли приїхав, просила: «Сину, схаменися, навіщо вона тобі?». Сашко мовчав і тільки потім сказав: «Мамо, не плачте, не можу бачити ваших сліз. Не піду до неї більше».
Щонеділі почав приїжджати до матері. Думала бідна жінка, що викинув з голови, забув. А одного разу, це було навесні, приїхав додому не сам. То був брат його коханки. Він же й проговорився, що в Сашка вже є дитина. Їй скоро рік буде. Не знає тітка Тетяна, як в її руках опинився пасок. Та так вперіщила дорослого сина, аж злякалася сама. Сашко спокійно відвів руки матері й сказав: «Мамо, змиріться. Дитину я не покину». Поїхав з дому того ж дня, навіть не попрощавшись. Тітка Тетяна написала листа до доньки, яка вже була заміжня, про все розповіла й просила, щоб сестра вплинула на брата. Однак отримала коротеньку відповідь: «Мамо, не втручайтесь. Він, якщо її покине, ніколи не одружиться. Змиріться вже».

Валентина ПАВЛУШКО.
А потім було весілля, на яке зійшлися чужі люди, а мати так і не благословила сина на сімейну дорогу. Молодята отримали квартиру. Стали помаленьку жити. Невістка не переступала порогу хати чоловікової матері до того часу, поки та не захворіла. Почали приїжджати тоді вдвох. Допомагали в городі, прибирали. Потім переїхали жити до тітки Тетяни. Одна біда: почала невістка водити компанії, в чарку заглядати. І часто, коли була напідпитку, зганяла злість на свекрусі. Може, за ту образу, яку тримала. Тітка мовчки терпіла.
А коли померла, саме невістка зодягла її, нарядила і подбала про похорон, поки приїхали діти. Провели тітку Тетяну в останню путь, лягли на могилу свіжі квіти. Ті квіти не в’януть тут з ранньої весни до пізньої осені. Часто біля могили можна побачити одиноку постать. Жінка приходить, щоб прибрати, замінити квіти та порозмовляти зі свекрухою. Хай їй Бог простить: не винна вона, що так любила свого найменшого сина, що до кінця днів своїх так і не простила невістці того, що він виховував чужих дітей. Сашко ж любить їх, як рідних. У його житті є та, єдина, яка стала йому рідною після матері, і яку його рідна мати так і не назвала своєю невісткою.

Схожі матеріали

Хоч як нелегко це чути, але ваша бабуся і справді тяжко хвора. На жаль, їй уже нічого не допоможе, але полегшити страждання можете. Необхідно лише...
До моря! До моря! Запросив мене Дмитрик з’їздити до моря! І я вже рада, я невимовно рада, бо не була там ніколи. Кинула все: свою кляту роботу,...
За вікном багатоповерхівки вже третій день періщить холодний осінній дощ. Зіна приготувала обід, пішла до магазину. Під ногами прогиналося мокре...
Під час тридцятихвилинної обідньої перерви Іра аналізувала причини своєї самотності. Ні, вона, звичайно, може бути коханою дівчиною, ще є змога...
Присівши спекотної днини на лавочку під розлогою тінню міського скверу, несподівано звернув увагу на те, як неподалік молодий татусь бавився з...