Опубліковано Світлана Ляшко
Фото Василя Сосюка.
Щороку в жовтні Державна санітарно-епідеміологічна служба відзначає своє професійне свято. Її фахівці забезпечують санітарне й епідеміологічне благополуччя в державі. У районі з цим завданням успішно справляється колектив СЕС, який уже 10 років очолює Олександр ВОЙНЕЛОВИЧ.
Нині це сучасний медико-профілактичний заклад І категорії. Тут функціонують два відділи: санітарно-гігієнічний і епідеміологічний, 4 лабораторії (бактеріологічна, паразитологічна, хімічна та радіологічна). Трудиться 65 чоловік, з них 13 лікарів і 43 середні медичні працівники. Це – висококваліфіковані спеціалісти, знавці своєї справи, які присвятили життя цій нелегкій професії. Саме тому, мабуть, упродовж останніх років санітарно-епідеміологічна станція посідає перші місця в рейтингу серед закладів санепідслужб області.
Фахівці здійснюють державний санітарний нагляд і контроль за якістю питної води, продуктів харчування, станом забруднення атмосферного повітря, умовами навчально-виховного процесу та праці населення. Тобто, у них під контролем усе, що споживаємо, отримуємо у вигляді послуг, чим дихаємо… Санітарний лікар повинен бачити на крок уперед, аби попередити виникнення й розповсюдження інфекційних захворювань і харчових отруєнь. Тож під наглядом райСЕС перебуває майже 900 об’єктів. Це – заклади торгівлі, громадського харчування, переробної промисловості, комунальні, промислові та сільськогосподарські підприємства, школи, дитячі дошкільні, медичні установи…
- Під час планових перевірок, - зазначив Олександр Войнелович, - уже цьогоріч понад 300 посадових осіб притягнули до адміністративної відповідальності. За грубі порушення санітарно-епі-деміологічного законодавства тимчасово призупиняли експлуатацію понад 100 об’єктів господарювання до усунення недоліків. Вилучили з реалізації й понад 300 кг недоброякісних продуктів харчування. Що ж до якості питної води, то в місті вона задовільна завдяки роботі станції знезалізнення, чого не скажеш про деякі інші населені пункти району. У Клесові, наприклад, питну воду подають погодинно, у Пугач її завозять, є проблеми й у Вирах, Ясногірці, інших селах. Нині багатьом не дають спокою продукти з вмістом генетично модифікованих організмів. На прилавках магазинів ще майже немає їх з відповідним маркуванням. Дослідження на вміст ГМО проводять усього декілька лабораторій в Україні. У тому числі й Рівненська обласна санстанція. Хочу зауважити, що лабораторії райСЕС атестовані на право проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду. Велику увагу приділяємо переоснащенню служби, забезпеченню її сучасним обладнанням, мобільним автотранспортом. Тільки за останні роки придбали його на суму понад 300 тис. грн. Але купити сучасні прилади не можемо через їх високу вартість і відсутність державного фінансування. А вона нині виділяє кошти тільки на заробітну плату та закупівлю деяких лікарських препаратів.
Під постійним контролем епідеміологів перебуває інфекційна захворюваність населення Сарненщини. Як розповіла лікар-епідеміолог Галина Корнійчук, нині рівень на окремі з них знизився. Що ж до туберкульозу, то за останні два роки показники стабілізувались, а дитячого, на щастя, не зареєстровано взагалі, як і дизентерії. Проте, наголосила Галина Володимирівна, викликає занепокоєння відмова батьків від планових щеплень дітей. Фахівець запевнила, що педіатри району використовують вакцину, визнану в усьому світі, - бельгійську та французьку. До того ж, дитину обов’язково перед процедурою обстежують. Головне ж, про що не треба забувати, щеплення – основний і найбільш дієвий засіб попередження інфекційних захворювань, оскільки альтернативи йому на даний час немає.
У полі зору працівників районної санітарно-епідеміологічної станції й комахи – переносники вірусних хвороб. Цю роботу веде лікар-ентомолог Тетяна Савинська. У практиці її роботи чимало випадків зараження людини паразитами саме від укусів комах. А нещодавно райСЕС допомогла мешканцям п’яти багатоквартирних будинків міста позбавитись від комарів, що дошкуляли не тільки влітку, а й у холодну пору року.
Це лише декілька епізодів роботи санітарних лікарів. Фахівці успішно виконують основне завдання – запобігають виникненню та поширенню інфекційних хвороб, ліквідовують їх спалахи, проводять лабораторні дослідження. Досвідчені спеціалісти, як-от лікар-епідеміолог Галина Корнійчук, лікар-бактеріолог Інесса Дацюк, лаборант-паразитолог Раїса Болкуневич й інші, свої знання та вміння передають молоді. Гарно зарекомендували себе в колективі Оксана Вознюк, Ірина Консевич. Тут відшліфовують майстерність і лікарі-інтерни та студенти медичних закладів. Адже, як зазначив головний санітарний лікар, не підлягає жодному сумніву те, що в подальшому потреба в таких фахівцях зростатиме, бо щоденно у світі з’являються нові небезпечні для здоров’я людини чинники забруднення довкілля, збудники інфекційних хвороб. І вчора, і сьогодні, і завтра лікарі-гігієністи, епідеміологи та їх помічники будуть необхідні суспільству.
З гордістю згадують у колективі й ветеранів, які нині на заслуженому відпочинку: Бориса Межанова, Віталія Онанка, Катерину Рибкіну, Євдокію Луковець, Євгенію Балабушку, Віру Царук, Яну Загорулько, Павла Івашина, Галину Ноздрачову, Тетяну Консевич, Валентину Крот, Марію Дячок, Анастасію Чуйко. Їх вклад у становлення та розвиток санітарно-епідеміологічної служби району великий.