Back to top

Стежки життя непередбачувані…

Фото із сімейного архіву.

На порозі квартири Харитини КОВАЛЬЧУК зустріла її невістка Наталка, зі щирою посмішкою запросила в оселю, де почула дитячий щебет і зрозуміла, що в цій родині панують мир і злагода.

Харитина Григорівна назустріч не вийшла, а сиділа на ліжку в одній із кімнат. Відразу ж здогадалась, жінка слабує. І не помилилась. Чорний біль 1986-го залишив відбиток на її долі. Через хворобу ніг не може ходити, останнім часом усе тіло зводять судоми, не кажучи про руки, серце, а головне – душу, яка болить найбільше.
У Сарнах Харитина Григорівна мешкає вже 49 років. З них 34 віддала сумлінній праці на посаді кухаря в комбінаті громадського харчування, згодом «Школярі», має відзнаки, медалі, красувався її портрет і на Дошці пошани. Робота подобалась. З чоловіком Володимиром, який працював екскаваторником, виховали й поставили на ноги трьох синів. До злощасного періоду не раз переконувалась, що життя непередбачуване, але щоб настільки…
Коли керівництво повідомило Харитині Ковальчук про відрядження, нічого особливого в цьому не вбачала, адже не вперше. Куди й навіщо, відразу й не сказали. Отож зі спокійною душею зібралася, дала останні настанови чоловіку й поїхала. Із Сарн шлях проліг на Київ, де пересіли в інший автобус, що слідував у напрямку Вишгорода. Там «добровольці», а разом з Харитиною Григорівною були ще дві колеги - Тетяна Ващук і Надія Несвіт, знову поміняли автобус, який тримав напрямок на Чорнобиль. І вже на цій ділянці дороги дізнались про справжню участь - ліквідаторів. Страху додавали рижі дерева в лісі та солдати, які там працювали. Моторошно було від пустуючих населених пунктів і чомусь запам’ятали білизну, що висіла на шнурках біля осель, ніби ось-ось вийдуть і знімуть її. Та повертаючись додому, вона все ще висіла…
У Чорнобилі їх поселили в гуртожиток, видали маски та респіратори. Виходити з будівлі суворо забороняли. Мешкали за розкладом. Наприклад, якщо зміна кухарів розпочиналась о 1-ій годині ночі, в цю пору під гуртожитком їх чекав автобус, який відвозив на електростанцію, де в підвальному приміщенні була розташована їдальня. Харчувалось там 4 тисячі людей, в основному солдати. Бувало, працювали цілодобово.
- Після закінчення зміни обов’язково йшли в душ при їдальні, - розповіла Харитина Ковальчук. – Миючись, щосили терли тіло, ніби хотіли зняти з себе все, що за зміну начепилось. У гуртожиток віз «чистий» автобус. А вже там, не виходячи, чекали наступної зміни.
У такому режимі Харитина з колегами провела майже місяць. Термін перебування там визначався по-різному. Дивлячись, яку роботу виконуєш. З усього пережитого добре запам’ятала неприродний запах у повітрі, як пекло тіло, очі. А ще, як доглядали квочку з курчатками й котика, які дивом вижили тоді. Цікаво, що з ними було пізніше? День Перемоги того року теж випало святкувати в Чорнобилі. На його честь їх возили на екскурсію в Прип’ять, а також показали місця захоронення радіаційних відходів, пригостили святковим обідом.
Перше, що вразило, коли повернулись на Сарненщину, це знищені бланки відряджень. Ніби й не було тих страшних днів. Благо вціліла вишгородська відомість, за якою нараховували учасникам ліквідації зарплатню. Хоча й тут стикнулись з несправедливістю. Замість обіцяних сум отримали значно менше. Все ж завдяки цьому документу має статус «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ІІ категорії», згідно з яким є пільга: сплачує 50% нарахувань комунальних платежів. Уже набагато пізніше прийшли подяки за сумлінну працю в період ліквідації лиха в Чорнобилі. Бентежить жінку, що нині про них не згадують.
Харитині Ковальчук болить душа за сином Сашком, який, рятуючи незнайому людину, загинув, а було йому всього 38… За чоловіком, якого 14 років тому не змогли врятувати від страшної хвороби. Та й взагалі багато рідних і близьких, сусідів, друзів відійшли у вічність не за віком, а через невиліковні недуги або ж раптово. Хіба ж це не наслідки страшного лиха? Та й колег, які були з нею у відрядженні, скували страшні захворювання, а скількох уже немає…
Вдячна Богу мама й бабуся за подаровану радість бачити, як ростуть внученята, яких у неї десять, двох синів Леоніда та Романа. Роман із сім’єю мешкає разом з нею, щоб не лишалась мама на самоті. Його дружину, тобто невістку, в розмові називала «моя Наталочка, моя помічниця й розрадниця». Думаю, цими словами все сказано. А Леонід з родиною живуть окремо, але майже щодня навідують хвору матусю.
І хоч яке непередбачуване життя, та маємо долати його перешкоди. А поки в державі є такі віддані й добрі люди, як Харитина Ковальчук, ми їх перемагатимемо!
Вікторія КУЗЬМИЧ.

Схожі матеріали

Cімдесятирічні близнючки Галина КОСТЕЦЬКА та Єлизавета Кузьмич з Любикович цьогорічної Трійці пройшлися селом, співаючи тільки народні пісні. Вони...
Крізь білі жалюзі районної лікарні пробивались сліпучі промені сонця. Усі підвели погляди до вікна, де хмарки наввипередки, ніби граючись, бігли одна...
Старенька самотня бабуся втомлено сидить на пошарпаній часом лавці. Позаду неї - великий, сплетений з лози, тин. Ще на початку життя Марії ГОМУЛКО...
Батько та троє братів Валентини Кались із Клесова воювали на фронтах Другої світової війни. І сама вона, тоді школярка, декілька місяців працювала в...
які стали рідними, та ще двоє своїх виростила Дарія Філончук із с. Тріскині Післязавтра цій жінці виповнюється 80 років. Доля була щедрою на...