Back to top

Соловейки-близнюки

soloveyki.jpg

Фото автора.

Cімдесятирічні близнючки Галина КОСТЕЦЬКА та Єлизавета Кузьмич з Любикович цьогорічної Трійці пройшлися селом, співаючи тільки народні пісні. Вони тримають у серці цю традицію ще з дитинства. Де тільки жінок вітри часу не носили: і до Москви, і до Києва. Однак на цьому лише міцніли і присвятили своє життя пісні, праці, мистецтву, дітям, онукам і вишиванню.

Коли зайшов до їхньої ошатної, привітної господи, зразу ж пригостили смачним свіжоспеченим хлібом, що духмянів біля печі. Галина Костецька каже: «Сьогодні опів на четверту встала, щоб спекти. І ні крихти не томлюся. Аж глянь, допоки сонце піднялося - уся майже робота в мене пороблена!».

Від народження сестри були окрилені талантом, подарованим небесами. А починалась доля обох з невеличкої сільської хатини, на якій, засвідчуючи доброту й гостинність родини, вив гніздо лелека, з яскравого дитинства.

Над полями і над нивами
Вітер мається.
Голубими переливами
Льон гойдається.
Льон гойдається,
кучерявиться,
Його думи я переллю.
Може, з’явиться,
зацікавиться
Той, кого люблю

- так щиро, патріотично, по-українському звучить давня мелодія у виконанні Галини та Єлизавети Євтухівних. Заслухаєшся-задумаєшся, переносишся в минуле, у часи далекої юності. Недарма ж сестер у народі прозивають «соловейками»: у запасі мають понад сотню давніх українських мотивів.

Галина Костецька всміхається, розказує про те, що молодою віддавала все тепло душі й серця дітям, коли працювала в яслах, а для своїх, мабуть, змогла б «і зірку з неба дістати». Потім була праця в сільській раді. Ну а як же без культмасової роботи? Трудилась художнім керівником Любиковицького будинку культури. Людям віддала вісімнадцять років, даруючи надію та поміч, простягуючи руку віри в лікарні. «Сьогодні таких пісень не вміють, як ми, що для України та її народу», - зізнається майстриня. Так, саме умілиця. Адже у свої сімдесят невтомно вишила стільки полотен, що важко їх сховати від очей відвідувачів. Змайструвала візерунчасту національну сорочку із вишуканим символічним мереживом, яку і вдягла.

Така в неї не одна… Галина Костецька свого часу надоювала понад 3000 літрів молока щомісячно, власними руками, від ранкової до вечірньої зірки, тож виборола першість і в районі, і в області, за що була нагороджена поїздкою до Москви, де ще й досі, в архівах, напевне, зберігається портрет «Передової доярки з України». Така людина дійсно заслуговує не лише на високу оцінку, увагу, але й на пошану та людську повагу.

Єлизавета Кузьмич додала, що й вона була першою в районі зі збирання кукурудзи, отож відзначена в столиці України. Єлизавета Євтухівна прокинулась знаменитою, коли на перших сторінках всеукраїнської газети надрукували її світлину. На злеті визнали однією з найкращих, а портрет розмістили на Всеукраїнській дошці пошани. Ця активна жінка - також рукодільниця. Така вже в них, певно, творча сестринська душа. Трудівниця пережила немало щастя й горя за свої сімдесят років. Багато чого бачила й знала, тож було що передати, прищепити дітям та онукам для того, щоб виростали такими ж патріотами держави, як і вона.

Ось-ось сімнадцять років «соловейки» співають у церковному хорі, віддаючи частинку себе духовності, вірності традиціям України. Тож не дивно, що про них схвально відгукнеться будь-який мешканець села. У кожної з «близнючок» (так ласкаво їх дехто називає) є син і донька, котрі вже виросли й покинули тепло батьківських обіймів, але все ж прилітають до рідні, до батьків, які научали ще з малих літ істинним цінностям. Деякі залишились, допомагають їм, підтримують, навчаються.

Галина та Єлизавета Євтухівни – це своєрідні обереги української культури та духовності. Позаду майстринь висить яскравий вишитий килимок. Мимоволі думаєш, скільки ж треба поту й праці, безсонних ночей, щоб витворити таку красу? За вікном зеленіє доглянутий розкішний сад, а над віконцем - картина, вишита гладдю, на ній зображені українські козаки. Таких у вишивальниць немало, тож їх сміло можна назвати майстринями на всі руки.

Єлизавета Кузьмич багато років працювала обліковцем у місцевому колгоспі. За що жінку-трудівницю заслужено поважають і цінують. Її донька, учителька молодших класів місцевої школи Лариса Босюк перемогла в районному конкурсі «Вчитель року» у своїй номінації та стала почесним лауреатом обласного. Син же закінчив медичне училище в м. Харків, там і народилась внучка, якою пишається та гордиться, як і внуком. Ще б пак: що може бути ціннішого для бабусі, аніж любов і ласка внуків, яким ще з колиски віддавала всю себе?

Галина та Єлизавета Євтухівни – приклад людей, сестер-близнюків, схожих і душею, і серцем, котрим небайдужа доля України, її майбутнє, її історія. Вони – носії традицій і обрядів сучасності та сивої давнини. Тож пишаймося такими патріотами, навчаймося в них вірити, співати й вишивати, а найголовніше – любити всім єством і духом синів, внуків, пісні та Батьківщину.

с. Любиковичі.

Схожі матеріали

Крізь білі жалюзі районної лікарні пробивались сліпучі промені сонця. Усі підвели погляди до вікна, де хмарки наввипередки, ніби граючись, бігли одна...
Старенька самотня бабуся втомлено сидить на пошарпаній часом лавці. Позаду неї - великий, сплетений з лози, тин. Ще на початку життя Марії ГОМУЛКО...
Батько та троє братів Валентини Кались із Клесова воювали на фронтах Другої світової війни. І сама вона, тоді школярка, декілька місяців працювала в...
які стали рідними, та ще двоє своїх виростила Дарія Філончук із с. Тріскині Післязавтра цій жінці виповнюється 80 років. Доля була щедрою на...
Її молодість припала на воєнне лихоліття, а тяжкі випробування почалися в окупованому фашистами рідному селі, коли брат Гнат Бурма разом з...