Опубліковано СН
Всесвітній день охорони праці стосується кожного з нас. Проте згадуємо про це в кращому випадку раз у рік, 28 квітня. А є люди, які щодня дбають про безпеку праці, створення належних умов для неї. Серед представників цієї славної когорти - завідувач сектором профілактики нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, відшкодування шкоди потерпілим – страховий експерт з охорони праці відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Сарненському районі Олег Зіньковський. Він і розповів про діяльність сектора, місія якого – попередити нещасні випадки та професійні захворювання:
- У робочих органах Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України функціонують служби страхових експертів, на яких покладено виконання статутних функцій і обов'язків щодо запобігання нещасним випадкам на виробництві. Свою діяльність страховий експерт з охорони праці провадить відповідно до ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та Положення про службу страхових експертів з охорони праці.
Відділення виконавчої дирекції Фонду в Сарненському районі здійснює свої функції на території Сарненського та Рокитнівського районів. Районний центр є великим залізничним вузлом, на Сарненщині розташовано понад десяток підприємств гірничо-видобувної промисловості, тому ризик нещасних випадків є високим.
Аналіз виробничого травматизму та професійної захворюваності на підприємствах району за минулий рік свідчить про те, що роботодавці, посадові особи та фахівці служби охорони праці вживають недостатньо профілактичних заходів зі створення безпечних і нешкідливих умов праці на робочих місцях, які мали б попередити виробничий травматизм, аварійність і професійну захворюваність, викликані умовами праці, призупинити та зменшити динаміку їх росту.
Головною метою заходів, що вживаю, є привернення уваги кожного роботодавця і працівника до повного усунення або досягнення мінімально можливого рівня виробничих ризиків, профілактики виробничого травматизму і професійної захворюваності, формування загальної культури охорони праці та свідомого ставлення до цих питань. Необхідно подбати про належну мотивацію страхувальників і робітників до безпечної праці, посилити відповідальність керівних працівників, спеціалістів та інших осіб за порушення, що створюють підвищений ризик для життя й здоров'я людей.
Торік у відділенні зареєстрували 15 нещасних випадків на виробництві. Особисто здійснив 85 перевірок стану охорони праці на підприємствах, в організаціях та установах району, у результаті яких виявив понад 1300 порушень законодавства про охорону праці. На виявлені недоліки роботодавцям внесли 85 подань.
Разом з інспекторами Держгірпромнагляду перевірили 14 підприємств міста та району. Взаємодію відділення з Держгірпромнаглядом будуємо на конструктивній основі за всіма напрямами реалізації єдиної науково-технічної політики в галузі охорони праці: разом опрацьовуємо законодавчі й нормативно-правові акти з охорони праці, що діють на підприємствах району, проводимо спільні перевірки стану охорони праці та промислової безпеки, засідання постійно діючих комісій, розглядаємо програми та плани розвитку підприємств міста і району, ведемо постійний моніторинг та обмін інформацією.
Фахівці сектора повсякчас піклуються про 374 потерпілих від нещасних випадків на виробництві, які втратили здоров'я. Усі вони щомісяця отримують належне їм відшкодування. Так, упродовж минулого року наше відділення для цієї категорії громадян здійснило страхові виплати та компенсаційні витрати на соціальні послуги на загальну суму 2 млн. 294 тис. гривень. Окрім того, потерпілим та утриманцям загиблих годувальників нині надаємо майже 20 видів страхових виплат і медико-соціальних послуг.
Законодавство України гарантує застрахованим особам широкий спектр медико-соціальних послуг від Фонду: санаторно-курортне лікування, забезпечення технічними засобами реабілітації, автомобілями, оздоровлення в лікувально-профілактичних закладах, виплати на спеціальний медичний, постійний сторонній догляди та побутове обслуговування. Крім того, Фонд разом з відповідними службами охорони здоров'я за призначенням лікарів забезпечує потерпілих повним обсягом медичної допомоги, а також протезно-ортопедичними виробами, необхідними лікарськими засобами, окулярами, слуховими апаратами, спеціальними засобами пересування, зубопротезуванням тощо. Приміром, у 2010 році на лікування та надання лікарських засобів витрачено 38 тис. грн., 14 інвалідів мали можливість лікуватися в санаторіях різних профілів, таких як «Східні Карпати», «Мрія», «Гурзуфський» на загальну суму 109 тис. грн., 7 потерпілих на виробництві отримали протезно-ортопедичні вироби на суму понад 75 тис. грн., 9 інвалідам виплатили майже 1,3 тис. грн. на бензин і транспортне обслуговування.
Важливим завданням страхування від нещасного випадку є відшкодування шкоди, пов'язаної з втратою застрахованими особами заробітної плати або відповідної її частини під час виконання трудових обов'язків. Торік відділення виконавчої дирекції Фонду в Сарненському районі провело страхових виплат потерпілим та особам, які мають на них право, на загальну суму понад 603 тис. гривень.
І ще одне. Найбільший скарб на землі – людське життя. Про це мимоволі задумуєшся, коли ознайомлюєшся з матеріалами розслідувань нещасних випадків. А надто зі смертельними наслідками. Адже це трагедії для рідних, близьких загиблих, тих, хто не повернувся з роботи, кого не дочекалися діти.
Коли повернеться
З роботи мій тато,
Ми сядемо разом
Книжки почитати.
Скажіть мені, друзі,
Що можна зробити?
Чи можна це щастя
За гроші купити?
Ці рядки написав 16-річний син загиблого на виробництві робітника… Тож, щоб повертатися після роботи додому, до тепла родинного вогнища, бачити в очах дітей радість, треба неухильно дотримувати вимог з охорони праці, берегти таке крихке життя, щоб не стати жертвою фатального нещасного випадку.